Гендерна рівність робить жінок розумнішими
Когнітивні здібності жінок старше 50 років значно кращі в країнах з високим рівнем гендерної рівності, з'ясувала команда дослідників з Франції, Норвегії і США. Результати роботи були опубліковані в журналі Psychological Science.
«Це дослідження - перша спроба пролити світло на важливі, але не до кінця досліджені несприятливі наслідки гендерної нерівності для здоров'я жінки в пізні роки життя, - пояснює дослідник Ерік Бонсай, провідний автор роботи. - Воно показує, що жінки середнього та похилого віку з країн з високим рівнем гендерної рівності краще справляються із завданнями на перевірку когнітивних здібностей, ніж жінки із суспільств з низьким рівнем гендерної рівності.
Більш того, в найбільш розвинених в плані гендерної рівності країнах жіночі когнітивні здібності перевершують здібності чоловіків.
Бонсай і його колеги відзначили, що відмінності між результатами тестування когнітивних здібностей чоловіків і жінок сильно варіюються в залежності від країни, де проводилося тестування. Наприклад, в країнах Північної Європи жінки краще за чоловіків справлялися з тестами пам'яті, а в Південній Європі результати були протилежними.
«Ми визнали це спостереження цікавим і захотіли з'ясувати, що привело до такої різниці в результатах», - каже Бонсай.
Хоча економічні та соціоекономічні чинники, безсумнівно, роблять свій внесок, вчених цікавило, наскільки значущими будуть соціокультурні чинники - наприклад, позиція в країні щодо гендерних ролей. Гендерні ролі нав'язують певні типи поведінки, діяльності та набори якостей, якими повинні володіти чоловіки і жінки.
Дослідники припустили, що модель поведінки, запропонована жінці її гендерної роллю, впливає на її життєві цілі та очікування.
Крім того, жінки в суспільствах з традиційними поглядами на ролі чоловіків і жінок мають менший доступ до освіти і працевлаштування і, як наслідок, з роками їх когнітивні здібності падають в порівнянні зі здібностями чоловіків того ж віку.
Дослідники проаналізували дані декількох великих досліджень когнітивних здібностей, в тому числі пам'яті, що проводилися в США, Великобританії, Китаї, Росії, країнах Європи та Африки (всього понад 200 тис. респондентів з 27 країн). На момент дослідження вік учасників становив від 50 до 93 років.
Для ранжирування країн за рівнем гендерної рівності вчені використовували дані Всесвітнього огляду цінностей - проекту, дослідження якого охоплюють більше 90% населення. Щоб визначити рівень гендерної рівності, в ньому використовувалися тези на кшталт «Коли не вистачає робочих місць, чоловік повинен мати більше прав при працевлаштуванні, ніж жінка», з якими пропонувалося погодитися або не погодитися.
Аналіз, як і очікувалося, виявив значну різницю між результатами тестів, в тому числі і тестів пам'яті, у жінок щодо результатів чоловіків: якщо в Швеції результати жінок були краще чоловіків на 10,5%, то в Гані вони були гірше на 7,1 %.
«Ці результати підтверджують необхідність нової політики, спрямованої на скорочення гендерної нерівності, його наслідки виходять за межі нерівності на ринку праці і в доходах, - каже Бонсай. - Також вони показують, наскільки важливо враховувати на перший погляд незначні фактори, такі, як культурні цінності, при оцінці зміни когнітивних здібностей».
Джерело: rambler.ru 01 серпня 2017