Україна в ОБСЄ очолить боротьбу з торгівлею людьми
Україна, яка головуватиме в ОБСЄ упродовж 2013 року, одним зі своїх пріоритетів у цій організації визначила протидію торгівлі людьми. Між тим, правозахисники відзначають, що, з одного боку, Україна знаходиться серед світових лідерів за масштабами торгівлі людьми, а з іншого, головуючи в ОБСЄ вона мала би приділяти увагу захисту прав людини в цілому.
Україна є експортером «живого товару» – таке визначення масштабам торгівлі людьми у державі дала Міжнародна організація з міграції. Днями вона оприлюднила свої підрахунки, за якими жертвами торгівлі людьми за останні 12 років стали 120 тисяч українців, понад половина з яких – жінки.
За словами координатора МОМ в Україні Ольги Горбунової, більшість цих людей займалася примусовою працею – передовсім у Росії, Польщі та в межах України. Зокрема у 2012 році Міжнародна організація з міграції виявила факти, коли фермери у Херсонській, Вінницькій та в Луганській області тримали у рабстві людей – в одних приміщеннях із худобою. Ці факти підтвердила й інша правозахисна організація, «Ла-Страда».
Україна належить до держав, уряд яких докладає недостатньо зусиль протидії торгівлі людьми, зазначив минулого року в своїй щорічній доповіді Державний департамент США.
Тим часом, український уряд обіцяє приділити чільну увагу боротьбі з цим явищем у 2013 році, під час голосування в Організації з Безпеки та співробітництва Європи.
Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко у своєму виступі на пленарній сесії 19-го засідання Ради міністрів Організації з безпеки і сприяння в Європі в Дубліні назвав протидію торгівлі людьми серед пріоритетів головування України в ОБСЄ серед яких також урегулювання тривалих конфліктів, забезпечення енергетичної безпеки, сприяння економічному розвиткові, в тому числі розбудові нових торговельних і транспортних коридорів.
Для протидії торгівлі людьми треба знищувати попит – «Ла-Страда»
Те, що саме Україна опікуватиметься боротьбою з торгівлею людьми в ОБСЄ, дуже важливо, наголосила в коментарі Радіо Свобода директор центру «Ла-Страда-Україна» Катерина Левченко.
«Ця тема буде цікавою та корисною для багатьох країн, в яких має місце торгівля людьми, – зауважує вона. – Що ж до України, то в ній є свої особливості: це зростання внутрішнього попиту та трудової експлуатації, зменшення середнього віку потерпілих від сексуальної експлуатації. Треба говорити про торгівлю людьми на найвищому політичному рівні».
Катерина Левченко зауважила, що Україна має значні успіхи у цьому напрямку, серед яких – ухвалений у 2011 році закон про протидію торгівлі людьми. Вона очікує, що держава знайде серйозних фінансових донорів для протидії цьому явищу, як у самій Україні, так і в державах, які створюють попит на торгівлю людьми.
Член постійної делегації України в ПАРЄ, депутат-регіонал Іван Попеску у коментарі Радіо Свобода наголосив, що дії України в ОБСЄ будуть спрямовані саме на запобігання торгівлі людьми, а не на боротьбу з її наслідками. Однак Україна підніме й інші проблеми, на які в Європі звертають недостатньо уваги, зауважив Іван Попеску.
«Ми повинні запобігати торгівлі людьми – це основна ідея. Друге – ми опікуватимемося захистом прав людини. Третє – згадаймо про те, що ОБСЄ також спостерігає за виборами. Ми пропонуватимемо запровадити єдині стандарти оцінки виборчих перегонів для всіх країн. ОБСЄ дало критичну оцінку минулим парламентським виборам в Україні, тоді як низка інших організацій визнали їх демократичними. Тоді як суттєві порушення на виборах в інших країнах, зокрема в Литві, де суд довіз застосування масового підкупу в одному з округів, але про проблеми Литви на рівні Європи ніхто не говорить», – зазначив депутат від партії регіонів.
Зі свого боку, правозахисники помічають, що українська влада зосереджує свою роботу в міжнародних інституціях на конкретних нюансах, залишаючи поза увагою головне – захист основоположних прав людини. Про це, зокрема, сказав у коментарі Радіо Свобода голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.
«Україна має певний успішний досвід протидії торгівлі людьми: це і гарячі лінії, й механізмів перенаправлення потерпілих до спеціальних інституцій, – каже він. – Але Україна має й багато серйозних проблем у цьому питанні. Натомість щодо захисту основоположних прав людини – Україна на кращих позиціях, ніж більшість пострадянських країн. Тож їй варто було приділяти в ОБСЄ основну увагу цьому питанню. Але конкретних ідей щодо цього я від наших посадовців не чув. Можливо, причина в тому, що українська влада, схоже, мало цікавиться захистом основоположних людських свобод: і в себе, і за кордоном. Мені хотілося би помилятися».
Україна головуватиме в ОБСЄ упродовж 2013 року. В контексті цього державний секретар США Гілларі Клінтон на останньому засіданні Ради міністрів ОБСЄ зауважила, що Україна й сама має серйозні проблеми з демократією, зокрема – має місце вибіркове правосуддя відносно представників опозиції. Одночасно президент Росії Володимир Путін заявив, що сподівається на більшу лояльність ОБСЄ до Росії та пострадянських країн під час головування України.
Джерело: Радіо Свобода 02 сiчня 2013
Додати коментар Коментарi (0)