Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Види і форми домашнього насильства. Те, про що ви не здогадуєтесь

 Домашнє насильство є найпоширенішим різновидом гендерно зумовленого насильства. Але термін «домашнє насильство» - це не тільки сімейні сімейні сварки. Він охоплює дуже широкий спектр можливих учасників. Наприклад, він стосується конфліктів розлучених сімейних пар, або людей, які не були у шлюбі, але живуть чи жили разом.

Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року, №  2227-VIII, домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

І якщо ви думаєте, що «домашнє насильство» - це скандали з бійками, то це не зовсім так. Існують різні форми знущань/принижень, які ви навіть можете вважати нормою, бо «всі так живуть». Але у 21 столітті варто хоча б знати, а краще не допускати чи присікати, будь-які форми насильства вдома. Отже, види і форми домашнього насильства:

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Непряме фізичне насильство - відмова у наданні медичної допомоги, позбавлення сну, примус постраждалої особи до вживання наркотиків або алкоголю, спричинення ушкоджень іншим особам, наприклад дітям або іншим членам родини, щоб завдати жертві страждання.

Психологічне насильство – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші дії, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, ізоляція постраждалої особи від спілкування з іншими людьми, публічне приниження, безкомпромісна критика, систематичне знецінення особи, що призводить до емоційної невпевненості, закомплексованості, нездатності захистити себе, знущання або погроза знущання з третіх осіб або з живих істот, дорогих постраждалим.

Поширеним проявом психологічного насильства є переслідування (сталкінг), яке найчастіше здійснюється колишніми чи нинішніми інтимними партнерами.

Сексуальне насильство включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди, або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Економічне насильство – це контроль над доступом постраждалої особи до економічних ресурсів, що знижує її здатність забезпечувати себе та призводить до матеріальної (і не лише матеріальної) залежності від кривдника.

Це умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися, перешкоджання кар`єрному росту, свідоме порушення робочого графіка особи через часті телефонні дзвінки або несподівані візити, повне або часткове витрачання грошей або заощаджень, постраждалої особи, примушування до жебрацтва, трудова експлуатація і т.д.

Економічне насильство часто стає першим видом насильства, і згодом, обмеживши ваш доступ до ресурсів, агресор починає вчиняти інші види насильства.

Психологічне насильство супроводжує всі інші форми насильства, адже через них страждає психічний стан постраждалих, але воно може бути вчинене і як окрема, самостійна форма насильства за відсутності інших.

Наслідками фізичного насильства є не тільки шкода здоров`ю і приниження гідності, а й смерть постраждалої особи.

Бережіть себе! Не мовчіть про насильство щодо вас!

За матеріалами «Запобігання та реагування на насильство за гендерною ознакою: національна правова база та міжнародні стандарти»


Джерело: Жіночий консорціум України 07 грудня 2023


Тегидомашнє насильство,   Україна,   гендерно зумовлене насильство

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.