Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Просіть більше. Що заважає жінкам будувати кар'єру

Науково-технічний прогрес, просвітництво та різні рухи за права людини подарували сучасним людям будь-якого гендеру безліч можливостей: як і з ким жити, де працювати, як будувати кар'єру, скільки народжувати та чи народжувати дітей, у що вірити і за кого голосувати.

Сьогодні будь-які міркування про те, як нам повернути колишні форми відносин, соціальне середовище і цінності виглядають утопією. Звичайно, ви можете хотіти, щоб чоловіки працювали, а жінки займалися побутом і дітьми — проста, зрозуміла схема, якій тисячі років. Але тоді, для початку, відмовтеся від свого смартфона, біткоінів і пилососа, який сам їздить по квартирі та прибирає, поки ви спите. Це прохання до всіх адептів «от раніше було» в яких завгодно питаннях.

Трохи більше півстоліття тому жінки увірвалися в чоловіче професійне середовище, і ця експансія триває донині. Там, де чоловіки говорять: «Ви заступили на нашу територію», звучить відповідь: «Чому ви вирішили, що це ваша територія?». Основна причина змін, що відбулися — зникнення ручної праці і все більша автоматизація. Тому, якщо вам пропонують на підтвердження рівності разом з чоловіками укладати шпали, нагадайте, що зараз не 1950 рік і подібні заяви — дешеві маніпуляції, а рівність — це про кар'єру і гроші, а не про шпали.

Не менш важливою є можливість здобувати освіту, особливо вищу, чого до початку XX століття жінки були позбавлені. А також народжувати набагато менше дітей — ефективні засоби контрацепції винайшли років 70 тому, тоді ж стала різко скорочуватися дитяча смертність. Сьогодні не потрібно народити 10 дітей, щоб з них до повноліття дожили в кращому разі двоє. Якість життя і медицина в більшості випадків дають вам можливість народити одного-двох і на цьому зупинитися.

Ну і, звичайно, ведення домашнього господарства — це все також робота жінки на «другу зміну», але вже набагато менш виснажлива: більше немає необхідності полоскати білизну в ополонці й витрачати на приготування обіду по 3−4 години щодня.

Ще у нас є соціальна інфраструктура — дитячі садки та школи, які забезпечуються державою, а ви можете працювати, поки ваші діти будуть під наглядом і навіть навчаться читати й рахувати.

Нарешті, блага науково-технічного і соціального прогресу помітно підвищили тривалість нашого життя, і це теж істотний аргумент: ви можете народити в 30−35 років, а не в 20, і прожити ще довге життя, а період з 20 до 30 років використовувати для кар'єри, розваг, саморозвитку та подорожей. Це стосується і чоловіків теж. Адже вони теж «народжують» і переживають всі ці прекрасні моменти, нехай і інакше, ніж жінки — сучасний батько набагато більше включений у вагітність, пологи і турботу про дітей.

І все ж, незважаючи ні на що, кар'єра, робота і професійний розвиток досі складні для жінки. І завжди будуть складні, що б світ не вигадував на користь рівності. Насамперед тому, що жінки народжують дітей — ті, які на це зважилися. Для дитини, як мінімум до року, нікого важливіше і необхідніше за матір немає і бути не може. А поєднувати кар'єру і материнство — це досі виклик і завдання в сучасному світі. І так, зокрема тому потрібні програми балансу «робота — життя», гендерні квоти, розвинена соціальна сфера, матеріальне забезпечення материнства. Інакше, наша демографія (поміж інших причин) буде котитися донизу й далі. Суспільство сьогодні не може просто змусити жінку народжувати дітей. Єдиний спосіб «змусити» — створити умови, за яких люди захочуть і будуть зацікавлені, щоб у них була не одна, а дві-три дитини на сім'ю.

Ще сто років тому ніхто не знав таких термінів як «скляна стеля» (менша ймовірність для жінок пробитися на керівні посади), «доріжка для матерів» (перехід на більш повільний темп у кар'єрних переонах після появи дитини), «скляний ескалатор» (це радше не ескалатор, а ліфт для чоловіків, які кар'єрними сходами рухаються швидше, особливо в жіночому колективі або сфері діяльності). Так-так, дорогі чоловіки, якщо ви хочете зробити швидку кар'єру, шукайте ті компанії, в яких більшість співробітників — жінки. Там ви будете позбавлені від жорсткої чоловічої конкуренції та шановані, вас висуватимуть вперед і вгору стереотипом «він же у нас єдиний чоловік».

І, до слова про стереотипи. Ми можемо довго, і часто справедливо, дорікати чоловікіам щодо нерівності на робочому місці, але крім дискримінації є ще самодіскрімінація, до якої жінки дуже схильні. А ще ми дуже добре дискримінуємо інших жінок, і робимо це вже, на мій погляд, навіть частіше, ніж чоловіки.

Якщо ви жінка і самі визначаєте, який гонорар попросити за свою роботу або яку зарплату обговорювати (в будь-якій сфері), сміливо просіть на 20−25% більше, ніж спало вам на думку. Рівно настільки більше, згідно з дослідженнями, зазвичай просять чоловіки. За статистикою, чоловіки в середньому заробляють в 1,6 разів більше не тільки через гендерну дискримінацію та роботу в більш високооплачуваних сферах зайнятості, а й тому, що жінки очікують отримати менше за свою роботу. Так, можливо вам не узгодять названу вами зарплату, але ймовірність, що ви все ж отримаєте трохи більше, ніж очікували, висока. Те саме стосується і посад, на які ви претендуєте, високого соціального статусу та інших можливостей, які існують у професійному середовищі. Чоловіки не зобов’язані вам це все просто так віддати або подарувати (гаразд, зобов’язані, але вони не будуть цього робити, ви ж знаєте).

Якщо так чинитимете ви та безліч жінок навколо вас, то вже ваші молодші сестри, а не доньки, матимуть більше професійних можливостей — сучасний світ став набагато швидше. А чоловіки зможуть вийти з ролі економічного придатка сім'ї та працювати там, де ще й подобається, а не тільки добре платять.

Але також слід пам’ятати, що з можливостями приходять обов’язки. Не вийде позбутися сексизму, дискримінації та стереотипів, які були на користь чоловіків, і залишитися з тими, які були на користь жінок. Не можна грати в «чапаєва» і претендувати на звання гросмейстера. Грайте чесно.


Джерело: Новое время 03 березня 2021


Тегигендерна рівність,   права жінок,   кар'єра

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.