Рада ООН оцінить стан дотримання прав дитини в Україні
У квітні 2012 року Коаліція «Права дитини в Україні» спільно з правозахисним центром «Ла-Страда» та Мережею з протидії комерційній сексуальній експлуатації дітей подала короткий оглядовий звіт «Про стан дотримання прав дитини» до Ради ООН з прав людини.
У звіті громадські організації, висвітлюють проблеми в сфері прав дитини, на яких вони спеціалізуються, а також які є особливо важливі для юних громадян в нашій країни, зокрема, реалізація рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, освіта в сфері прав людини/дитини, реалізація прав на освіту, здоров’я дітей та матерів, вживання алкоголю, прояви насильства відносно дитини, захист прав дітей біженців, потерпілих від злочину, дітей, які у конфлікті із законом, тощо.
Так Коаліція привертає увагу Ради ООН до поширення негативної практики запровадження «комендантських годин». На рівні законодавства така практика не є унормованою і вводиться рішеннями місцевих рад, при чому ініціатива охоплює все більше міст.
Право на громадянство
Проблемою є і реєстрація дитини, народженої на території України від батьків іноземців, які на законних підставах проживають на території України, надано право набути громадянства України. Але закон визначає проживання на території України на законних підставах, як проживання із зареєстрованим на території України національним паспортом, або із посвідкою на постійне чи тимчасове проживання на території України, або із статусом біженця Україні. Отже, новонароджені діти шукачів притулку виключені з цього переліку та не мають можливості реалізувати право на набуття громадянства.
Право на сім’ю та сімейне оточення
Коаліція звертає увагу на те що продовжує за останній рік кількість дітей в інтернатах збільшилась у шість разів. Протягом останнього часу відбувається активне рекрутування до інтернатних закладів дітей з малозабезпечених родин, що стимулює збільшення соціальне сирітство.
Гострою залишається проблема забезпечення випускників інтернатних закладів житлом. Станом на 01.01.2011 в Україні з 98119 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, лише 13599 дітей мають житло на правах власності. Щорічно близько 12 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, досягають повноліття, більшість з них не мають де жити. У 2010 році тільки 263 дитини отримали від держави жиле приміщення і 153 дитини — житло із фонду соціального призначення, в більшості областей до сьогодні в назвах загальноосвітніх шкіл інтернатів зазначаються категорії дітей, які в них виховуються за ознакою соціального походження або станом здоров'я.
Охорона здоров’я
Непокоєння викликає пропаганда штучного дитячого харчування і відсутність активної пропаганди грудного вигодовування в ЗМІ та громаді. Проте саме грудне вигодовування сприяє розвитку здорової дитини.
Гострою проблемою є вживання дітьми алкогольних напоїв. За останні 3 роки кількість випадків гострого отруєння алкоголем серед дітей зросла.
Коаліція сподівається що Рада ООН в рамках Універсального періодичного огляду врахує проблеми, які підняті у Звіті й державі буде рекомендовано докласти максимальних зусиль для їх вирішення.
Для довідки:
Коаліція «Права дитини в Україні» була створена недержавними організаціями 25 січня 2012 року. Основним завданням Коаліції є моніторинг дотримання прав дитини. Наразі до складу Коаліції входять 11 організацій:
1.Асоціація молодих професіоналів «Клас» (м. Харків)
2. Данська Рада з питань біженців
3. Всеукраїнська громадська організація «Жіночий консорціум України»
4. Всеукраїнська Фундація «Захист Прав Дітей»
5. Дитяча екологічна громадська організація «Флора»(м. Кіровоград)
6. Партнерство «Кожній дитині» в Україні
7. Правозахисний центр «Поступ»(м. Луганськ)
8. Сумська обласна молодіжна «Ґендерна агенція консультацій та інформації»
9. Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива»
10. Міська молодіжна громадська організація “М’АРТ” (Молодіжна АльтеРнаТива) м. Чернігова
11. Харківський інститут соціальних досліджень.
Детальніше тут.
Джерело: Жіночий консорціум України 12 квiтня 2012
Додати коментар Коментарi (1)