Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Як вберегти дітей від кримінального світу?

Рік тому в Україні запрацював пілотний проєкт "Програма відновлення неповнолітніх", мета якої – дати другий шанс дітям, які вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості.

Чи вдалося реалізувати задумане та як розвиватиметься відновне правосуддя в Україні – читайте далі.

В дитинстві багато хто з нас робив необдумані, а часом і незаконні речі. Обливати перехожих водою з балкона, (не)навмисне бити шибки, лазити в сусідські садки за свіжими фруктами – здавалося б, дитячі розваги. Проте, діти в силу віку не завжди можуть знайти межу та інколи вдаються до більш серйозних порушень, за які передбачено вже кримінальну відповідальність.

Якось в Одесі підліток вкрав з магазинчика тюльпани для своєї дівчини, які не міг придбати самостійно. Дочекався темряви, вхопив букет і побіг. Проте, недалеко – до найближчої патрульної машини,
– розповідає Петро Кобзар, адвокат-посередник, залучений до роботи з підлітками.

За словами Анни Замкової, прокурорки управління захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора, такі дії кваліфікуються як грабіж – відкрите викрадення чужого майна. За такий злочин передбачене покарання до чотирьох років позбавлення волі. Програма відновлення ж дає дитині можливість повернути завдану шкоду, примиритись з потерпілим та бути звільненою від відповідальності. А це означатиме, що підліток не тільки не понесе покарання, а й не матиме судимості та небажаних від цього статусу наслідків.

"В кримінальному процесі в Україні каральний підхід домінує над відновлювальним. Держава намагається в першу чергу покарати злочинця, а не відновити стосунки між людьми чи запобігти новим злочинам. Через це діти, які вчинили навіть незначне правопорушення, нерідко отримують судимість. Проте, не завжди реально усвідомлюють шкоду своїх дій", – вважає Ірина Шиба, виконавча директорка Фундації DEJURE.

Щоб це змінити, ще в січні минулого року міністр юстиції і генеральний прокурор підписали Наказ про реалізацію пілотного проєкту "Програма відновлення неповнолітніх, які є підозрюваними у вчинені злочину". Проєкт тривав понад рік у шести областях.

Програма відновлення використовує медіацію для примирення неповнолітніх правопорушників із потерпілими, тобто напрацьовує певний алгоритм дій з врегулювання конфлікту. Залучений медіатор (адвокат-посередник) сприяє сторонам у примиренні та допомагає з'ясувати, якого саме способу поновлення прав хочуть сторони. Може йтися про відшкодування, вдпрацювання шкоди, вибачення та інше.

"Стати учасником програми відновлення може неповнолітній, який вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, визнав свою помилку та щиро розкаявся. І дитина, і потерпілий мають дати згоду на участь у програмі. За час дії проєкту у шести регіонах 385 неповнолітніх були проінформовані про можливість участі у програмі відновлення. Але є тільки 108 справ, де сторони – неповнолітній та потерпілий – погодилися взяти участь у програмі", – розповідає Олександр Баранов, в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги.

 


Джерело: 24 канал 08 травня 2020


Тегиправа дитини,   дитяча злочинність,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми