Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Чи можуть батьків не пустити до школи, де вчиться їх дитина?

У різних регіонах України в школах вводяться внутрішні розпорядження щодо недопуску батьків до навчального закладу під час занять. Батьки обурені – багато хто хоче побачити, як проводяться уроки, чим дітей годують і чим вони займаються на перервах. EtCetera з’ясовував, наскільки законні ці заборони.

ПОЗИЦІЯ ШКІЛ. Оголошення про недопуск батьків в будівлю школи вже вивісили деякі школи Києва, Херсона, Харкова, Краматорська та інших міст України.

Шкільні адміністрації пояснюють, що заборону вводять заради безпеки дітей і педагогів, а також збереження шкільного майна: щорічно поліції доводиться розслідувати справи про крадіжки особистих речей та обладнання, які здійснюють сторонні особи, які проникають в навчальні заклади в робочий час. Крім того, «вагомим» аргументом у суперечці про пропуск батьків до школи стає те, що вони відволікають вчителів від роботи, приходячи з’ясовувати стосунки через оцінки і методи викладання.

ПОЗИЦІЯ БАТЬКІВ. Обурення батьків виникло не на порожньому місці. В останні роки увагу до освітнього процесу підвищено, у тому числі і з боку батьків. Багатьом набридли благодійні внески, які ніяк не впливають на поліпшення комфорту і якості навчання. Стає відомо все більше фактів нераціонального використання коштів і нехтування посадовими обов’язками. Батьки обурені скаргами дітей на водянисті супи, відсутністю м’яса і фруктів у шкільному раціоні, брудними туалетами. Щоб мати можливість вплинути на ситуацію, батькам потрібно особисто переконатися в тому, що проблема є, що про неї знають і щось у цьому напрямку роблять (або не роблять).

Присутність на уроці – це можливість для батьків поспостерігати за тим, як дитина поводиться на уроках, наскільки вона активна, як на неї реагує вчитель та однокласники.

ЩО ГОВОРИТЬ ЗАКОН? Закон (відразу кілька законів) у цьому сенсі на стороні батьків. У Сімейному кодексі йдеться, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (але ні один закон пропуск батьків у школу не обмежує). Конвенція ООН «Про права дитини» також говорить про те, що дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню. Виняток становлять лише випадки, коли перебування дітей поруч з батьками небезпечно для самих дітей.

Деякі школи мотивують свою відмову пропускати батьків в школу тим, що вони нібито не є учасниками освітнього процесу. Однак Закон «Про освіту» говорить про зворотне: батьки є безпосередніми його учасниками.

ЩО ГОВОРИТЬ ЗДОРОВИЙ СЕНС? Більша частина претензій батьків до шкіл цілком обгрунтовані. Ці претензії були і раніше, а сьогодні питанням освіти стали приділяти більше уваги. З’явилися численні і впливові батьківські спільноти, які можуть діяти вже і в юридичному полі, залучаючи до вирішення проблем Міністерство освіти, Нацполіцію, правозахисників і ЗМІ. Але з огляду на те, що школа залишається досить консервативним і залежним інститутом, їй не залишається нічого іншого, окрім як закрити свої двері перед активними батьками. Однак школа – це не режимний об’єкт. Тому відмова в пропуску – це порушення закону.

З іншого боку, робочий графік учителів сьогодні настільки інтенсивний, що навіть при бажанні присвячувати кожну зміну спілкуванню з батьками у педагогів немає можливості. Для цього є батьківські збори. А присутність батька на уроці може викликати дискомфорт як у їх власної дитини, так і у всіх інших. А ось «підловити» таким чином вчителів на чомусь «нестатутному» навряд чи вийде – за роки викладання у них на уроках було досить запланованих і незапланованих відвідувачів.

Також не варто забувати про те, що батьки є батьками однієї конкретної дитини, а для всіх інших учнів – вони сторонні люди.

ЯК ПРАВИЛЬНО? Яким же має бути здорове забезпечення безпеки учнів і спокою вчителів?

Віктор САВЕНКОВ, юрист:

Адміністрація повинна забезпечувати безпеку дітей законними способами. Тобто зупиняти на порозі шкіл не батьків, а сторонніх. Як це зробити? При бажанні варіанти знайти можна. Наприклад, обумовити з батьками (!) режим відвідувань – години або дні, коли в школу можна увійти безперешкодно. Безумовно, при виникненні невідкладних питань, що стосуються, наприклад, здоров’я дітей, батьків повинні пускати і поза цим графіком. Також можна ввести практику батьківських пропусків, які будуть перевірятися на вході.

Юрист наголошує, що ці або будь-які інші обмежувальні заходи повинні вживатися за згодою батьків. А оголошення на дверях школи не може бути офіційною перешкодою для батьків.

Досвід грамотної комунікації між школою і батьками можна почерпнути в навчальних закладах країн Європи, США, Японії. Загалом, більшість держав практикує обмежений доступ батьків до освітнього простору дітей. Для спілкування з педагогами виділено особливий час – у певні дні або в години після занять. Прогулятися по школі, відвідати їдальню, спортивні зали, навчальні класи та вбиральні можна в ході спеціальних екскурсій, які щорічно організовує адміністрація, або в дні відкритих дверей. Та й в цілому територія шкіл найчастіше закрита. Більш того, вона знаходиться під охороною або (і) відеоспостереженням.


Джерело: etcetera.media 08 жовтня 2018


Тегиправа дитини,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми