Міжнародний день сільських жінок
Сьогодні Міжнародний день сільських жінок, що має на меті підкреслити роль гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок у боротьбі з крайньою бідністю, голодом і недоїданням.
Нині сільські жінки становлять близько 22% населення світу і відповідають за половину світового виробництва продуктів харчування. І саме жінки відіграють важливу роль у забезпеченні здоров'я та добробуту своїх громад. Проте в питаннях володіння землею, доступу до сільськогосподарських виробничих інструментів, фінансування та технологій для стійкості до змін клімату вони залишаються далеко позаду чоловіків. Обмежений доступ жінок з сільської місцевості до кредитів, послуг охорони здоров’я та освіти є лише однією з багатьох проблем, з якими вони стикаються, та які ще більш посилюються через світову продовольчу та економічну кризу і зміну клімату.
Зокрема, досі сільські жінки:
- часто страждають від множинної дискримінації через такі фактори, як місце проживання, вік, інвалідність, переміщення, етнічна належність тощо;
- більш уразливі до гендерно зумовленого насильства, ніж жінки, які живуть у містах;
- значною мірою виключені з політичного та громадського життя;
- їхніми потребами та правами нехтують у процесах реформ, а також відновлення та встановлення миру;
- зазнають дискримінації щодо доступу до процесів прийняття рішень, працевлаштування, охорони здоров’я, освіти та інших базових послуг.
Права сільських жінок мають бути захищені. Саме тому міжнародні організації закликають весь світ сприяти роботі сільських жінок як постачальників продовольства та захисників довкілля, надати їм можливість брати участь у прийнятті рішень у своїх громадах, сприяти розвитку сільських територій, де жінки матимуть такі самі можливості, як і чоловіки. До речі, гасло цьогорічного Дня сільських жінок звучить так: «Сільські жінки підтримують природу заради нашого спільного майбутнього: Підвищення кліматичної стійкості, збереження біорізноманіття та догляд за землею задля гендерної рівності та розширення прав і можливостей».
Джерело: Жіночий консорціум України 15 жовтня 2024