Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Порушення табу: перша суддя у традиційній ісламській хустці в Туреччині

Незабаром після виборів фото першої жінки-судді в хіджабі спричинило в Туреччині гострі суперечки. Одні сприймають це як ознаку емансипації, а інші - вбачають загрозу основоположним цінностям республіки.

Дизайнерка Еліф Кавакчі пережила один із найкращих днів у її житті: "Одне це фото символізує роки боротьби, пролиті сльози мільйонів жінок, які носять хіджаб і яких дискримінували десятиліттями". Світлина демонструє, наскільки далеко просунулася Туреччина, говорить дизайнерка мусульманського одягу в інтерв'ю DW. Вона виклала в мережі Twitter фото невідомої судді у традиційній мусульманській хустці (хіджабі) і викликала цим шквал суперечок.

Сім'я Еліф Кавакчі не стоїть осторонь боротьби мусульманських жінок за рівні права та публічне визнання в Туреччині. Сестра Еліф, Мерве Кавакчі, була першою депутаткою в Туреччині, яка прийшла у парламент у хіджабі. Проте поява у такому вигляді депутатки із "Партії чесноти" (RP) в 1999 році зазнала фіаско, їй не дали скласти присягу: через бурхливі протести розлючених парламентарів їй довелося полишити вищий законодавчий орган.

З того часу відбулося багато чого. RP більше нема, але при владі із 2002 року практично незмінно перебуває її наступниця - "Партія справедливості та розвитку" (AKP). При цьому вони ніколи не забували про свій намір зробити більш видимим консервативний спосіб життя.

Розрив із цінностями батька-засновника

Для Ердема Еврена з берлінського Центру сучасного Сходу ця політика є розривом з традицією "республіканських цінностей" кемалістської еліти. Мова йде про Мустафу Кемаля Ататюрка, засновника та першого президента турецької держави. Ця еліта визначала долю країни до кінця 1990-тих років. "За принципом секуляризму Французької революції в Туреччині також мало бути забезпечене сприйняття релігії як приватної справи", - говорить Еврен. Для секуляристських сил у Туреччині це передбачало також і цілковите витіснення релігійних символів із суспільного життя "республіканських громадян".

Втім, на місце розділення держави та релігії заступив контроль над релігією з боку держави. "Відомство у справах релігії" мало реалізувати його в усіх куточках країни.

Жорстке поводження з консервативними прошарками суспільства Ердем Еврен називає однією з головних причин успіху ісламістських рухів та партій у Туреччині: "Жінкам у хіджабах заборонено в Туреччині як вчитися, так і обіймати офіційні посади".

В перуці до університету

Заборона на носіння хіджабів у державних та публічних установах за роки свого існування призвела до найдивніших звичаїв. Так, певний час було поширеним, що студентки на хустки одягали перуки, щоб їх пустили на територію університетів.

Це змінилося у 2008 році із ухваленням так званого "демократичного пакету" голосами представників AKP. Це вперше в історії дозволило жінкам носити хіджаби в державних університетах. Повсюди увага громадськості зосередилася на жінках у хустках. Також і в тимчасовому уряді з червня по листопад одна міністерка носила хіджаб.

Жінки у владу за правління AKP?

Чи виступає при цьому AKP за рівність чоловіків та жінок? Ні, запевняє Гарет Йенкінс, який живе у Стамбулі та працює у шведському Інституті політики безпеки та розвитку: "Керівництво AKP вважає жінок підлеглими по відношенню до чоловіків". Так, справді, у Кабінеті, сформованому AKP, є міністерки, говорить експерт, але при цьому йдеться лише про міністерство у справах жінок та сім'ї. "Більшого жінкам у верхівці AKP не довіряють", - наголошує аналітик.

Еліф Кавакчі категорично заперечує такий погляд: "Ця жінка якраз і показує, скільки AKP та нинішній уряд зробив для демократії та рівності". За словами дизайнерки, фото свідчить про істинний стан речей: "Це демократія. Нова Туреччина краща за ту, якою вона колись була".

Справді, в ангажованості Еліф Кавакчі не відмовиш. Але із закидом, що дизайнерка, яка вже протягом кількох років живе у США, може мати дещо спотворену картину становища жінок на її батьківщині, їй доводиться при цьому миритися. Згідно з новим дослідженням щодо гендерної рівності, проведеним Всесвітнім економічним форумом, Туреччина потрапила на 122 сходинку зі 135 країн.
 


Джерело: DW 06 листопада 2015


ТегиТуреччина,   права жінок

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.