Жінки Казахстану відстоюють право на безпечний аборт
З 20 серпня по 28 вересня у світі проходить кампанія за право жінок на безпечний аборт. Активісти закликають розширити доступ до контрацепції і легалізувати медикаментозний аборт в країнах, де аборти взагалі заборонені. Такий вид переривання вагітності узаконили в Казахстані два роки тому, але, за словами експертів, в жіночих консультаціях його рідко призначають.
У заяві міжнародної кампанії за право жінок на безпечний аборт говориться, що, завдяки досягненням медичних технологій в останні 30-40 років, аборт став досить безпечною процедурою. Головним чином мова йде про медикаментозний аборт, коли вагітність переривається без хірургічного втручання або інвазивних процедур.
Євгенія Козирева, президент громадського об'єднання «Феміністська ліга», вважає, що медикаментозний аборт більш безпечний з точки зору прав жінок. За її словами, це більш вдалий спосіб позбавлення від небажаної вагітності, так як жінка сама може контролювати ситуацію і все відбувається природним шляхом.
У Казахстані, говорить Євгенія Козирева, існує законодавча база для використання медикаментозних абортів, але лікарі не поспішають їх застосовувати. На її думку, причина криється в небажанні лікарів втрачати прибутковий заробіток.
- Аборт - це гроші, шалені гроші; вони цим живуть. У нас безкоштовних абортів практично ніяких, тільки за спеціальними показаннями, але це ще потрібно тобі довести, що тобі потрібно безкоштовний аборт. Для того щоб знизити фінансові витрати, дівчата з південних регіонів їдуть робити аборти в прикордонні території, наприклад в Киргизстан, де це коштує дешевше, - говорить Євгенія Козирева.
За її словами, неповнолітні дівчата в Алмати купують з-під поли китайські таблетки на барахолці, наслідки яких плачевні. Вони провокують викидень, а пізніше призводять до безпліддя.
З цієї причини, вважає Євгенія Козирева, медикаментозний аборт повинен бути більш поширеним і коштувати дешевше. Тільки за рецептом можна купити в аптеках препарати для переривання вагітності, ціна яких доходить до 38 доларів.
- Але це досить дорого, тому що, взагалі-то, дорослі тітоньки вміють регулювати своє життя і бажання, а потрапляють в таку ситуацію маленькі дівчатка, студентки. Вони намагаються скоротити витрати. І чому наші лікарі проти? Вони вважають: ну і правильно. Чесно кажучи, у нас достатньо довгий час - років п'ять чи шість - продається препарат китайського виробництва. Він взагалі дуже дешево коштує, але з чого він складається - невідомо. Але зате він доступний за ціною в межах п'яти доларів на барахолці, - говорить Євгенія Козирева.
За словами лікаря і президента громадської організації «Аман-саулик» Бахит Туменовой, 17 тисяч шлюбів в Казахстані безплідні. Аборти і захворювання, що передаються статевим шляхом, тому причина, вважає вона.
- Під контролем повинні проводитися такі [медикаментозні] аборти. Сьогодні вони є в нелегальному вигляді, схема в Інтернеті. Ліки в Казахстані є доступними, немає жорсткого контролю, щоб тільки за рецептами, і тому, роблячи це ось таким чином, вони можуть отримати ускладнення і все що завгодно. Я за легалізацію медикаментозних абортів, - говорить Бахит Туменова.
Згідно з дослідженням, яке проводила організація «Аман-саулик», дві з кожних 17 жінок Казахстану мають можливість планувати народження дітей, тільки вдаючись до аборту, або взагалі позбавлені такої можливості. До повторного аборту вдавався понад третини опитаних жінок. За інформацією громадської організації «Аман-саулик», значна частина жінок Казахстану не має можливості купувати контрацептиви через їхню високу вартість.
У березні цього року на прес-конференції в Алмати були представлені результати дослідження іншої громадської організації - «Здорова Азія». Згідно з ним, 78 відсотків жінок у віддалених куточках Казахстану, де важко отримати кваліфіковану медичну допомогу, робили аборт. Представник «Здорової Азії» Нагіма Плохіх від коментарів для Азаттик (Радіо Свобода - Казахстан) відмовилася.
Але, як пишуть казахстанські ЗМІ, цитуючи її слова, «на запитання, чому був зроблений аборт, 58 відсотків жінок відповіли, що їх не підтримали чоловіки. Друга і найпоширеніа відповідь - нема на що утримувати дітей. І, нарешті, третя причина - жінки почуваються в нашій країні соціально не захищеними, у них часто немає житла, роботи і якоїсь матеріальної допомоги від держави».
Джерело: Радіо Свобода - Казахстан 14 вересня 2012
Додати коментар Коментарi (0)