Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Як трансгендери зможуть виступати на Олімпіаді без зміни статі

Літні Олімпійські ігри-2016 у Ріо-де-Жанейро запам’ятаються революційним рішенням Міжнародного олімпійського комітету, який дозволив брати участь у змаганнях спортсменам-трансгендерам без операції щодо зміни статі.

Це означає, що чоловіки і жінки, які анатомічно належать до однієї статі, а біологічно – до протилежної, зможуть на рівні конкурувати з іншими спортсменами без затратних і небезпечних операцій. Готовність таких атлетів до виступів вимірюватимуть рівнем тестостерону у крові.

Питання трансформації чоловіка в жінку і навпаки активно обговорюється останніми роками. Усе частіше у популярних серіалах та фільмах можна зустріти героїв, які наважилися змінити стать, а світ високої моди активно підкорюють моделі-трансгендери.

Вкотре підняти це питання на масовий рівень спонукав фільм «Дівчина із Данії», який розповідає історію художника Ейнара Вегенера, який одним із перших наважився пройти повний курс трансформації із чоловіка у жінку. Фільм, до слова, вже отримав чотири номінації на «Оскар».

У 2015 році справжньою сенсацією став американець Брюс Дженер, у минулому олімпійський чемпіон, який у віці 65 років змінив стать і попросив називати його Кейтлін. Брюс Дженер – вітчим відомої у США зірки реаліті-шоу Кім Кардашьян, а також батько популярної моделі Кендал Дженер. У чоловіка є шестеро біологічних дітей, що однак не завадило йому у доволі зрілому віці змінити стать і з’явитися в оновленому образі на обкладинках провідних глянцевих видань США.

Революційне рішення МОКу викликало шквал запитань і критики, особливо в країнах, де рівень терпимості до ЛГБТ-спільнот є традиційно низьким. Інтернет-користувачів цікавило, чи зможуть жінки, які природно нижчі і фізично слабші за чоловіків, змагатися із трансгендерами?

Що означає термін «трансгендер»?

Трансгендери – це люди, гендерна ідентичність яких не відповідає біологічній статі. Тобто, це жінки у тілах чоловіків і навпаки. Як пояснюють на національному ЛГБТ-порталі України, стать – це визначення людини при народженні як чоловіка або жінки згідно її анатомії (первинні та вторинні статеві ознаки) та/або її біології (гормони). У свою чергу гендер стосується традиційних чи стереотипних ролей, поведінки, занять та атрибутів, які у певному суспільстві вважаються притаманними чоловікам і жінкам.

До слова, визначення «трансгендер» жодним чином не впливає на сексуальну орієнтацію людини.

Чи потрібно здійснити операцію зі зміни статі, аби стати трансгендером?

Не обов’язково. Багато трансгендерів можуть успішно змінити стать без хірургічного втручання. Для цього потрібно пройти курс гормональної терапії. Якщо ж чоловік або жінка хоче пройти повний цикл трансформації, то для зміни статі лише бажання недостатньо.

Зокрема в Україні людині потрібно стати на облік у медзакладі. Потім пройти курс лікування, який обов'язково включає гормонотерапію, спостереження у психіатра, а після цього – отримати дозвіл на розгляд справи медкомісією. Медкомісія вирішує, чи може людина претендувати на операцію зі зміни статі. Після операції пацієнт отримує спеціальний висновок експертів, з яким має право подати і отримати нові документи зі зміненою статтю.

Повний курс трансформації триває 10-15 років і коштує доволі дорого. До прикладу, курс гормонотерапії у Великобританії коштує 300 фунтів на місяць, а операція зі зміни жіночої статі на чоловічу коштує 50 тис. фунтів.

Відколи спортсмени-трансгендери змогли брати участь в Олімпійських іграх?

Вперше в історії Олімпійських ігор спортсмени-трансгендери змогли виступати на Олімпійських іграх у 2004 році в Сіднеї. Однак тоді вони повинні були надавати відповідні докази щодо зміни статі. Зокрема, спортсмени повинні були обов’язково провести операцію і могли брати участь у змаганнях не менше, ніж після двох років з моменту операції і закінчення гормональної терапії.

На яких підставах жінки, які анатомічно залишаються чоловіками, зможуть виступати у жіночих дисциплінах?

За рішенням МОК, спортсмени-трансгендери, що змінили свою стать з чоловічої на жіночу, повинні будуть представити докази про те, що рівень тестостерону у них в крові був не вищим 10 нмоль на 1 л щонайменше впродовж року до початку змагань.

