Коли потрібно говорити дітям про секс
Про те коли зрозуміти що донька чи син готові до розмови журналістка “20 хвилин” поговорила із лікаркою акушером - гінекологом Лілією Левенець, яка має стаж роботи 15 років.
Звідки беруться проблеми пов’язані з сексом?
- Проблеми із сексом тісно взаємопов’язані із проблемою відсутності статевого виховання, - каже Лілія Левенець.
- Потрібно з дитинства закладати основу правильного сприйняття світу, щоб потім у дітей не було проблем. Як взагалі себе поводити, коли нас в дитинстві батьки не вчили, нас життя самих навчило - від старших подруг, сестер і тихесенько в школі по кутах збиралися і обговорювали “це”.
Лікарка зазначає, що те, що батьки не розповіли дітям про статеві відносини - потім переростає у невпевненість.
Часто так буває, що підлітки не знають нічогісінько про секс і потрапляють у погані ситуації, - каже гінеколог. Розмови з дітьми про секс - це розмови про стосунки, про людське тіло та його анатомію та про поведінку взагалі.
Коли починати говорити з дитиною про секс?
Найпростіша і найправильніша відповідь на питання “коли ж починати говорити з дитиною про секс” – коли починає запитувати та цікавитися.
- Говорити про секс треба з дитинства - називати речі своїми іменами - тоді це не буде несподівано і ново, і взагалі, звідки беруться діти в 21 столітті - ці діти повинні знати точно, - каже лікарка.
Важливо - не починати розмову першими, а лише відповідати на запитання дитини і коментувати життєві ситуації, в яких діти спантеличені. Наприклад, знайшли презервативи, прокладки, побачили когось із батьків випадково голим, побачили годування груддю, почули незнайоме слово чи побачили еротичну сцену в фільмі.
- Якщо дитина в 15 років грається машинками і нічого про секс не питає, то не потрібно починати говорити першими, - каже пані Лілія. - Але, звісно, потрібно обговорювати елементарну гігієну.
Головне, що потрібно знати батькам, які вирішили поговорити з дитиною, відповісти на її питання — ви робите абсолютно правильно.
- Діти, у яких був хоча б одиничний досвід позитивного обговорення теми сексу з батьками, менше схильні до ризикованої сексуальної поведінки та проблем, з ним пов'язаних, - каже акушер-гінеколог. - Вони пізніше починають сексуальне життя, мають менше сексуальних партнерів, дбають про свою безпеку, частіше використовують засоби захисту і контрацепції.
Як зазначає лікарка, на поставлене запитання — спочатку уточнити, що дитина має на увазі, де вона це почула, що вона вже знає про це.
- Особливість дитячої психіки в тому, що діти не завжди запитують саме те, що хочуть дізнатися, що їх турбує. І пряме запитання може нести в собі другий сенс, -каже пані Лілія. - В цілому легалізація в сім'ї теми сексу стимулює цікавість, і вона абсолютно здорова.
Також, як зазначає гінеколог, абсолютно нормально чогось не знати або не відповісти відразу - далеко не всі вчилися в медінституті і сучасний світ надає масу можливостей, щоб це виправити. Та в інтернеті є все, але не завжди ця інформація надана достовірно і якісно.
А якщо Ви все-таки не можете пояснити дитині доступно самі, варто звернутися до фахівця, який буде для неї безсумнівно авторитетом, строгим і водночас зрозумілим.
Джерело: 20 хвилин 28 березня 2019