Як працює юридична допомога у «Колі щасливих» в Обухові
Безпечний простір для жінок і дівчат «Коло щасливих» в Обухові був створений і почав працювати весною 2023 року. З перших днів роботи, окрім тренінгів та різних гуртків, там працює юристка Надія Шетанкова, яка безоплатно консультує відвідувачок з різних питань.
Анонси про її консультації команда простору постійно розміщає в соцмережах, крім того юристка часто виїжджає в різні населені пункти громади, де читає лекції з правових питань, відповідає на запитання і повідомляє жінкам про можливість юридичної підтримки у просторі.
Сьогодні, розповідає пані Надія, до неї по допомогу приходять і без реклами, працює, як-то кажуть «сарафанне радіо». Жінки, яким юристка допомогла, розповідають про це іншим жінкам. І в цьому немає нічого дивного, адже Надія Шетанкова не просто консультує. Вона допомагає в підготовці різних документів, наприклад судових позовів, і часто супроводжує своїх клієнток під час візитів у юридичні чи судові установи, де допомагає розібратися зі складними правовими процедурами. Якщо потрібно, юристка звертається до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Така робота вкрай важлива, каже пані Надія, бо жінки, які звертаються до неї, як правило, розгублені, пригнічені, часто налякані. Буває так, що крім юридичної допомоги пані Надія рекомендує звернутися і до психолога простору.
Як розповідає юристка, проблеми у жінок різні. У вимушених перселенок бувають труднощі з соціальними виплатами, також їм потрібна допомога з відшкодуванням втраченого майна, оформленням успадкування майна, що залишилось на тимчасово окупованій території.
Багато запитів жінок, і ВПО і місцевих, стосуються сімейного права – розірвання шлюбу, аліменти, визначення місцепроживання дітей після розлучення і т.д.
Юристка розповідає, що проблем із сімейним правом у жінок було б менше, якби вони більше знали про законодавчі норми та свої права. Наприклад, існує таке поняття як «Договір про утримання дитини», який визначає порядок спілкування, порядок виплат аліментів і т.д. Але такий документ слід укладати до розлучення, якого можливо ніколи і не буде. Якщо ж воно станеться, договір, завірений нотаріусом, буде як готове судове рішення, що позбавить колишнє подружжя від багатьох проблем та клопотів. На жаль, констатує юристка, більшість чоловіків відмовляються укладати такі договори.
Нагадаємо, що проєкт «Коло щасливих. Простір для жінок і дівчат» Жіночий консорціум України реалізує у співпраці та за підтримки Norwegian People’s Aid (NPA). Безпечні простори для жінок, дітей та дівчат-підлітків створені у м.Обухів Київської області та селищі Пісочин Харківської області. Простори дають можливість відвідувати майстер-класи, тренінги та спортивні заходи, отримати різноманітні консультації, допомогу та підтримку, змістовно та з користю проводити своє дозвілля у приємному товаристві.
Індивідуальні консультації, які жінки та дівчата отримують у психологинь та юристок, а також їхні історії залишаються конфіденційними і не висвітлюються в медійному просторі.
Джерело: Жіночий консорціум України 22 серпня 2024