Вчимо фінансове управління в громадській організації
Сьогодні говоримо про гроші, адже фінанси - це важлива складова життєздатності організації громадянського суспільства.
І часто йдеться саме про фінансову стійкість. Що ж передбачає це поняття? Експерти визначають фінансову стійкість як:
· наявність декількох альтернативних джерел фінансування;
· вміння залучати фінансування з різних, зокрема, з місцевих джерел та керувати фінансовими ресурсами;
· відповідальний фінансовий менеджмент.
Фінансовий менеджмент у неприбуткових організаціях має насамперед забезпечити необхідний обсяг ресурсів та керування ними для ефективного виконання статутної діяльності організації.
Що стосується цільового фінансування та цільових надходжень, то це — кошти чи майно, які надходять на фінансування для здійснення конкретних програм та заходів організації, і їх використання та забезпечення статутної діяльності.
Цілі, на які мають використовуватися кошти неприбуткової організації, зазначені в статутних документах та кошторисі неприбуткової організації.
Нецільове фінансування — це грошові кошти, які неприбуткові організації отримують без цільового призначення, тобто без конкретно встановлених умов їх витрачання.
Відповідно до ст.133.4.2. Податкового кодексу України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються винятково для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Які є бюджетні категорії проєкту? Експерти виділяють, зокрема, такі:
1. Персонал.
2. Консультанти та експерти.
3. Прямі витрати: оренда приміщення, харчування учасників, роздаткові матеріали тощо.
4. Друк та тиражування.
5. Відрядження: проїзд, добові, готель.
6. Адміністративні витрати: телефон, Інтернет, поштові витрати, комунальні послуги.
7. Інші видатки.
Матеріал створено на основі менторської практики «Фінансове управління в громадській організації», яку провела Оксана Івасів - тренерка-консультантка, експертка з фінансового управління та бізнес-планування, експертка з організаційного розвитку ОГС, експертка з моніторингу, проведення соціологічних досліджень, місцевого розвитку громад. Захід відбувся в рамках проєкту «Розбудова потенціалу жіночих організацій для запобігання та захисту жінок і дівчат від ґендерного зумовленого насильства», що здійснює Жіночий консорціум України за підтримки Міжнародного медичного корпусу та фінансування USAID.
Джерело: Жіночий консорціум України 06 червня 2023