Як повідомила британському виданню The Gurdian екс-голова медичної комісії МОК Арне Люнгквіст, не кожному спортсмену вдасться досягнути бажаного рівня тестостерону у крові за один рік, адже кожен організм – унікальний. «Спортсмени не зможуть отримати бажаний рівень тестостерону у крові за один день. У декого це може забрати більше року, або навіть і два», - прокоментувала Арне Люнгквіст.

У свою чергу, спортсмени, які змінили стать з жіночої на чоловічу, зможуть виступати у змаганнях відразу і без будь-яких обмежень.

Чи є спортсмени-трансгендери в українському спорті?

Як повідомили ZAXID.NET в Національному олімпійському комітеті України, в українському спорті таких прецедентів не було. Вітчизняні спортивні функціонери не зовсім розуміють, як діяти у такій ситуації, однак у будь-якому випадку змушені дотримуватись норм Міжнародного олімпійського комітету.

Цікаво, що у російському спорті є професійний спортсмен, який наважився на операцію зі зміни статі. Йдеться про 32-річну велогонщицю Алєксандру Вєрєсову, яка два роки тому змінила чоловічу стать на жіночу і продовжила виступи на професійному рівні.

Відомі спортсмени-трансгендери

В українському інформаційному просторі проблеми ЛГБТ-спільнот обговорюють лише за екстремальних умов – побили активістів, не прийняли відповідні поправки до закону і т.д. У західному світі, де рівень терпимості до представників ЛГБТ значно вищий, люди, які змінили стать або орієнтацію, хоча й сприймаються як сміливці та унікали, однак дедалі більше стають суспільною нормою.

Як розповів голова МОКу Томас Бах, відповідні зміни до регламенту щодо участі спортсменів-трансгендерів в Олімпійських іграх ухвалили, аби адаптуватися до поточних наукових, соціальних та юридичних норм. Тим більше, що з кожним роком все більше спортсменів зізнаються у нетрадиційній орієнтації, або ж у бажанні змінити стать.

Серед відомих трансгендерів – німкеня Івона Бушбаум, яка була призеркою чемпіонатів Європи зі стрибків із жердиною. У 2007 році вона завершила кар’єру, здійснила операцію зі зміни статі і стала чоловіком Баліаном.

Абсолютно унікальним спортсменом є Рене Річардс – тенісист, який у 1970-х змінив стать і став єдиним, хто зумів виступити у чоловічій та жіночій сітці Відкритого чемпіонату США з тенісу.

Не менш цікавою є історія промоутера відомого боксера Леноска Льюїса. Вже у зрілому віці двічі одружений батько трьох дітей Френк Мелоуні наважився змінити стать і став жінкою з іменем Келлі. Більше того, після цього екс-промоутер Льюїса вирішив повернутися у великий бокс.

Американка Фелон Фокс змагається у боях без правил. До цього спортсменка була чоловіком, який встиг пройти службу у ВМФ США, одружитися, народити у шлюбі дитину, і вже потім змінити стать. До слова, Фелон Фокс стала першим відкритим трансгендером в історію ММА.

Ще більш неймовірною є історія південноафриканської легкоатлетки Кастер Семені, яка у 2009 році стала чемпіонкою світу на дистанції 800 м. Зовнішній вигляд спортсменки викликав багато запитань і ще більше чуток, які змусили представників Міжнародної асоціації легкої атлетики (IAAF) засумніватись у приналежності Кастер Семені до жіночої статі.

Після трімфу спортсменки IAAF розпочала розслідування, результати якого так і не оприлюднила, однак дозволила спортсменці продовжити виступи. За численними повідомленнями у медіа, Кастер Семеня виявилась гермафродитом. У 2012 році спортсменка виграла срібло Олімпійських ігор у Лондоні.

***

Питання участі трансгендерів у спортивних змаганнях ще довго буде причиною суперечок та дискусій. Після рішення МОК у мережі резонно почали ставити запитання – а як спортсмени ділитимуть роздягальні і чи не стануть анатомічні розбіжності учасників причинами нових спортивних скандалів?

Це рішення може подобатись, або ж навпаки – дратувати, або ж вганяти в ступор. Хтось може сказати, що на цьому спорт закінчився як такий. Однак для світової спільноти, на чолі якої стоять країни з ліберальними цінностями, це ще один крок на шляху до гендерної та соціальної рівності.


Джерело: ZAXID.NET 03 лютого 2016


Тегирівні права,   ЛГБТ,   трансгендери

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми