Складність адаптації та інтеграції ВПО в громадах. Результати дослідження
Ми продовжуємо знайомити вас із результатами дослідження стану системи надання соціальних послуг вразливим категоріям населення в різних регіонах України. Нагадаємо, що Жіночий консорціум України реалізує проєкт «Програма реагування Міжнародного комітету порятунку на надзвичайні ситуації в Україні» за підтримки Міжнародного комітету порятунку IRC- ECHO.
Мета дослідження - отримати повну та об’єктивну інформацію про проблеми у сфері надання соціальних послуг, спричинені війною, досвід їх вирішення та визначення можливостей до поліпшення ситуації. Проєкт охоплює 8 регіонів України: Київську, Житомирську, Чернігівську, Сумську, Полтавську, Хмельницьку, Одеську та Дніпропетровську області.
Сьогодні пропонуємо до вашої уваги огляд основних проблем адаптації та інтеграції ВПО в громадах.
Як показало дослідження, типовою є ситуація, коли люди, що знайшли прихисток у різних обласних центрах України, не бажають інтегруватися в громаду, де поселилися, брати участь у її житті, розв’язанні поточних проблем, соціально-економічному розвитку.
Більшість ВПО в містах отримують гуманітарну допомогу: грошові виплати, продуктові набори чи безкоштовне харчування, одяг, побутові речі, житло. Однією з проблем є психоемоційний стан цих людей. Звичайно ж, на це є підстави. Насмперед це травматизація цих людей, які зазнали страждань під час війни, втратили домівки, роботу, тощо. Тож важливо розуміти, що їм потрібна додаткова адаптація та підтримка.
Іншим додатковим фактором ускладнення ситуації є втрата постійної роботи та стабільного заробітку. Лише цей фактор часто є причиною депресії.
Тож завданням на сьогодні є звернути увагу на проблему адаптації таких людей, створення додаткових робочих місць та повернення до активного життя.
Зазначимо, що у сільській місцевості, де менші громади і включеність у життя громади інакша, ситуація відрізняється.
Джерело: Жіночий консорціум України 15 березня 2023