Захист від газлайтингу
#БезпечнийПростір_дляЖінокДівчат_у Херсоні_ЖіночогоКонсорціумуУкраїни
Чи виникало у Вас під час спілкування із кимось відчуття розгубленості, ніби Ви втратили рівновагу, з'явилася забудькуватість або навіть почало здаватися, що Ви не в собі? Чуєте на свою адресу фрази: «Тобі здалося!», «Я пожартував», «Ти занадто гостро реагуєш», «Це все твоя провина» тощо. Можливо, Ви стали жертвою газлайтингу.
Це така форма психологічного маніпулювання, яку одна людина використовує в стосунках з іншою з метою її контролю та ослаблення. Головна мета газлайтера - зробити іншу людину нездатною вірити в себе та своє сприйняття реальності, що може призвести до зниження самовпевненості, підвищенні відчуття довіри до газлайтера та залежності від нього. Наслідки газлайтингу можуть бути вкрай серйозними: низька самооцінка, підвищена тривожність, депресія. Найчастіше цю техніку маніпулятивної поведінки використовують в особистих стосунках, але трапляється вона і у професійних стосунках.
Основні маркери газлайтингу:
• Газлайтер переконує іншу людину, що її спогади неправдиві, спотворюючи події та факти;
• Систематичне знецінення думок або почуттів іншої людини;
• Виведення іншої людини зі стану рівноваги для використання сильних емоцій на свою користь;
• Використання неправдивої інформації, що породжує в іншої людини сумніви щодо її розуміння реальності, тощо.
Виникає питання, навіщо комусь так поводитись? Це звична техніка тих, хто має нарцисичний розлад, диктаторів, лідерів культів. Діти, які росли в оточенні газлайтерів, копіюють таку поведінку, вона стає нормою. Формується розуміння, що для того, щоб щось отримати, потрібно маніпулювати іншими людьми.
Якщо Ви відстежуєте у своєму оточенні газлайтера та зауважуєте його вплив на себе, ось декілька стратегій, які допоможуть:
1. По можливості зведіть контакт до мінімуму.
2. Не сприймайте слова на віру, перевіряйте.
3. Якщо це професійні стосунки, намагайтеся спілкуватися через електронну пошту або месенджери, аби мати можливість підтвердити інформацію.
4. Нагадуйте собі про особисті успіхи та сильні сторони аби протистояти негативному наративу.
5. Обговоріть це з друзями або колегами, які підтримають Вас, допоможуть вибудувати стратегію поведінки.
Газлайтинг - це нездорова форма поведінки. Якщо Ви постраждали від газлайтингу, шукайте підтримки від друзів, родичів або психолога, які можуть надати допомогу та відновлюйте впевненість і довіру до себе.
У Херсоні жінки і дівчата, які зазнали насильства, можуть отримати підтримку у Безпечному просторі. Таку допомогу надає кейс-менеджерка, психологині та юристка.
Запис на індивідуальні консультації до цих фахівчинь Безпечного простору для жінок і дівчат здійснюється за телефоном:
тел. +38 050 915 81 75 Viber, Telegram, WhatsApp
Звісно, не забувайте, що підтримка власного психоемоційного стану має бути постійною, тож чекаємо на вас у Просторі на групових сесіях. Із графіком активностей можна познайомитися нижче.
Графік роботи Безпечного простору:
офлайн: Понеділок - Субота: 09.00 - 15.00 год.
онлайн: Понеділок - П’ятниця: 09.00 - 21.00 год.
Неділя: вихідний
Безпечний простір для жінок і дівчат у Херсоні реалізується Жіночим консорціумом України за підтримки Міжнародного Медичного Корпусу та фінансування Gilead.
Цей матеріал було підготовлено за щедрої підтримки Міжнародного Медичного Корпусу за рахунок гранту Gilead.
Джерело: Жіночий консорціум України 30 серпня 2024