Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Більшість жінок не відчувають себе захищеними трудовим законодавством і зустрічалися із дискримінацією за віком та материнством – дослідження

Під час пошуку роботи жінки часто стикаються із дуже високими вимогами роботодавців, дискримінацією за віком і за материнством. Респондентки відзначають нестачу робочих місць, тому сприймають будь-яку роботу як цінність і відмову від місця праці – загрозою. Близько половини зазначають, що погоджувалися на неофіційне працевлаштування протягом останнього року. Респондентки часто зазначали, що бояться недоброчесності з боку роботодавця; багато з них зіткнулися із такими ситуаціями. Більшість не відчуває себе захищеною нормами трудового законодавства. Такими виявилися результати дослідження, презентованого ГО «Центр зайнятості вільних людей», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Дослідження проводили у Києві, Дніпрі та Краматорську у листопаді 2016 – березні 2017 року за ініціативи Фонду НДО в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку. Експерти застосовували метод фокус-груп (12) та метод телефонного інтерв’ю (близько 600 респонденток).

Експерти дійшли висновку, що більшість проблем жінок, які шукають роботу, напряму пов’язані з тим, що в умовах скрутної економічної ситуації роботодавець хоче від працівника максимум інтенсивності та ефективності. Тому часто висуваються дискримінаційні умови, пов’язані з віком та материнством. Респондентки зустрічалися з необґрунтованими віковими обмеженнями на рівні вимог до вакансії і зазначали, що часто роботодавець вагається брати на роботу матерів, посилаючись на те, що вони не захочуть працювати понаднормово і будуть «випадати» з роботи, розповіла Єлизавета Кузьменко, керівник проекту дослідження. Це найбільш поширений наратив у відповідях респонденток.

Проблеми жінок-ВПО посилюються упередженнями щодо переселенців загалом. У роботодавців є побоювання, що ВПО у пригніченому психологічному стані, що негативно впливає на працездатність. Часто їх сприймають як таких, що можуть звільнитися у будь-який момент. У багатьох однією з проблем став недостатній рівень володіння українською мовою. Жінки-переселенки зазначали, що роботодавці відчувають їхнє складне становище і тому можуть диктувати умови. За оцінкою респонденток, на ринку праці поширена корупція і протекціонізм, особливо у державному секторі. Але на власному досвіді з цим зіткнулася невелика кількість респондентів.

Роботу Центру зайнятості оцінюють незадовільно. За словами респонденток, він надто бюрократична структура із виснажливими процедурами, і виконує радше функцію соціального захисту, ніж працевлаштування. Щоправда, деякі відзначають користь від курсів перекваліфікації.

Значна частина респондентів зазначили, що відчувають невпевненість і страх під час пошуку роботи. «Більше половини респонденток з Дніпра і з Києва сказали, що враховуючи їхній досвід пошуку роботи протягом останнього року, вони відчувають потребу покращити навички складання резюме, самопрезентації і проходження співбесіди», – розповіла Єлизавета Кузьменко. Частина відчуває потребу у нових знаннях і навичках, або взагалі перекваліфікації, щоб відповідати вимогам ринку праці. Таких найбільше серед жінок, старших 40 років.

Респондентки зізнаються, що відчувають себе незахищеними трудовим законодавством, і хотіли б підвищити правову грамотність у цій сфері.

Рекомендації

На думку експертів, для покращення ситуації потрібно працювати і з роботодавцями, і з жінками. «Нам потрібно відновити тристоронні угоди, коли з одного боку це державний апарат, з другого – роботодавці, з третього – працівники. І тільки після того, коли налагодиться діалог у цьому союзі, у нас може бути налагоджена ситуація із працевлаштуванням», – вважає Жанна Лук’яненко, представник Уповноваженого з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Також потрібно покращувати ефективність служби зайнятості, звернувшись до позитивного досвіду громадських проектів працевлаштування і створення робочих місць. Водночас, проекти могли б використовувати потужності служби зайнятості.

Роботодавцям, на думку Марини Лебідь, голови ГО «Центр зайнятості вільних людей», потрібно пояснювати переваги не ієрархічних, а партнерських стосунків із працівниками, і дати інструменти для практичних рішень. «Наприклад, коли роботодавець знає, що є база даних кандидатів, які можуть працювати неповний робочий день, і має змогу швидко знайти для себе працівників. Також потрібно показувати досвід інших компаній, які є гнучкими і отримують від цього переваги. Дружня атмосфера у колективі дуже впливає на ефективність роботи. Це дуже важливий фактор, але роботодавці не завжди його враховують», – зазначила вона.

Жінкам потрібно запропонувати курси, на яких їх навчатимуть планувати свою кар’єру і презентувати себе. Також їм потрібно пропонувати навчання професіям, на які є попит, які не прив’язані до повного робочого дня і необхідності бути на місті – ІТ, копірайтинг, діджітал тощо. Зважаючи на те, що державною мовою є українська і вся документація ведеться українською, доречно запустити курси української мови для тих, хто бажає покращити свої знання. Також потрібні курси правової обізнаності і підтримка для тих, кому потрібно відстояти свої права. «Тут будуть доречними групи самопідтримки, щоб жінки збиралися і ділилися успіхами та проблемами, щоб вирішувати їх», – зазначила Марина Лебідь. «Громадські організації, які займаються захистом прав жінок, могли б створювати такі майданчики. І не тільки для обговорення, але й поєднання послуг – коли одна мама може посидіти із 5-6 дітьми», – додала Наталя Церклевич, програмний координатор Форуму НДО в Україні. На Заході це досить поширена практика.


Джерело: uacrisis.org 14 квiтня 2017


Тегигендерна нерівність,   права жінок,   працевлаштування

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".