Нобелівська премія з хімії 2020 у двох жінок-вчених за генетичні "ножиці"
Нобелівську премію з хімії цього року отримали француженка Еммануель Шарпентьє та американка Дженніфер А. Дудна за "розробку метода редагування геному".
Зокрема, вони відкрили один з найточніших інструментів у галузі генної технології - так звані генетичні "ножиці" CRISPR/Cas9. Завдяки цьому інструменту науковці можуть змінювати ДНК тварин, рослин та мікроорганізмів із надзвичайно високою точністю.
Своє відкриття вчені зробили, коли досліджували імунну систему бактерії стрептококу. У своїй природній формі "ножиці" CRISPR/Cas9 розпізнають ДНК вірусів, але вчені довели, що цей інструмент може розрізати будь-яку молекулу ДНК у заздалегідь визначеному місці.
"Генетичні ножиці CRISPR/Cas9 призвели до революції у молекулярній біології, відкрили нові можливості для селекції рослин, зробили внесок в інноваційні методи лікування раку, а також можуть здійснити мрію про лікування спадкових хвороб", - йдеться у заяві Нобелівського комітету.
Розмір премії - 10 млн шведських крон (приблизно 1,2 млн доларів), які лауреатки мають поділити навпіл.
Це вперше, коли Нобелівську премію з хімії поділили дві жінки, але не вперше, коли премію отримують жінки.
Коли у 1911 році Марія Кюрі отримала Нобелівську премію з хімії, вона стала першим лауреатом, який отримав одразу два "Нобеля". До цього вона також отримала премію з фізики за дослідення радіоактивності.
Премія ще раз повернулася у родину, коли у 1935 її отримала Ірена Жоліо-Кюрі, старша дочкою Марії Склодовської-Кюрі. Цю премію вона отримала разом із чоловіком, Фредеріком Жоліо, який став наймолодшим нобелівським лауреатом з хімії.
Від початку тижня Нобелівський комітет вже оголосив лауреатів цього року у галузі фізіології та медицини, а також фізики.
Джерело: ВВС Україна 08 жовтня 2020