В день захисту дітей – про Голоси Дітей
Діти презентували результати всеукраїнського дослідження «Голоси дітей». Діти обговорили найактуальніші питання , що стосуються прав дитини в Україні, зокрема, щодо можливості висловлюватись та впливати на прийняття рішень які стосуються дітей, насильства та булінгу, рівних можливостей для дітей за різних обставин, освіти, знання про права дитини та майбутнього дітей.
«65% опитаних нами дітей зазначили, що вони хотіли б мати можливість висловлювати свої думки, але, на жаль, лише половина з опитаних мала таку можливість протягом останнього року», - розповіла учасниця робочої групи дітей Олена Діхтярук
Як вона додала, 82% дітей вважають, що влада повинна дослухатися до думок дітей, при цьому 62% опитаних зазначили, що хотіли б впливати на організацію навчальних процесів у школі та шкільному самоврядуванні та забезпечувати його роботу.
Згідно з результатами дослідження, які озвучила учасниця робочої групи дітей Анна Баканова, «протягом останнього року об'єктами цькування стали 19% дітей, і 5% дітей говорять відкрито, що потерпали від насильства багато разів упродовж року». При цьому,як зазначає дослідження майже половина дітей в Україні впродовж року були свідками насильства над іншими дітьми.
За словами учасниці робочої групи дітей Тетяни Августинюк, під час опитування стало відомо, що «тільки 50% дітей довіряють психологам». Діти потребують підтримки але 49% дітей не знають, куди можна звернутися у випадку виникнення проблем у родині.
На проблему рівних можливостей для різних категорій дітей звернула увагу учасниця робочої групи дітей Варвара Меланія Волокита. Зокрема, вона зауважила,що дуже часті ситуації коли в школі збираються кошти на позашкільне дозвілля, наприклад, екскурсії. Та не всі батьки можуть також матеріально забезпечити дітям такі витрати, в результаті чого діти стикаються з дискримінацією та насильством.
З різними проблемами зустрічаються і дівчата та хлопці : «Дівчата частіше за хлопців зустрічаються з сексуальними домаганнями, а хлопці частіше за дівчат потерпають від фізичного насильства», - зазначила Варвара Меланія.
62 % дітей говорять про те що хотіли б мати більше можливостей впливати на освітні процеси у своїх школах та висловлювати думку щодо нього. В той же час хвилювання через школу і навчання є поширеним серед дітей. «2 дитини з 3-х впродовж року відчували стрес через навчання.» - підкреслила Анна Савельєва. Зокрема, це викликає питання стосовно збалансованого навантаження для дітей в школі.
__________
Коротка довідка про «Голоси дітей»: Це всеукраїнське дослідження щодо стану дотримання прав дитини в Україні проведений у 2017 році групою молодих людей у віці 14-19 років спільно з Коаліцією «Права дитини в Україні», Українською асоціацією маркетингу за підтримки Жіночого консорціуму України, Save the Children International та Уряду Швеції. За результатами дослідження молодими людьми та експертами Коаліції були підготовані звіт та рекомендації. Звіт враховує погляди дітей, щодо дотримання їх прав і висвітлює наступні теми:повага до поглядів та думки дитини,право почуватися добре і безпечно (в т.ч. захист від булінгу),рости за різних обставин (дотримання принципу недискримінації),право на освіту,бачення дітьми свого майбутнього. Звіт за дослідженням можна знайти за посиланням: https://www.childrights.in.ua/Zvt_pro_dotrimannja_prav_ditini_v_Ukran_Golosi_Dtei
Джерело: Жіночий консорціум України 01 червня 2018