Гендерна нерівність у науці досі не подолана
Європейські університети взяли на себе зобов'язання сприяти всіма силами рівності між жінками і чоловіками, зайнятими в академічній сфері. Виявилося, що навіть в такому, здавалося б, типово «жіночому» середовищі як педагогіка представниці прекрасної статі, які присвятили себе науці та дослідженням, відчувають дискримінацію і поки не можуть грати повноцінну роль в європейській освітній системі.
У липні 2012 року League of European Research Universities підготувала докладну доповідь на тему «Жінки, дослідницька практика та університети». У роботі над цією доповіддю об'єдналися провідні фахівці з питань гендерної рівності з університетів Лейдена, Женеви, Хайдельберга і багатьох інших освітніх центрів Європи.
Практично кожен великий університет в Європі має в своєму штаті таких фахівців: вони і відповідають за розробку гендерної стратегії, а також пильно стежать за тим, щоб, наприклад, керівні позиції в освітніх установах розподілялися між чоловіками і жінками в рівній кількості. І, тим не менш, жінки налічують 45% серед кандидатів на докторський ступінь і всього 13% серед ректорів європейських вищих навчальних закладів.
Крім цифр існує думка про те, що жінки, зацікавлені в академічній кар'єрі, часто стикаються з несвідомим, а іноді і навмисним, упередженням щодо їх кваліфікації з боку колег чоловічої статі. Так, наприклад, був проведений лінгвістичний аналіз рекомендаційних листів, які потрібні кандидатам на докторську ступінь або академічну позицію, і з'ясувалося, що мова, якою написані рекомендації для чоловіків, - більш переконлива, ніж в «жіночих» версіях. Крім того, статистика показує, що жінки, як правило, отримують значно менше фінансування у вигляді грантів та стипендій.
Виходить, що між риторикою програми Євросоюзу з питань гендерної рівності та результатами її застосування в освітніх установах Європи виявляється велика різниця. На даний момент Європейська комісія, що розробляла цю програму, зайнята її оновленням на період 2014-2020 рр.. League of European Research Universities підготувала свою доповідь зокрема для того, щоб на новому етапі роботи Європейської комісії над дисбалансом між чоловіками і жінками в освітній сфері були враховані всі побажання.
«Університети є не просто робочим місцем, але, фактично, домом для більшості дослідників. Дуже важливо, щоб в ньому жили не тільки чоловіки, але і жінки. Кожен ВНЗ може і повинен запропонувати відповідну підтримку для того, щоб якомога більше талановитих жінок після випуску з університету залишалося займатися академічною кар'єрою і дослідженнями», - пишуть автори з League of European Research Universities, і Європейська комісія з ними, звичайно ж, погодиться.
Джерело: euromag.ru 24 липня 2012
Додати коментар Коментарi (0)