Фахівці з Києва вивчали досвід комплексної допомоги для вагітних наркозалежних жінок у Полтаві

13-14 травня соціальні працівники та медики, які працюють з наркозалежними вагітними жінками в м. Києві, відвідали м. Полтаву. Метою візиту було ознайомлення з роботою моделі комплексної допомоги вагітним жінкам, які вживають наркотики.
Ця модель включає медичні послуги на базі Центру інтегрованої допомоги та соціально-психологічний супровід, який забезпечує місцева громадська організація «Світло надії».
Центр Інтегрованої допомоги у м. Полтаві був створений та функціонує у рамках проекту «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини у наркозалежних вагітних жінок та покращення показників здоров’я їх новонароджених», який реалізує міжнародний благодійний фонд «Фонд В. Дж. Клінтона» за підтримки ЮНІСЕФ у партнерстві з Державною службою з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань. Такі центри працюють також у Києві, Дніпропетровську та Кривому Розі. Всього в проекті отримали послуги 199 жінок: 113 у місті Києві, 54 в Дніпропетровську, 23 в Полтаві та 9 у Кривому Розі. Тридцять три клієнтки проекту були залучені в програму замісної підтримувальної терапії, 137 клієнток проекту народили дітей. Планується, що після завершення проекту модель буде поширена по всій Україні.
«З 2011 року в Києві, Полтаві, Дніпропетровську та з 2013 року Кривому Розі працюють Центри інтегрованої допомоги для вагітних жінок, які вживають наркотики, – розповідає Тетяна Тарасова, керівник проектів з питань ВІЛ/СНІДУ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. – Ідея таких центрів полягає в тому, щоб надати наркозалежним вагітним жінкам усі необхідні послуги «під одним дахом». У центрах працюють команди у складі акушера-гінеколога, неонатолога (педіатр, котрий веде новонароджених), інфекціоніста, нарколога, соціальних працівників. Фахівці надають комплекс послуг, необхідних для збереження здоров’я новонародженої дитини та матері. Центр інтегрованої допомоги у Полтаві є показовим; сюди приїздять фахівці з інших міст, щоб обмінятися досвідом, перейняти кращі моделі роботи».
Для надання максимальної допомоги наркозалежним жінкам, у першу чергу вагітним, у сфері репродуктивного здоров’я, Центр інтегрованої допомоги у Полтаві було відкрито на базі міського пологового будинку, до роботи залучені жіноча консультація та кабінет планування сім’ї.
«За час роботи Центру, його послугами скористались 17 вагітних жінок та близько 40 жінок репродуктивного віку, – говорить Надія Тимошенко, заступник виконавчого директора БО «Світло надії». – Жодна з числа ВІЛ-позитивних жінок не передала вірус дитині – всі народилися здоровими, маємо 2 двійні. Частина жінок були залучені до програми замісної підтримувальної терапії – під час вагітності вони отримували медичний замінник наркотиків, що дало змогу знизити ризики, забезпечити постійний нагляд під час вагітності. Частина жінок, за підтримки психологів та соціальних працівників, повністю відмовилися від вживання наркотичних речовин на час вагітності. Чотири вагітних жінки проживали в центрі адаптації бездомних БО «Світло надії», що теж є компонентом інтегрованого підходу до надання послуг. Через бездомність існувала загроза вилучення дитини у матері. Завдяки центру цього вдалося уникнути і діти залишилися з батьками. Це вважаємо чи не найбільшим досягненням у своїй роботі».
Важливим етапом роботи з жінками стало відкриття інтегрованого пункту замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) та громадського центру для споживачів ін’єкційних наркотиків в одному приміщення з центром адаптації бездомних. Тобто, жінки, які не мають житла, мають змогу отримувати послуги цілодобового проживання, харчування, отримання ЗПТ, консультацій гінеколога, фтизіатра, інфекціоніста в одному приміщенні. За час роботи центру адаптації його послугами скористалось близько 200 жінок.
Всього у Полтаві налічується 140 наркозалежних жінок репродуктивного віку, які стоять на обліку у наркодиспансері та жіночих консультаціях міста. 50 жінок на даний час є клієнтками програми ЗПТ.
