Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

«Не допускати до закладів освіти дітей, які не вакциновані»: чи мають школи право вимагати довідки про щеплення

Пандемія коронавірусу призвела до того, що мільйони дітей пропустили терміни планової вакцинації. Поки вони надолужували згаяне, багатьох батьків шокували розповсюджені ЗМІ слова головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна про те, що невакцинованих дітей не допустять до шкільних занять: бо ж в Україні щеплення від COVID-19 дітям на той час ще не робили взагалі. І тільки кілька днів тому МОЗ дозволило таку вакцинацію, але тільки в окремих випадках і одною вакциною — дітям, котрим вже виповнилось 12 років.

В Україні до 2022 року обов'язковими є щеплення від десяти хвороб

— Я б зважав на рішення Верховного суду щодо недопуску невакцинованих дітей до закладів освіти. І запроваджував би подібні норми в законі: не допускати до закладів освіти дітей, які не вакциновані і не мають на це об’єктивних причин, абсолютних медичних протипоказань. Вони все одно можуть обирати альтернативу — дистанційний формат абощо. З дорослими складніше. У нас є частина дорослого населення, для якої вакцинація має бути обов’язковою: працівники освіти, сфери обслуговування, ми не маємо допускати їх до робочих місць без щеплення. Для всіх інших забезпечити обов’язковість доволі важко, й сам процес контролю не матиме практичного сенсу. Це скоріш власний вибір людини, — заявив Ігор Кузін виданню LIGA.Life.

Оскільки коронавірус був чи не основною темою інтервʼю, багато ЗМІ тиражувало ці слова у звʼязку з COVID-19. Насправді ж журналісти й чиновник, як це часто буває, мали на увазі «дві великі різниці».

Нагадаємо, навесні Верховний суд України вирішив, що школа не порушує право на освіту невакцинованих школярів, коли не допускає їх до занять у класах — знання діти можуть отримувати, навчаючись вдома. Але в даному разі йшлося про дитину, яка не могла документально підтвердити протипоказання до обовʼязкових вакцинацій, начебто всі документи про це лишились на окупованій території.

Наразі ж обов'язковими є 10 щеплень: проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу (що вказано у статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб») та проти паротиту, краснухи, гемофільної інфекції типу b (ХІБ-інфекція) та гепатиту B (були внесені як обов'язкові до календаря профілактичних щеплень, де вказано, коли й які вакцинації та ревакцинації повинні бути проведені, у різний час). Наступного року планується зробити також обов'язковою вакцинацію проти пневмококової інфекції. COVID-19 у цьому списку поки що немає.

Ст. 15 вищезазначеного Закону прямо вказує: «Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків через медичні протипоказання, при нормальній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його».

Здавалося б, якщо у дитини відсутнє якесь щеплення, її взагалі не пустять до школи. Але МОЗ коментує положення «щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків» дещо ширше: якщо існують медичні протипоказання для вакцинації, то дитячий заклад може відвідувати й дитина, яка не тільки була щеплена з порушенням строків, але й взагалі не була вакцинована: «Колективний імунітет допоможе захистити від смертельно небезпечних хвороб тих дітей, які не можуть вакцинуватися з медичних причин. Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу».

Довідку форми № 026/о школи й дитсадки більше не вимагають, але лишаються потрібними ще дві

Ще 2018 року МОЗ скасувало як морально застарілі низку облікових форм (довідок), серед яких і «Медична карта студента» (форма № 025−3/о), і «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» (форма № 026/о). «Медична карта дитини», яку вимагали при вступі до дитсадків та шкіл, зокрема, також порушувала й право на медичну таємницю, оскільки, згідно з ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоровʼя», «Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта».

Але лишаються необхідними ще дві довідки. Батьки майбутніх першачків вже здали їх до шкіл разом з іншими документами: це «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду» (форма № 086−1/о) та «Карта профілактичних щеплень» (№ 063/о). І, якщо дитині, що досягла 7 років, вчасно зроблені всі щеплення, то оновлювати форму № 063/о довідками про вакцинації не потрібно до 14 років. Хіба що у школі з якихось причин (як-от перехід дитини у нову школу) таких даних немає.

Форму ж № 086−1/о потрібно здавати в школу кожного року. Приватні клініки Києва, наприклад, пропонують огляди дітей лікарем і оформлення такої довідки за 500 і більше гривень. Але ця довідка надається й безкоштовно (як і форма № 063/о) — педіатром чи сімейним лікарем, з яким підписана декларація. Оформлюється вона після щорічного профілактичного огляду та містить, крім статистичних та особистих даних, висновок про стан здоров’я дитини, групу для занять фізкультурою та рекомендації лікаря. Також, якщо учень має захворювання, то (тільки за бажанням одного з його батьків або законного представника) у довідці може бути вказаний діагноз.

Оскільки практично всі майбутні першокласники проходять медогляд (і отримують довідки 086−1/о) у травні-липні, то їхні довідки дійсні також до травня-липня наступного після вступу до школи року — «форма 086−1/о» діє не протягом тільки навчального року, а весь календарний рік з моменту її оформлення лікарем. Крім того, через пандемію коронавірусу минулого року було послаблення із термінами проходження медоглядів школярами — і довідки багато хто здавав у листопаді, а то й у лютому. Тому вимагати здати в обов'язковому порядку довідки до 1 вересня, якщо термін дії попередніх ще не сплив, школи не мають права. Але за бажання батьки можуть організувати медогляди й раніше — в зручний для них та дітей час.


Джерело: Факты и комментарии 23 серпня 2021


Тегиправа дитини,   щеплення,   здоров'я дітей,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.