Як проходив вебінар про позитивне батьківство

Команда проєкту «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина III» розпочала серію вебінарів, присвячених позитивному батьківству та ролі громадських і державних організацій у підтримці родин з дітьми. Темою першого вебінару сало «Позитивне батьківство та роль ГО у підтримці родин. Партнерство заради майбутнього дітей» зібрала більше 40-ка учасників і викликала жваве обговорення та дискусії.
Відкриваючи зустріч, координарка проєкту Лариса Магдюк розповіла присутнім про проєкт, який триває уже четвертий (!!!) рік, про те, чого вдалося досягти на попередніх етапах та про плани проєкту на майбутнє.
Тьюторка Київського хабу проєкту Юлія Мазурчак розповіла про основні закони та положення для захисту прав дітей, про те, як користуватися цими інструментами, а також про те яку роль повинні відігравати батьки у захисті прав дітей і як їм можуть допомагати фахівці громадських організацій.
Учасники одразу заходилися обговорювати цю тему, звертаючи увагу на особливості захисту прав дітей, моральну та психологічну підтримку для них в умовах війни.
Одразу ж почали ділитись власним практичним досвідом та висновками. Зокрема, координаторка Миколаївського хабу проєкту Олена Константинова розповіла, що буквально у ці дні отримала зверення про захист дитини від насильства у сім`ї і уже працює над цим питання. А координаторка Запорізького хабу Катерина Касько сказала, що її власний досвід спілкування з батьками показує, що самі дорослі часто просто не розуміють що таке насильство щодо дітей і дивуються, що їх «звичні дії» у виховному процесі виявляються насильством.
Координаторка напрямку захисту правд дитини ЖКУ Світлана Тарабанова підкреслила - традиції і звичаї глибоко вкорінюються і змінювати їх дуже важко. Тому сьогодні дуже важливо не тільки виявляли факти насильства, а працювати над тим, шоб люди не толерували насильство.
Виступ психологині проєкту Тетяни Пашко був присвячений позитивному батьківству. Вона розповіла що ж означає цей термін і чому позитивне батьківство корисне і для дітей, і для дорослих.
За її словами, позитивне батьківство – це певна майстерність виховання, такий спосіб, який базується на емпатії та підтримці хороших стосунків батьків і дітей.
«При традиційному батьківстві у дорослих і дітей є багато обов`язків, напруження і виснаження, а при позитивному батьківстві – задоволення від взаємного спілкування. Позитивне батьківство не має інструкцій, а базується на певних принципах: емоційна прив`язаність, підтримка, турбота, співчуття, реалістичні межі (не брати на себе забагато і не вимагато забагато у дитини), спонтанність і свобода вираження потреб», - зазначила Тетяна Пашко.
За її словами, фахівці ГО можуть допомагати батьками знаходити керативні підходи до вирішення батьківських задач і створювати підтримуюче середовище для родини. Вона також надала учасникам список літератури про позитивне батьківство.
Серія вебінарів з питань позитивного батьківства, та ролі громадських і державних організацій у підтримці родин буде проводитись регулярно у межах проєкту «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина III».
Нагадаємо, що проєкт «Допомога, відновлення, відбудова заради дітей та України, про яку вони мріють» і стартував влітку 2022 року у п’яти регіонах: Запорізькій, Сумській, Миколаївсько-Херсонській, Київській та місті Києві. А з початку літа 2024 року у цих же регіонах стартував проєкт «Допомога, відновлення, відбудова заради дітей в Україні. Частина-ІІ». За більш як два роки роботи десятки тисяч сімей з дітьми, людей з інвалідністю та похилого віку, ВПО, що найбільше постраждалими від війни отримали гуманітарну та соціально-психологічну допомогу, діти отримали гранти на реалізацію своїх ініціатив у громадах, жінки пройшли навчання у грантовій школі та отримали гранти на розвиток малого бізнесу. Серед багатьох позитивних результатів проєкту став посібник із правилами гуманітарної роботи для ГО, який команда проєкту створила, спираючись на власний досвід роботи.
Джерело: Жіночий консорціум Україна 21 березня 2025