Підліткова вагітність: які ризики очікують молоду маму?
Статеве дозрівання підлітків відбувається раніше, ніж вони готові стати батьками. EtCetera з’ясував, чим небезпечна рання вагітність для молодої матері і майбутньої дитини.
Підліткова вагітність – це вагітність дівчинки, яка ще не стала дорослою в юридичному і медичному розумінні. У більшості розвинених країн вагітність дівчаток у віці 14-18 років частіше за все є незапланованою, а тому в здебульшого призводить до абортів. Тільки в 10-15% підліткова вагітність завершується пологами.
ПРИЧИНИ, через які настає підліткова вагітність, не мають відношення до медицини, а носять соціальний характер. А ось перебіг вагітності в юному віці може викликати деякі медичні ускладнення.
ОСОБЛИВОСТІ РАННЬОЇ ВАГІТНОСТІ. Рання вагітність є загрозою для здоров’я і дитини, і матері. Організм юної мами витримує подвійне навантаження – прискорено дозріває сам і виношує дитину. Через фізіологічні особливості вагітні підлітки частіше страждають від анемії (малокрів’я) під час вагітності, тому особливу увагу слід приділити раціональному харчуванню, повноцінному відпочинку і правильному режиму дня. До особливостей юних породіль також слід додати схильність до швидкого перевтоми нервової системи. Іноді це може викликати зайву дратівливість, безсоння, а іноді і приводити до депресії.
Особливу увагу слід приділити лікувальної фізкультури майбутньої мами. У вагітних підлітків значно частіше зустрічається тазове передлежання плода. Спеціально розроблені програми лікувальної фізкультури готують організм вагітної до фізіологічних пологів і допомагають уникнути хірургічного втручання у вигляді кесаревого розтину.
Для ведення ранньої вагітності краще звернутися до лікаря, який має досвід роботи з вагітними підлітками.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ПІДЛІТКОВА ВАГІТНІСТЬ? Існує думка, що молодий організм сильніший, а тому здатний впоратися з виношуванням дитини. Але в реальному житті рання вагітність здатна спричинити собою безліч ускладнень для незміцнілого організму підлітка.
– можливість викидня через недорозвиненість матки;
– ризик позаматкової вагітності через незрілість внутрішніх статевих органів;
– проблеми, пов’язані з розвитком плоду;
– порушення роботи або відшарування плаценти;
– пологи на ранніх термінах;
– пологи з подальшими патологіями;
– синдром раптової дитячої смерті або мертвонародження;
– післяпологова кровотеча.
АБОРТ? Усе це може стати вагомою причиною для прийняття рішення про аборт. Однак і це хірургічне втручання не пройде для підліткового організму безслідно.
Під час проведення аборту у підлітків у віці до 18 років на 38% частіше виникають:
– серйозні кровотечі;
– розриви і прорив матки хірургічними інструментами;
– ускладнення, викликані наркозом (порушення дихання, серцевого ритму, дисфункція печінки, алергічний шок);
– місцеві запалення після процедури (всередині матки, маткових труб, в черевній порожнині);
– тромбози.
Рішення про те, чи зберігати плід, повинно прийматися з урахуванням усіх можливих факторів. Для цього необхідна консультація з гінекологом (іноді переривання першої вагітності може викликати проблеми із зачаттям в майбутньому), психологом, а також враховувати думку самої майбутньої мами. Не слід наносити психіці дівчинки додаткову травму, примушуючи її народжувати чи, навпаки, переривати вагітність.
НАСЛІДКИ РАННЬОЇ ВАГІТНОСТІ. Різкі зміни і перебудови організму, викликані вагітністю в той період, коли у дівчинки лише починає встановлюватися менструальний цикл, можуть викликати серйозні наслідки: порушення будови кісток через нестачу кальцію, гіпоксія плода через нестачу прогестерону, порушення розвитку плаценти і патологічний перебіг пологів . Нерідко рання вагітність випадає на період перехідного віку матері, коли психіка підлітка зазнає істотних навантажень. Без професійної допомоги психолога юна мама може отримати серйозні психологічні травми.
Через страх перед батьками підлітки нерідко до останнього моменту приховують свою вагітність, а тому позбавлені належного медичного спостереження, важливість якого в цьому випадку не можна недооцінювати. Засудження батьків та однолітків, матеріальні труднощі і зайві закиди можуть привести маму-підлітка до спроби суїциду. А тому одна з головних гарантій нормального перебігу вагітності та пологів у підлітковому віці – це доброзичливий клімат в родині і психологічний комфорт майбутньої породіллі.
Джерело: uk.etcetera.media 22 серпня 2018