Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Чому освiтню систему у Фiнляндiї називають найкращою у свiтi

"Фiнську модель" освiти вважають найкращою у свiтi. За показником рiвня знань освiтня система у Фiнляндiї перебуває на першому мiсцi. На другому мiсцi ця країна у сферi природничих наук, а на п'ятому -- в галузi математики. У чому ж її особливостi? Про це газеті Експрес розповiдають українцi, якi живуть нинi у Фiнляндiї.

Про оцінки

Система оцiнювання у Фiнляндiї десятибальна, але оцiнок учителi не ставлять до третього класу.

"Якщо учнi пишуть тест, то тут вираховується кiлькiсть правильних вiдповiдей вiд загальної кiлькостi неправильних. По закiнченнi школи дiти отримують атестат з оцiнками з усiх предметiв: вiд "вiдмiнно" до "потрiбно пiдучити", -- розповiдає Оксана Кривошеєва. -- Усi зауваження до учня та рекомендацiї вiд учителiв надходять в електронний щоденник wilma, до якого код доступу має кожен iз батькiв. В одному класi тут двадцять учнiв, i у вчителя часто є помiчник. Таким чином, не зауважити неуспiшнiсть дуже важко".

За словами Олени Герасименко, на уроках педагог слухає та виправляє учня, але оцiнки не ставить. Це спонукає дiтей не боятись ходити до школи, не соромитися бути оцiненим низьким балом. А вiдповiдно, учнi не бояться помилятись та вчаться на своїх помилках.

Прогуляти школу без поважних на це причин тут також не вдасться, адже батькiв одразу про це iнформують.

"Якщо дитина прогуляє школу, я того ж дня матиму дзвiнок вiд учителя, вiн запитає мене: "Що сталося з вашою дитино? Вона захворiла?" -- каже Оксана Кривошеєва.

Школа у Фiнляндiї -- мiсце, де дитина почувається комфортно. Примiром, пiсля занять iз фiзкультури дiти обов'язково мають прийняти душ. Майже кожна школа обладнана душовими кабiнами в роздягальнi.

До речi, зазвичай тривалiсть уроку в школi -- 45 хвилин, але заняття з фiзкультури може тривати й двi години. "Це за умови, якщо на уроцi дiти займаються плаванням, катаються на ковзанах або ж лижах. Звичайна перерва у школi -- 15 хвилин, але перерва на обiд уже 45 хвилин", -- зауважує Оксана Кривошеєва.

До речi, у фiнських школах дiти часто ходять без взуття, лише в шкарпетках!

"Як тiльки ти заходиш до школи, одразу бачиш лавочку та вiшаки для того, щоб дiти зняли верхнiй одяг i взуття, -- каже Олена Новiцька, українка, яка живе у Фiнляндiї. -- Це дуже зручно, особливо взимку, коли дiтям важко сидiти в теплому взуттi весь день".

Не теорія, а практика

Оксана Кривошеєва переїхала до Фiнляндiї близько одинадцяти рокiв тому. Її старший син уже закiнчив школу, а молодшому лише дев'ять.

"Базова освiта у Фiнляндiї дев'ятирiчна. Пiсля дев'ятого класу є декiлька шляхiв: продовжити навчання в лiцеї або в училищi чи залишитися на додатковий, десятий клас, -- розповiдає мати. -- Останнє -- для тих, хто ще не визначився зi своїм професiйним майбутнiм. У програму додаткового класу входить ознайомлення з багатьма професiями".

Пiд час практики учень може обрати мiсце роботи, яке його цiкавить, та вже безпосередньо ознайомитися з усiма тонкощами професiї.

Навчальний рiк у Фiнляндiї має 190 днiв i починається у серединi серпня, а закiнчується наприкiнцi травня. Вiд першого до дев'ятого класу -- початкова школа. Навчання в лiцеї триває чотири роки, i це вже вважається середньою освiтою, тодi як в унiверситетi здобувають повну вищу освiту.

Проте найцiкавiше не це, а освiтня програма Фiнляндiї.

Отож уже в початкових класах дiти тут знають, що таке портфолiо, контракт та банкiвська картка, а ще вмiють вирахувати вiдсоток податку на отриманий спадок або зароблений у майбутньому дохiд.

"У школi Фiнляндiї роблять акцент не на теорiю, а на практику. Наприклад, математика як теоретичний предмет тут вивчають досить поверхово. Навпаки: багато вправ на логiчне мислення та прикладiв, якi знадобляться в життi. Якщо це урок iз природознавства, то учнi йдуть у лiс", -- розповiдають батьки фiнських учнiв.

"До речi, про математику. Її тут вивчають за допомогою грошей. Це вiдбувається ще в дитсадку. У формi гри дитинi розповiдають, що таке грошi i що за них можна купити. Кажуть: наприклад, ти хочеш купити iграшку, але в тебе лише 20 євро, при тому, що сама iграшка коштує 27 євро. Скiльки тобi не вистачає грошей? До речi, у садочку дiти мають спецiальнi монетки, за допомогою яких вони вчаться рахувати", -- розповiдає Олена Новiцька, мати семирiчного сина, що незабаром пiде до школи.

А вже з першого класу, крiм основних предметiв, учень може вибирати додатковi, якi його найбiльше цiкавлять. Домашнiх завдань тут багато не задають. Iнколи дозволяють учневi самому вирiшити, скiльки домашнiх завдань вiн би хотiв виконати.

Головне -- вміти думати

Коли дитина не встигає опанувати якийсь предмет, їй призначають додатковi заняття. "Заробiтна плата у вчителiв досить висока, бо всi додатковi години враховуються в суму зарплати заздалегiдь. Завжди є учнi, котрим потрiбнi додатковi заняття для кращого розумiння матерiалу. Зазвичай такi уроки проводять раз на тиждень. У середньому за одну годину вчитель отримує 20 -- 25 євро", -- розповiдає Олена Герасименко.

"У школах Фiнляндiї дiтей вчать думати: аналiзувати та робити логiчнi висновки. А ще iз самого дитинства їх вчать соцiалiзуватись", -- каже Оксана Кривошеєва.

Крiм того, дiтям змалку розповiдають, якi в них права й куди вони можуть звернутися, якщо їх кривдять.

Як розповiдає Олена Герасименко, яка працює вчителем у мiстi Турку, на кожному уроцi в учня є все потрiбне для заняття. Це i планшети, i пiдручники, i канцелярське приладдя. "Усе потрiбне приладдя для занять фiнансує держава. Учнi навiть зошити собi не купують. До того ж усi класи обладнанi проекторами. Це дуже зручно, й дiтям такi мультимедiйнi заняття подобаються бiльше", -- розповiдає Олена Герасименко.

До речi, усi походи в музеї та обiди для учня у Фiнляндiї також безплатнi. "Навчання у Фiнляндiї безплатне навiть для iммiгрантiв", -- додає Оксана Кривошеєва, мати дев'ятирiчного хлопчика.

"А конфлiкти, якi виникають мiж дiтьми, вирiшує вчитель, -- каже вчителька Оксана. -- Дисциплiну тут тримають постiйно та завжди нагадують учням про правила їхньої поведiнки в навчальному закладi". Отож чому фiнська освiта -- найкраща? На мою думку, вiдповiдь очевидна. Основне кредо моделi освiти у Фiнляндiї: або ми готуємо до iспитiв, або до життя.


Джерело: expres.ua 12 квiтня 2017


Тегиправа дитини,   освіта,   Фінляндія

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".