Депутати не хочуть ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка запобігає домашньому насильству – правозахисники
За минулий рік з 38 тисяч звернень на «гарячу лінію» «Ла Страда-Україна» 90% стосувались домашнього насильства. Правоохоронні органи не можуть адекватно відреагувати на факт насильства в сім’ї. Якщо кривдник не залишає слідів, поліція нічого не може вдіяти, якщо сексуальне насильство відбувається у шлюбі – воно не вважається зґвалтуванням. Держава також не знадна надати необхідну допомогу жертвам. Єдиним способом зрушити ситуацію з місця є ратифікація Стамбульської конвенції, спрямованої на подолання домашнього насильства щодо жінок та дітей. Про це під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявила Катерина Бороздина, представник «Ла Страда-Україна». «Для того, щоб кожна з жінок, яка потрапляє у таку ситуацію, могла отримати якісну та дієву допомогу, Україна має нарешті змінити законодавство. Перший крок – ратифікувати Стамбульську конвенцію, яка покликана стати на захист жінок та дівчат від всіх форм насильства. Незалежно від того, хто його вчинив – хлопець, співмешканець, чоловік, будь-хто», – наголосила вона.
Конвенція, звичайно, не вирішить всіх проблем, проте вона передбачає створення кризових центрів допомоги жертвам, гарячих ліній, проведення інформаційних кампанії. «Сьогодні держава не створює такі притулки, на місцях такі ініціативи є, але їх дуже мало. Національне законодавство не допомагає, не робить профілактику. Місцевих ініціатив мало. Залишається лише змушувати державу виконувати свої міжнародні зобов’язання», – вважає журналістка Ольга Веснянка.
Наразі ратифікація знаходиться під загрозою через протистояння від Ради церков. Вони має застереження щодо того, що насилля у родині саме гендерно обумовлене. «Раду церков не влаштовує використання, наприклад, слів «гендер», «гендерно орієнтоване насилля» та «сексуальна орієнтація». Це ненормальна ситуація, коли Рада церков впливає на роботу депутатів. У нас світська держава, церква відділена від держави. Мова йде про рівні права. Рада церков не репрезентує бачення частини громадянського суспільства, просто таке бачення знаходить підтримку у деяких народних депутатів», – наголосила Олена Шевченко, голова Громадської організації «ІНСАЙТ». «Якщо зараз ми промовчимо, це все припорошиться популістськими закликами, що «це не наші цінності», ми втратимо можливість не тільки для нас, як для людей, у яких є можливість діяти, але й для багатьох жінок, у яких такої можливості немає, які не можуть себе захистити», – вважає Оксана Покальчук, директор Amnesty International в Україні.
За останній рік кількість дзвінків на «гарячу лінію» «Ла Страда-Україна» збільшилась у сім разів щодо зґвалтувань, в 11 разів – щодо сексуальних домагань, в 10 – щодо психічних проблем як наслідок домашнього насилля, у дев’ять разів – скарги на проблеми з фізичним здоров’ям після домашнього насильства, у вісім разів зросли екстрені консультації, коли жертва телефонує під час здійснення насильства, в шість разів зросли інформаційні запити, що робити при жорстокому поводженню в родині від тих, у кого є відповідні побоювання.
Джерело: Ukraine Crisis Media Center 10 березня 2017
Додати коментар Коментарi (0)