Школярі та школярки долучилися до розробки альтернативного звіту до Лансаротського комітету
Чи задумуються батьки, які небезпеки чатують на їх дитину у соціальних мережах? Чи знають про ці небезпеки діти? Як просувати питання захисту дітей і які інституції мають долучатися до процесу?
Щоб дати відповіді на ці питання , ГО «Жіночий консорціум України» організував обговорення із дітьми загроз, які «чатують» на них в Інтернет просторі та методів протистояння таким загрозам. То ж 13-14 серпня цього року розпочала роботу група із 20 дітей з 12-ти регіонів України щодо аналізу наскільки безпечними чи небезпечними є інтернет ресурси, цільовою групою яких є діти.
На першій зустрічі діти говорили про те, що в сучасних умовах доступності інтернету постають все нові та нові небезпеки для дітей і на них вкрай важливо реагувати. Наприклад, діти мають бачити соціальну рекламу про гарячі лінії, небезпеку що є в Інтренет просторі (тобто у просторі яким вони користуються, Ютубі, при завантажуванні ігор, в соціальних мережах).
Діти говорили також про те, що на сайтах, на яких можуть виникати загрози для дітей (наприклад, ігрові сайти, які сприяють знайомству дітей з дорослими або сайти, на яких можливий тролінг дітей у мережі), мають бути передбачені інструменти, що сприятимуть створенню безпечних умов для дітей, які заходять на ці ресурси. Вони мають постійно інформувати про небезпеку та куди звернутися у випадку небезпеки. Ця інформація є важливою не лише для дітей, а й для їх батьків.
Навчання в школі щодо Інтернет безпеки має також змінитися. Діти більше використовують інтернет простір ніж дорослі, вони чутливіші до змін каналів комунікації та нових ризиків, то ж вчителі, які вчать дітей безпеці в Інтернеті, мають не просто вчити дітей на конкретних прикладах, а й оволодівати новими навичками – бути фасилітаторами дискусій про канали комунікації, про ризики з якими зустрічаються діти, і як тренери, допомагати опанувати навички безпечної поведінки.
Діти виділили три області, які є на їхню думку є найважливішими для того, щоб знизити рівень небезпек під час перебування дітей в інтернеті: попередження небезпек, інформування про небезпеки (освіта) та реагування (захист), а також розробили рекомендації, які є внеском у розв’язання проблеми сексуального насильства щодо дітей в веб-мережі.
Рекомендації які напрацювали діти, були подані до Лансаротського комітету та будуть розглядатися на найближчому засіданні комітету 7-9 листопада. Ознайомитися з рекомендацями, підготовленими групою дітей та Жіночим консорціумом України за підтримки Уряду Швеції, Save the Children International in Kosovo та BICE, можна нижче.
Довідка. Лансаротський комітет(Комітет Ради Європи з захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства) розпочав свою діяльність 2011 року. Комітет ставить перед собою ді основні задачі: контроль за виконанням Лансаротської Конвенції(Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства) державами-учасницями та полегшення збирання, аналізу та обміну інформацією, досвідом та належною практикою з метою розбудови їх потенціалу для попередження та боротьби з експлуатацією та сексуальним насильством над дітьми.
Джерело: Жіночий консорціум України 06 листопада 2018