Відбувся перший тренінг у рамках проєкту щодо запобігання жінок та дівчат від гендерно зумовленого насильства
Ситуації збройного конфлікту, період постконфліктного врегулювання та випадки вимушеного переселення можуть посилювати масштаби та інтенсивність уже наявних форм насильства, а також призводити до появи його нових форм. Саме через це в Україні запобігання гендерно зумовленого насильства (ГЗН), пом’якшення його наслідків та реагування на нього в контексті гуманітарної діяльності вважають життєво необхідними заходами.
Гуманітарні організації несуть етичну відповідальність за запобігання ГЗН та реагування на нього. Ефективна та відповідальна розробка і реалізація програм запобігання та протидії ГЗН має передбачати врахування перетину багатоманітних форм структурного пригнічення, дискримінації та нерівності, якої зазнають жінки/чоловіки, дівчата/хлопці.
Ті, хто працює у сфері ГЗН, мають знати 16 мінімальних стандартів запобігання та реагування на ГЗН у надзвичайних ситуаціях. Що означають ці мінімальні стандарти? Це ті найменші вимоги до програм із запобігання ГЗН та реагування на нього, що мають «належну якість», враховують найкращу практику та дотримують принципу «не нашкодь». І ці мінімальні стандарти є універсальними, їх застосовують в усіх гуманітарних ситуаціях.
І серед них виділяють три основоположні стандарти:
1. Керівні принципи щодо ГЗН: усі аспекти розробки і реалізації програм у сфері ГЗН орієнтовані на постраждалих, щоб забезпечити та підтримувати конфіденційність, безпеку, недискримінацію і повагу до вибору, прав та гідності жінок і дівчат, зокрема постраждалих від ГЗН.
2. Участь та розширення можливостей жінок та дівчат: Жінки та дівчата залучені як активні партнерки до здійснення впливу на гуманітарний сектор для запобігання ГЗН та забезпечення доступу постраждалих до якісних послуг.
3. Турбота про персонал та його підтримка: Персонал, який працює у сфері ГЗН, навчений та володіє ключовими компетенціями; здійснюються заходи щодо сприяння безпеці та добробуту залучених фахівців/фахівчинь.
Ці всі важливі питання були розглянуті на тренінгу "Попередження, запобігання гендерно зумовленого насильства", який 8-9 грудня 2022 р. провела команда «Жіночого Консорціуму України». Він відбувся рамках проєкту «Розбудова потенціалу жіночих організацій для запобігання та захисту жінок та дівчат від гендерного зумовленого насильства» за підтримки International Medical Corps та фінансування USAID.
Джерело: Жіночий консорціум України 14 грудня 2022