Експерти розповіли, як в Україні працюватиме стратегія гендерної рівності

В Україні готуються впроваджувати стратегію гендерної рівності в сфері безоплатної правової допомоги. Більшість тих, хто звертається за правою допомогою, – жінки. Сексистські висловлювання, дискримінація, домашнє насильство – все це стало невід'ємною частиною нашого суспільства, і тому закривати очі на проблему не можна.
Закон про безоплатну правову допомогу (БПП) в Україні почав працювати відносно нещодавно – 2011 року, власне кажучи, саме тоді і з'явилася сама система. У документі зазначено, що це правова допомога, що гарантується державою та повністю, або ж частково, здійснюється за рахунок державних грошей.
Варто зазначити, що більше половини тих, хто звертається до центрів безоплатної правової допомоги, становлять жінки. Багато з них страждають від домашнього насильства, але бояться про це говорити.
Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, пояснює, що жінки стабільно становлять більшість клієнтів, які звертаються за безоплатною правовою допомогою, саме тому системі потрібно комплексне розуміння потреб жінок в сфері правосуддя, щоб ефективно реагувати на проблеми, з якими вони стикаються, і вирішувати їх.
"Права людини – це насамперед рівні можливості. Дві третини клієнтів системи – це жінки. І перед нами стоїть амбітна, але досяжна мета – подолання дисбалансу між потребами наших клієнток і несправедливістю, з якою вони стикаються. І ці потреби, і виклики посилюються ситуацією, в якій перебуває Україна – фактично в стані зовнішньої збройної агресії, коли в країні близько 2-х мільйонів громадян є внутрішньо переміщеними особами, і більшість з них – це жінки і діти", – сказав Бонюк.
У Мін'юсті розповідають, що програма здійснюватиметься за двома напрямками:
правопросвітництво: для жінок, дітей проводитимуться тематичні заходи, друкуватися інформаційні матеріали;
підвищення кваліфікації співробітників системи з надання правової допомоги, а також адвокатів, які співпрацюють з системою БПП.
"Планується проведення широкої інформаційної кампанії. Це дуже актуально. З початку року до центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги надійшло тільки 146 звернень від людей, які постраждали від домашнього насильства. Тобто, створюється враження, що люди або не знають про можливості отримати юридичну допомогу, або, з якихось причин, не можуть або бояться звертатися до центрів", – пояснює Олена Сінчук, заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги.
На конференції, присвяченій впровадженню нової стратегії, Катерина Левченко, президент громадської організації "Ла Страда Україна", розповіла, що зараз головним пріоритетом є посилення захисту від злочинів, які вчиняються на ґрунті дискримінації, ненависті.
"Нам потрібно напрацьовувати досвід захисту жінок від дискримінаційних сексистських висловлювань. І не тільки жінок, що належать до вразливих категорій, а й тих, які працюють в державних структурах, є народними депутатами, є політиками, але сьогодні стають незахищеними", – підсумувала правозахисниця.
Джерело: Сегодня 06 грудня 2018