Аліменти на дитину: хто має право на виплати та як їх розраховують

Діти чужими не бувають – про це не повинні забувати батьки. Часто після розлучення, експодружжя не може визначитись не лише з ким житиме їх нащадок, а й хто, кому і скільки платитиме аліменти. Про мінімальний розмір аліментів, хто з батьків їх повинен платити – розповідають 24 каналу юристи.
Хто платитиме аліменти
Аліменти отримує той з батьків, з ким проживає дитина. Проживання батьків нарізно не позбавляє жодного з них необхідності фінансово утримувати дитину.
Якщо аліменти сплачуються добровільно, за домовленістю батьків, утримання дитини може відбуватись як у грошовій, так і натуральній формі. Тобто батьки можуть купувати своїм нащадкам одяг, взуття, продукти харчування, оплачувати дитсадок тощо.
Для додаткових гарантій батькам варто укласти договір про сплату аліментів на дитину, де прописати їх розмір та періодичність виплат. Такий договір обов’язково потрібно нотаріально посвідчити.
Адвокат, керівник цивільної практики ЮФ "Горецький і Партнери", Дарина Старовойтова, розповідає, що сьогодні такі договори не часто укладаються на це є кілька причин.
Цікаво: Батьки-боржники: як карають тих, хто не платить аліменти
По-перше, необхідно оплатити послуги нотаріуса (на відміну від судового порядку, де позивач у справах про стягнення аліментів звільнений від сплати судового збору).
По-друге, існують ризики недобросовісності однієї зі сторін (невиконання його умов, оскарження в судовому порядку тощо).
За Сімейним кодексом, якщо за договором обов’язки не виконуються, то аліменти стягуються на підставі виконавчого напису нотаріуса. Його також можна оскаржити і таким чином затягнути процес стягнення аліментів,
– зазначає Дарина Старовойтова.
Як змусити платити аліменти
Зазвичай, розмір аліментів, визначається у частці від доходу батька або матері. Ця сума залежить від кількості дітей на яких мають платити аліменти:
на одну дитину – одна четверта від доходу батька або матері;
на двох дітей – одну третю від доходу батька або матері;
на трьох і більше дітей – одну другу, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Як зазначає юрист судової практики ЮКК "Де-Юре" Владислав Мартинчук, "звичайний" розмір аліментів становить половину прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Звичайний розмір аліментів у твердій грошовій сумі складає:
для дітей до 6 років становитиме 889,5 гривень;
для дітей від 6 до 18 років – 1 109 гривень.
Джерело: 24 канал 04 грудня 2019