Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Чи домовляться Україна і Росія про долю дітей без супроводу?

У вівторок, 16 грудня, на прес-конференції в “Інтерфакс-Україна” експерти міжнародних та українських громадських організацій обговорили сучасні виклики опіки та повернення дітей без супроводу та механізми возз’єднання сімей на конфліктних територіях.

За даними звіту CRIN, закони, спрямовані на захист дітей без супроводу, тільки додають їм страждань. Кишинівська угода[1] - головний інструмент щодо становища дітей без супроводу в регіоні, а також внутрішнє законодавство країн СНД не керуються інтересами дитини і ставляться до дітей без супроводу як до злочинців, а не пропонують їм захист.
 
«Перше у своєму роді дослідження умов для дітей без супроводу в СНД виявило дійсно разючі дані. Дітей без супроводу занадто довго ігнорували, і зараз настав час для держав виконати зобов'язання, які вони взяли на себе, ратифікувавши Конвенцію про права дитини та інші міжнародні договори», – сказала Лариса Абрицька, координатор Міжнародної мережі з прав дитини “CRIN” у Східній Європі та Центральній Азії.
 
Лариса підкреслила, що у Кишинівському договорі не розділяються поняття дітей без супроводу та розлучених дітей, що робить їх більш вразливими. Крім того, діти без супроводу не обов'язково є біженцями, але в СНД вони такими вважаються.
 
Умови в приймальниках-розподільниках, куди направляють дітей, є занадто жорсткими навіть для тих, хто звик до реалій українських дитячих будинків. Двері в дитячих спальнях без ручок, вони замикаються і відмикаються ззовні; щоб піти в туалет, потрібно питатися дозволу, а дзвінки та особисті зустрічі можливі тільки в присутності наглядача.
 
«Механізм, встановлений угодами між країнами СНД, взагалі не працює у випадках, коли дитина проживала на території, де відбуваються конфлікти. Адже наразі не можливо дізнатись інформацію про дитину, підтвердити факт проживання на території, встановити місцезнаходження законних представників дитини», - сказала Оксана Москаленко, координатор програми захисту прав дитини Жіночого консорціуму України, представник Коаліції "Права дитини в Україні".
 
«У нашій країні дитина є об'єктом турботи і захисту з боку держави, а не суб'єктом, який має якомога повніше реалізувати свої права. Приймальники-розподілювачі працюють як злагоджений механізм, але дітей там немає. З 9 закладів, які ми промоніторили, тільки в двох-трьох були діти. Система працює марно», - зазначила Марія Ясеновська, президент Харківської обласної фундації «Захист прав дитини». «У приймальниках формальні процедури наближені до пенітенціарних, там прагнуть створити дітям тепличні умови, огородити від зовнішнього світу. Зараз приймальники не пристосовані до надання психологічної допомоги, не кажучи вже про прийом дітей з особливими потребами. Це пов'язано з тим, що заклади знаходяться в системі МВС. Якщо ж перевести їх у соціальну систему, це може сильно покращити ситуацію», - зазначила експерт.
 
«Разом з тим, зараз кордонами роз’єднались сім'ї. Діти та батьки знаходяться в різних країнах. Батьки оберігають своє майно, діти ховаються від куль в Білорусії, Російській Федерації тощо. І ми не маємо інформацію про долю як батьків, у нас не має інформації про загиблих, також ми не в змозі прослідкувати долю дітей, що втрачають зв'язок з родичами, або стають сиротами в наслідок конфліктів. І це ще одна небезпека», – зазначила Оксана Москаленко, координатор програми захисту прав дитини Жіночого консорціуму України, представник Коаліції "Права дитини в Україні".
 
У представництві Управління кримінальної міліції у справах дітей, додали, що для попередження випадків втрати зв’язку сім’ї мають реєструватись. А також підкреслили необхідність звертатися до міліції у випадку зникнення без вісти родичів. Для подальшої розробки алгоритму поводження з дітьми без супроводу пропонують Постанову Кабміну №569 від 2003 року “Про затвердження Порядку повернення до України позбавлених батьківського піклування дітей, які є громадянами України”.
 
Зважаючи на позиції учасників, організатор прес-конференції Коаліція «Права дитини» закликала уряд України розпочати процес перемовин з країнами СНД.
 
Для додаткової інформації:
Оксана Москаленко
+38 066 444 05 11
oksana@wcu-network.org.ua
 

 


[1]             Угоди про співробітництво держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав з питань повернення неповнолітніх у держави їх постійного проживання від 07.10.2002.
 
 
На фото: Лариса Абрицька, координатор Міжнародної мережі з прав дитини “CRIN” у Східній Європі та Центральній Азії.

 

 


Джерело: Жіночий консорціум України 19 грудня 2014


Тегидіти без супроводу,   Коалція "Права дитини в Україні",   CRIN

НАШІ ПРОЕКТИ

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми