Більшість ухвалених на рівні областей стратегій та програм – гендерно сліпі

Під головуванням Віце-прем`єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе в Миколаєві відбулася четверта регіональна нарада з питань пріоритетів гендерної політики.
Віце-прем`єр-міністр наголосила, що вперше в історії незалежної України гендерні питання пріоритезовано в Програмі дій Уряду, а у щоденній роботі міністерств гендерна проблематика проходить через їхнє тематичне профілювання.
Активно включився в цю роботу Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко. Іванна Климпуш-Цинцадзе поінформувала, що напередодні Мінрегіон презентував напрацювання з Гендерної стратегії в умовах децентралізації. Крім того, Міністерство вже має свій Кодекс рівних можливостей.
«Реформа децентралізації, яка зараз триває в Україні, спрямована на створення ефективної системи місцевого урядування і надає можливості та ресурси адекватно, а головне – оперативно реагувати на потреби місцевих мешканців: жінок і чоловіків, хлопців і дівчат, – сказала Віце-прем`єр-міністр. Вона нагадала, що учора за підтримки структури «ООН Жінки в Україні», Національного демократичного інституту та проекту «Гендерно орієнтоване бюджетування» проведено комплексний навчальний семінар для фахівців органів місцевого самоврядування, які безпосередньо від обласного до селищного рівня, на рівні ОТГ опікуються питаннями гендерної рівності.
Віце-прем`єр-міністр зазначила, що сама суть та ідея гендерного підходу – поставити людину в центр процесу формування політики. Це забезпечує краще управління, бо такий підхід охоплює як жінок, так і чоловіків, та дозволяє максимально ефективно використовувати ресурси. «Ось це і є по суті гендерним підходом», – наголосила вона.
Іванна Климпуш-Цинцадзе також підкреслила, що міжнародні структури – «ООН Жінки», Національний демократичний інститут, Фонд народонаселення ООН, Рада Європи – вже зараз хочуть більш активно співпрацювати з регіонами, мають низку цікавих проектів і готові допомагати регіонам і фінансово, і експертно.
У цьому контексті Віце-прем`єр-міністр сказала, що ідея проведення регіональних заходів з гендерної політики якраз і полягає в локалізації, бо це означає врахування особливостей кожної окремої області.
Говорячи про специфіку Миколаївщини, Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що тут середня тривалість життя чоловіків на 5 років менша, ніж у жінок. Розрив у розмірі зарплати жінок і чоловіків на 2017 р. склав 25,8% (більше за середній розрив по Україні, що становить 24,4%). Смертність від самогубств переважає у містах області, при цьому частка чоловіків у 2017 р. склала 87% (у 2016 вона була 80%). Серед голів ОТГ в Миколаївській області станом на 1 серпня 2018 р. жінки складають 10,7%, серед депутатів ОТГ жінок майже 51%, серед депутатів облради їх 17%. Голова обласної ради - жінка – Вікторія Москаленко.
Віце-прем`єр-міністр звернула увагу на те, що дані обласної державної адміністрації щодо домашнього насильства та потерпілих суттєво відрізняються від даних Нацполіції – наприклад, у 2017 році Нацполіція зареєструвала 3798 звернень щодо домашнього насильства, а за даними ОДА – потерпілих за весь рік лише 25.
Також вона висловила стурбованість тим, що в південних областях дуже високий відсоток народжуваності у жінок вікової групи 15-19 років.
Віце-прем`єр-міністр висловила жаль з приводу того, що аналіз більшості ухвалених на рівні областей стратегій та програм виявив, що вони є «гендерно сліпими», в кращому випадку - гендерно нейтральними. У більшості випадків вони не враховують інтересів та стратегічних та практичних гендерних потреб жінок та чоловіків, дівчат та хлопців, людей з інвалідністю, інших груп, а розраховані на «середню особу» в громаді. Такий підхід значно зменшує ефективність ухвалених рішень.
«Хочу запропонувати вам внести гендерні індикатори в інвестиційні портрети громад, поєднавши гендер та економічний розвиток, а також багато інших дієвих інструментів та корисних практик», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Участь у нараді, організованій за сприяння «ООН Жінки в Україні», взяли також заступники Міністрів соціальної політики, регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, освіти і науки, заступник Голови Нацагентства з питань держслужби, Голова Миколаївської ОДА Олексій Савченко, Голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко, а також представники Одеської, Херсонської та Кіровоградської областей.
Джерело: Урядовий портал 23 листопада 2018