Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Україна увійшла до списку країн, в яких серед авторів наукових публікацій жінок більше, ніж чоловіків

Які галузі науки традиційно закріплені за чоловіками і в яких країнах світу жінки дають фору чоловікам-науковцям, вирішили з'ясувати американські дослідники.

Незважаючи на роки емансипації , науково-технічний прогрес і зусилля урядів розвинених країн, наука залишається переважно чоловічою сферою діяльності. За даними статистичної служби Європейського союзу, в країнах Європи на одну жінку, що працює в науці, припадає двоє чоловіків.

Сексизм в науці спостерігається майже у всіх областях досліджень та країнах. Винятки є лише в таких областях, як клітинна та молекулярна біологія, де чоловіки і жінки представлені в рівних пропорціях, освіта, мовознавство і акушерство, де жінки досягають великих успіхів, та в ряді країн, які можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Тому не стали великим одкровенням висновки вчених з Університету Індіани (США), опубліковані нещодавно в журналі Nature, в яких вони простежили за гендерною нерівністю в сучасному світі науки, а заодно і перерахували ті кілька країн, де жінок - вчених більше, ніж представників сильної статі.

Провівши міждисциплінарний кількісний аналіз публікацій, вчені під керівництвом професора Кассиди Сугімото встановили, що серед авторів наукових робіт частки жінок і чоловіків у світі становлять 30 і 70% відповідно, а що стосується провідних авторів наукових статей, то на кожну жінку припадає в середньому двоє чоловіків.

Дослідники проаналізували 5,5 млн статей, авторами яких були більш 27 млн ​​вчених, за період з 2008 по 2012 рік, які індексувалися в міжнародній базі наукових статей Web of Science.

З'ясувалося, що наукові роботи, авторами яких є жінки, в середньому цитуються рідше, ніж чоловічі праці, а частка жінок у науці більше в тих країнах, де, власне, самої науки менше. "Оскільки цитованість грає головну роль в оцінці дослідників, ця ситуація лише посилює гендерну нерівність", - вважає Сугімото. Найближче до рівноправності жінок і чоловіків у науці знаходяться країни Східної Європи та Південної Америки. Вчені припускають, що в країнах Східної Європи ця ситуація зберігається з комуністичних часів.

У всьому світі вчені нарахували лише дев'ять країн, в яких серед авторів наукових публікацій жінок більше, ніж чоловіків. І лише у п'яти таких країнах (Македонія, Шрі-Ланка, Латвія, Україна та Боснія і Герцеговина) знайшлося більше 1000 статей, проіндексованих базою Web of Science .

Червоною плямою на карті світової науки відзначається Туркменія, яка має лише 52 статті за п'ять років, в яких вдалося визначити стать авторів.

"Я б не сказала, що з Туркменістаном є якась проблема, швидше низьке число публікацій заважає провести узагальнення", - розповіла Сугімото «Газеті.Ru» .

Що стосується американських штатів і канадських провінцій, де спостерігається найбільша рівноправність жінок і чоловіків у науці, то до них відносяться Вермонт, Род-Айленд, Мен, Манітоба, Нова Шотландія і Квебек. "Зауважте, що деякі з цих штатів і провінцій, які демонструють найбільшу гендерну рівність, також відрізняються найнижчими показниками в плані наукового "​​вихлопу", - говорить дослідниця.

Серед країн з найбільш доиммінуванням чоловіків-науковців виявилися Саудівська Аравія, Іран, Японія, Йорданія, ОАЕ, Камерун, Катар і Узбекіcтан.

Серед областей досліджень, де чоловіки мають явну перевагу над колегами жіночої статі, - військові науки, інженерна справа, робототехніка, аеронавтика і астронавтика, фізика високих енергій, математика, комп'ютерні науки, філософія та економіка.

Сформований гендерний перекіс спостерігається і в країнах, в яких, за статистикою, серед студентів університетів жінок більше ніж, чоловіків. У них також відзначається низька кількість жінок- професорів, а статева нерівність відчувається при прийомі на наукові посади, в зарплатах, задоволенні від роботи і кількості виданих патентів.

"Майбутні дослідження повинні дати відповіді на питання, підняті в нашій роботі. Що відрізняє плями з аномально високою рівністю? Чи впливають характеристики самих робіт на відмінності в науковій цінності і цитованості? Чи є фактори, властиві певним дисциплінам або культурам, які роблять їх більш-менш привабливими для вчених певної статі?" - пояснили в своїй статті вчені. Вони підкреслюють, що лише отримали зріз останніх років і наука не стоїть на місці.

"Цей знімок - лише початкова точка, що не показує всієї історії. Дані не брешуть, проте я сумніваюся, що світ науки залишиться таким же "чоловічим" через десять років", - вважає співавтор роботи Блейз Кронін.
 


Джерело: Gorod.lv 15 сiчня 2014


Тегигендерна рівність,   гендерна нерівність,   кар'єра жінки,   жінки в науці

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.