BBC Україна: Секс-індустрії на Євро-2012 майже нічого не заважатиме
Правоохоронці, депутати та експерти визнають, що Україна поки не спроможна впоратися із проблемою проституції.
На тлі прогнозів про значне збільшення кількості секс-туристів напередодні Чемпіонату Європи з футболу, у міліції кажуть, що законодавчо не мають достатньо важелів впливу, щоб ефективно протистояти секс-індустрії.
Кілька спроб змінити ситуацію у парламенті не увінчалися успіхом, через що, за словами представників громадських організацій, українські жінки залишаються незахищеними, а імідж України все більше набуває рис країни з доступним сексом за гроші.
За сексом - прямо на Хрещатик
"Замовити повію в Києві - простіше, ніж замовити піцу", - каже 25-річний ІТ-спеціаліст Анатолій. За словами хлопця, це легко зробити через мережу, або просто на вулицях міста.
В центрі Києва вже давно роздають візитівки із номерами телефонів - інколи на них вказано про масаж, або ескорт-послуги, а іноді взагалі нічого, крім контакту, хоча все й так зрозуміло, сказав ВВС Україна Анатолій:
"Прямо на Хрещатику молодий чоловік без жодних пояснень дав мені рожеву візитівку із написом "Rose" та номером телефона. Пройшовшись від метро до Бесарабської площі зараз можна зустріти кілька таких молодиків. Не знаю, на кого це розраховано - я б ніколи не скористався такою послугою. Можливо, більший попит буде серед іноземців".
Попит, вважають експерти, таки буде - жіночі правозахисні організації переконані, що Євро-2012 збільшить наплив секс-туристів до України.
Голова комісії з питань підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Євро-2012 Громадської ради при КМДА Сніжана Держановська стверджує, що Київ зараз "рекламують" як столицю секс-індустрії і це шкодить його іміджу та України загалом.
"Міста України сьогодні виглядають, як магазин сексуально-еротичної продукції", - так само вважає голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький.
У 2011 році, за словами голови правління Українського інституту соціальних досліджень Ольги Балакірєвої, сексом за гроші займалися приблизно 50 тисяч українок. Хоча, у "Міжнародному альянсі із ВІЛ/СНІДу в Україні" стверджують, що їх кількість сягає 70-ти тисяч, а проти жінок, затриманих за заняття проституцією, щороку складають 11-12 тисяч протоколів.
Депутати - проти
У міліції обіцяють посилено контролювати секс-індустрію під час Євро-2012. Щоправда, у подробиці правоохоронці не вдаються - за словами начальника відділу організації боротьби зі злочинністю проти моралі Департаменту карного розшуку МВС України Василя Поштака, план додаткових заходів наразі лише розробляють. До того ж, свої потуги міліція не переоцінює:
"Проституція - найдавніша професія у світі, яка виникла ще до поліції. Боротьба з нею на базі наявного нині в Україні законодавства зводиться до мінімуму і не несе жодних наслідків, а лише адміністративну відповідальність", - вважає Василь Поштак.
У січні уряд пропонував депутатам збільшити штрафи за заняття проституцією, але за таку пропозицію проголосувало лише 43 депутати - решта утрималася через побоювання, що цей закон дозволить правоохоронцям штрафувати повій вибірково.
"Найбільше від недосконалого законодавства страждають неповнолітні", - сказала ВВС Україна президент міжнародної жіночої правозахисної організації "Ла Страда - Україна" Катерина Левченко.
За її словами, в Україні не передбачено кримінальної відповідальності за сексуальні зносини з тими, кому не виповнилося 18 років. З іншого боку, дівчат, які займаються проституцією, розглядають не як потерпілих, а карають штрафами, як і дорослих.
"За такого рівня законодавчого забезпечення, ефективного рівня протидії проституції дуже складно очікувати. Як тільки з'являються намагання змінити законодавство у цій сфері, одразу потастає дуже серйозний спротив і багато різних маніпулятивних оцінок", - заявила Катерина Левченко.
Країна красивих, але бідних жінок
Одна із таких ініціатив, які не знайшли достатньої підтримки серед колег, належить депутату Кирилові Куликову, який пропонував запровадити кримінальну відповідальність для клієнтів повій.
"До політичної кар'єри я займався бізнесом, часто літав по світу - літаки були повністю завантажені бізнесменами. А зараз до нашої країни летять лише для того, щоб отримати якесь там задоволення. Я вважаю, що країна не може продаватися. Це суперечить моралі і звичаям моєї держави", - сказав депутат ВВС Україна.
Кирило Куликов переконаний, що людина, яка звертається за послугами до повії, повинна нести відповідальність разом з нею. Інакше, за його словами, побороти проституцію не можливо - в Україні багато красивих жінок, які не мають роботи, і їм більше нічого не залишається.
"Це питання не вирішується адміністративними засобами. Воно, як мені здається, вирішується соціальною та економічною політикою".
На противагу цьому, в парламенті були й заклики легалізувати проституцію. На думку депутата Олега Новікова, через неможливість вирішення проблеми, повіям краще видавати патенти на заняття секс-бізнесом.
Таку ініціативу жорстко критикують у жіночих організаціях - за словами представниці руху Femen Інни Шевченко, це головна проблема, проти якої вона бореться разом з однодумцями:
"Наша позиція полягає в тому, що легалізувати проституцію - означає дозволити продаж людини. Це означає, що людина прирівнюється до товару і, як не дивно, це - жінка. Тому що секс-боси - це чоловіки, які розуміють, що в Україні можна дуже гарно розвивати цей бізнес, адже тут живуть найкрасивіші жінки, але, водночас, найбільш принижені та бідні".
За її словами, за таких умов Україну дуже легко перетворити на країну-бордель. Вона також вважає, що влада, замість вирішення проблеми, доклала зусиль для того, щоб секс-індустрія розвивалася. Дівчина стверджує, що будинків розпусти перед чемпіонатом з футболу побільшало, а реклама проституції - всюди.
"Сьогодні вся міжнародна преса цікавиться не рейтингами у футбольних таблицях, а тим, що відбуватиметься між матчами - в українських борделях", - вважає Інна Шевченко.
Роман Лебедь
Джерело: BBC Україна 23 травня 2012
Додати коментар Коментарi (0)