Жіноча справа. За що борються сучасні феміністки
Спочатку фемінізм був соціальним, політичним та ідеологічним рухом за рівні права чоловіків і жінок. Ще на початку минулого століття жінки не мали права голосу і були позбавлені можливості впливати на прийняття тих чи інших законів. У той час прихильники фемінізму боролися насамперед за право жінок брати участь у виборах і суспільному та політичному житті країни.
За останні 100-150 років в розвитку феміністичного руху відбувся певний «переворот». Стали з'являтися напрямки, що передбачають певні крайнощі. Згадайте портрет «типової» феміністки, який малює уява кожного другого — агресивна, недоглянута жінка з підкреслено чоловічим стилем поведінки й одягу.
Але в жодному разі не треба плутати фемінізм з прагненням перехопити пальму першості у чоловіків, перемогти їх. Рівність не передбачає верховенства однієї статі над іншою. І зовсім не означає їх однаковість, ідентичність.
Ми — різні, але рівні. Жінка залишається жінкою, чоловік залишається чоловіком. При цьому вони не конкурують, не сперечаються, а кожен розвивається у своїй статевій ідентичності. Раніше цей розвиток був неможливим, тому що права жінок дійсно обмежувалися. Але з часом фемінізм домігся величезних успіхів.
По суті, те життя, яким живуть сучасні жінки — це заслуга жінок минулого, які боролися за свої права.
1. Право голосу. Жінка отримала повноцінну можливість впливу на суспільне, політичне і соціальне життя.
2. Право розпоряджатися своїм тілом. За минулі сто років жінки перестали бути функціональним «придатком» до чоловіка в питанні потомства. Тепер жінки самі можуть обирати коли народжувати, чи народжувати взагалі, скільки дітей мати і так далі.
3. Право на соціальну реалізацію. Жінки увійшли практично в усі професії, де колись панували чоловіки, і стали цілком успішними.
4. Право на свободу вибору стосунків. Тепер у жінок є свобода вирішувати, коли і в які стосунки вступати, як будувати ці стосунки та переривати чи ті, що їх не влаштовують. Крім того, жінки знайшли голос в сім'ях, їхня думка стала враховуватися.
5. Право на повноправне задоволення в сексі. Про жіночий оргазм заговорили, його прийняли до уваги, і жінки отримали свободу самовираження сексуально.
Це тільки основні досягнення фемінізму, до яких сучасні жінки звикли і сприймають як належне. Але ж не так давно за кожне з перерахованих прав доводилося боротися неймовірними зусиллями.
Але фемінізм як течія не вичерпав себе. Сьогодні, як і раніше є зони розумного і необхідного розвитку, про які важливо говорити, і досі актуальна необхідність розширювати жіночі права і свободи.
Реалізація в суспільстві
Протягом десятиліть дослідники збирають невтішну статистику про превалюючу кількість чоловіків у владі та на керівних постах, а також про різницю в оплаті праці чоловіків і жінок одних і тих же професій. Останнім часом намітилися значні позитивні зрушення в цьому питанні. У прогресивних західних країнах зростає кількість жінок на керівних посадах і в урядах, багато зроблено для зменшення розриву в оплаті праці. Але в країнах пострадянського простору ситуація досі невтішна. Втім, позитивні тенденції посилюються. Жінки займають все більш вагомі позиції в бізнесі та політиці.
Сімейні відносини
Незважаючи на зміцнілу рівність у правах із чоловіками, поки все ще не досягнуто рівності в розумінні батьківської відповідальності за дитину. У нашому суспільстві матері відводиться провідна роль. Досі при розлученні питання, з ким залишається дитина, найчастіше навіть не обговорюється — діти живуть з мамою, а тато періодично приходить (або відсутній). І це найближча зона розвитку фемінізму: задуматися про роль батьківства.
Наприклад, у багатьох європейських країнах чоловіки борються в суді за право виплачувати аліменти, проводити час з дітьми, відвойовують своє право на батьківство. Як партнери чоловік і жінка рівні, але і як батьки — теж. І матері ділять свою відповідальність порівну з батьками.
Материнство
Слід визнати, що період вагітності та народження дитини вибиває на кілька років з активного соціального життя, зупиняє кар'єрне зростання жінки. Сьогодні світ змінюється так стрімко, що нерідко, повертаючись з декрету, жінці доводиться починати практично з нуля свою кар'єру і професійний розвиток. Сьогодні феміністичний рух вводить таке поняття як страхування на материнство. Тобто з 18-20 років жінка починає відкладати певну суму, забезпечуючи собі таким чином певний матеріальний фонд на період народження і перших років виховання дитини. Таким чином жінка підстраховується на випадок затримки її кар'єрного зростання і професійного розвитку.
У порівнянні з минулим століттям, рух за фемінізм сьогодні все більше набуває не політичного, а громадського та психологічного забарвлення. Головний посил сучасного фемінізму — рівні права та можливості вільно розпоряджатися своїм життям. Але свобода передбачає також і відповідальність, і зобов'язання, і тому необхідно підкріплювати свої рішення матеріальною незалежністю, виключати моральну, емоційну або фінансову залежність від чоловіків.
Називати себе феміністкою чи ні — особисте рішення кожної жінки, як і той спосіб життя, який вона обирає. І навіть якщо в наші дні жінка віддасть перевагу господарюванню вдома і повністю присвятить себе дітям — це буде її усвідомлений вибір, а не єдина допустима суспільством модель життя.
Фемінізм дає нам право обирати з безлічі варіантів, не обмежуючись будь-якими рамками, в цьому його цінність і суть. І велике спасибі тим жінкам, які подарували нам це право.
Джерело: Новое время 09 грудня 2019