Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Десятирічна наречена: в Ірані зростає кількість насильних одружень дітей

Спершу це виглядало, як чарівна історія кохання: подружки з одного іранського села зростають, щоб, зрештою, вийти заміж. Однак коли Лейла одружилася із Алі, їй було лише… 10 років. Нареченому було 15.

«Був вечір, і я спала. Але раптом мої сусіди подзвонили в двері, увійшли та одягли мені на палець обручку, – розповіла Лейла в інтерв’ю Радіо Свобода. – Ось так я й вийшла заміж».

Нині у свої 22 роки Лейла понад половину свого життя прожила у шлюбі. Поважний подружній стаж, але тільки у певному сенсі: вона просто живе не одна.

І таких дітей-наречених у Ірані десятки тисяч. Офіційний вік для вступу дівчат до шлюбу – 13 років за згодою батьків. Але навіть дівчатка молодшого віку можуть бути одружені, для цього достатньо лише дозволу судді. Хлопчиків там дозволяють одружувати у 15-річному віці.

Згідно із даними Національної організації з цивільної реєстрації, лише за минулий рік у Ісламській республіці Іран було зареєстровано 37 тисяч шлюбів неповнолітніх. Втім, реальна статистика може бути й значно вищою, адже, відомо, що чимало сімей взагалі шлюбів неповнолітніх не реєструють.

Лейла, яка мешкає з Алі в будинку його батьків, каже, що багато дівчат з її села в провінції Східний Азербайджан були змушені вступити до шлюбу на вимогу батьків так само, як і вона, у десятирічному віці. Але, зауважує дівчина, це не означає, що вона була до цього готова.

Здавалося, що весілля – це якась гра

«Я не розуміла, що я роблю. Добре пам’ятаю, як тремтіли мої руки», – ділиться спогадами вона, додаючи, що її 15-річний наречений, «здавалося, почувався дуже впевнено».

«Він виглядав впевненим у собі, але я дуже боялася», – каже Лейла.

Власне, день весілля їй запам’ятався доволі невиразно: здавалося, це якась гра, а одразу після завершення церемонії, все чого хотілося дівчині, так це повернутися додому, до матері, до свого звичного життя.

«Я хотіла сказати Алі: ось, гра закінчена, ходімо спати, а завтра я хочу повернутися до будинку моєї матері та допомогти їй із шиттям», – розповідає дівчина.

Однак її страхіття тільки починалися: Алі був сповнений рішучості завершити справи, передбачені шлюбом.

У свої 10 років Лейла ще не досягла статевої зрілості, і, розповідає вона, її перший статевий акт був досвідом дуже болісним.

«Навіть нині, коли я про це говорю, у мене тремтять руки. Ви не можете собі уявити, як важко це було для мене», – ділиться гіркими спогадами дівчина.

«Такі речі трапляються»

Наступного дня вона пішла на прийом до лікаря, яка хоч і намагалася її заспокоїти, але не зробила нічого, щоб захистити від подальшого насильства.

«Лікар сказала, що важко буде тільки спочатку, але пізніше все буде значно краще, – згадує Лейла. – Далі заспокоїла, мовляв, я не повинна турбуватися, якщо після сну з моїм чоловіком знову буде кровотеча».

«Такі випадки трапляються», – сказали дівчині у лікарні.

Насправді, про подібні випадки можна почути надто часто, через що й зростає занепокоєння Організації Об’єднаних Націй, яка прагне зупинити такі явища.

Комітет ООН із прав дитини попередив, що цього року кількість дітей-наречених в Ірані стрімко збільшилася, тож на адресу Ісламської республіки полинули заклики змінити закони, які не забороняють одруження дівчат навіть у віці 9 років.

Тривога з приводу грубих порушень прав дитини в Ірані та інших державах зростає й у колах незалежних експертів. Правозахисники звертають особливу увагу на той факт, що в Ірані «дозволені статеві зв’язки із дівчатами, починаючи із 9-річного віку, та що ці та інші форми сексуального насильства над дітьми молодшого віку не караються, бо не вважаються злочинами».

Кожні 7 секунд у світі одружують дівчину молодшу за 15 років

Тегеран повинен «скасувати всі положення законодавства, що дозволяють, потурають або призводять до сексуального насильства над дітьми», – йдеться в повідомленні комітету ООН із прав дитини, який закликав владу цієї країни збільшити вік сексуального дозрівання із 9 років до 16 років.

Загалом на планеті дівчата віком до 15 років змушені вступати до шлюбу кожні сім секунд, чимало з них – 10-річні діти, такі цифри наводить звіт, опублікований у жовтні, який був зроблений на основі статистики ЮНІСЕФ.

Тегеранський соціолог Мостафа Еґліма вважає, що великій кількості дитячих шлюбів в Ірані сприяють відсутність соціального прогресу та архаїчні традиції країни.

«Люди, які живуть в маленьких містечках, дуже бідні. Їх не турбує те, що їхнім дочкам 8 або 9 років. Їх одружують, причому, на хлопцях, які теж ще надто молоді, яким всього 18, 16 чи 15 років», – каже Еґліма.

Дитячий психолог з Бельгії Мойган Кахен, зі свого боку, каже, що діти-наречені, ймовірно, страждають від психічних проблем.

«Побічним ефектом подібних одружень є те, що людина буде жити в постійному страху», – пояснює Кахен.


Джерело: Радіо Свобода 28 листопада 2016


Тегиправа дитини,   ранні шлюби,   Іран,   захист прав дитини

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Як допомогти дітям пережити лихо: поради для вчителів

Матеріал надає поради для вчителів про те, що вони можуть зробити, щоб заспокоїти своїх учнів і допомогти їм розібратися зі своїми думками та почуттями стосовно катастрофи та її впливу на родини і громади.
 

Юні юзери-початківці разом з однолітками-експертами обговорювали важливі питання безпеки в мережі

 

Як допомогти дітям пережити лихо: поради для батьків

Матеріал надає інформацію для батьків про те, як допомогти дітям різного віку, які перебувають в ситуації конфлікту.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".