«Наркозалежні жінки потребують особливої допомоги під час вагітності. Часто вони не можуть самі вчасно стати на облік, записатися до лікаря, прийти на прийом, оформити необхідні документи або довідки, – пояснює Галина Скіпальська, виконавчий директор МБФ «Українська фундація громадського здоров’я». – Саме тому до ведення вагітності у жінок, які вживають наркотики, необхідно залучати соціальні служби та громадські організації, які надають соціально-психологічну допомогу. Вони допомагають жінці вчасно стати на облік, контролюють відвідування лікаря, процес лікування. Також допомагають вирішити ряд інших проблем: оформити документи, пройти реабілітацію, отримати замісну підтримувальну терапію, відновити стосунки з родинами тощо. Треба розуміти, що наркозалежність – не лише медична, а й соціальна проблема. Тому і вирішувати її треба комплексно».
Начальний тур для київських фахівців до м. Полтава організувала МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» у рамках проекту «Забезпечення права вагітних жінок-споживачок ін’єкційних наркотиків (СІН) на доступ до медичних послуг у сфері репродуктивного здоров’я», який реалізується за підтримки МФ «Відродження». Проект спрямований на вирішення проблеми забезпечення прав вагітних СІН у доступі до медичних послуг в сфері репродуктивного здоров’я через відпрацювання процедури виявлення, пере-направлення та надання послуг для вагітних жінок СІН, а також лобіювання їхнього нормативного закріплення на місцевому (в містах Київ та Дніпропетровськ) та подальшого лобіювання таких нормативних змін на національному рівнях.
Довідка 1:
Пілотні проекти в Полтаві, Дніпропетровську, Києві та Кривому Розі
З 2011 року в Україні працює проект «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини у наркозалежних вагітних жінок та покращення показників здоров’я їх новонароджених» міжнародним благодійним фондом «Фонд В. Дж. Клінтона» за підтримки ЮНІСЕФ у партнерстві з МОЗ України. В рамках проекту у трьох пілотних містах (Києві, Полтаві та Дніпропетровську, а згодом і в Кривому Розі) були створені Центри інтегрованої допомоги. В рамках пілотного проекту в цих містах були обрані медичні заклади, на базі яких надаються комплексні медичні послуги вагітним наркозалежним жінкам, в тому числі замісна підтримувальна терапія. Також створені мультидисциплінарні команди, до яких увійшли акушер-гінеколог, неонатолог (педіатр, котрий веде новонароджених), а також інфекціоніст, нарколог, соціальні працівники. Такі команди спеціалістів працюють з кожною пацієнткою окремо, підбираючи індивідуальне лікування та забезпечуючи її супровід. Всього в проекті отримали послуги 199 жінок: 113 у місті Києві, 54 в Дніпропетровську, 23 в Полтаві та 9 у Кривому Розі. 137 клієнток проекту народили дітей. Особливістю проекту є те, що жінок не тільки лікують з урахуванням усіх їх особливостей, але і забезпечують належне до них ставлення, підтримують морально. Такі алгоритми надання допомоги вагітним жінкам, яких торкнулася проблема наркозалежності, мають бути поширені на всю Україну.
Довідка 2:
За статистикою МВС, у 2012 році в Україні нарахували до 150 тисяч наркозалежних. Проте фактична цифра щонайменш удвічі більша, вважають експерти. За оцінками Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, кількість споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) станом на початок 2012 року становила 278 – 387 тис.1. Понад 20% усіх людей, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом, мають ВІЛ-позитивний статус2. За даними МОЗ3, СІН та їхні статеві партнери були і залишаються рушійною силою епідемії ВІЛ в країні, що зумовлює інтенсивність епідемічного процесу ВІЛ-інфекції. Особливо уразливою групою є жінки, які вживають наркотики. За оцінками Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, їх частка становить 26% (72,3 – 100,6 тис.) від загальної кількості СІН. Задля зменшення ризиків передачі ВІЛ від матері до дитини важливо вчасно ставити на облік вагітних жінок, які вживають наркотики, призначати профілактику – щоб дитина народилася здоровою. Зменшити ризики під час вагітності допомагає також замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) – лікування залежності від опіоїдів через призначення медичного препарату (метадон або бупренорфін). ЗПТ дає змогу відмовитися від вживання нелегальних наркотиків, та зменшити пов`язані з ін`єкціями ризики (зокрема інфікування ВІЛ, вірусами гепатиту В та С), поліпшити та стабілізувати стан здоров`я та стати соціально активними. Станом на 1 квітня 2014 року, в Україні діє 161 сайт, де 8064 людей отримують замісну терапію, із них 1534 жінок – в тому числі 10 вагітних. У 8 жінок вагітність завершилася пологами.
Джерело: Громадський простір 16 травня 2014
Додати коментар Коментарi (0)