В Україні з’явився проект закону про запобігання та протидію домашньому насильству

У Парламенті зареєстрували проект закону про запобігання та протидію домашньому насильству. Документ зініціював Кабінет Міністрів України.
У пояснювальній записці до проекту закону зазначено, що з прийняттям 15 листопада 2001 року Верховною Радою України закону про попередження насильства в сім’ї" розпочато формування цілісної системи протидії сімейному насильству. Проте, як засвідчує практика його реалізації, механізм протидії насильству в сім’ї є не досить досконалим і дієвим, закон містить певні прогалини, неузгодженості з іншими нормативно-правовими актами, що перешкоджають належному та ефективному його застосуванню.
Законопроектом серед іншого пропонується замінити визначення «насильство в сім’ї» та визначити його як «домашнє насильство», бо у Сімейному кодексі України визначення сім’ї виключає з кола осіб, на яких розповсюджується дія закону, колишнє подружжя за умови спільного проживання.
Законопроект передбачає, що здійснювати заходи із запобігання та протидії домашньому насильству мають також органи місцевого самоврядування, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, установи та заклади системи освіти, охорони здоров’я, а також установи та заклади, діяльність яких, відповідно до уставних документів, спрямована на запобігання та протидію домашньому насильству.
Також зазначеним проектом закону передбачається удосконалення системи надання допомоги існуючою мережею діючих закладів, а саме: центрами медико-соціальної реабілітації осіб, які постраждали від домашнього насильства, центрами соціально-психологічної допомоги, центрами соціально-психологічної реабілітації дітей, притулками для дітей служб у справах дітей, іншими закладами.
Враховуючи, що суд в Україні виступає єдиним правозастосовуючим органом, який приймає рішення щодо обмеження основних прав і свобод особи у випадках, передбачених законодавством (зокрема, право користування житлом та іншими об’єктами права власності, свобода пересувань, право на невтручання в особисте і сімейне життя та інше), рішення щодо застосування тимчасового обмеження прав та направлення осіб, які вчинили домашнє насильство, для проходження корекційної програми пропонується покласти на суди.
Зазначеним законопроектом також пропонується обмежити застосування покарання у вигляді виправних робіт для осіб, які вчинили насильство в сім'ї, натомість запроваджується покарання у вигляді громадських робіт.
Покарання у вигляді громадських робіт передбачає виконання порушником безоплатних суспільно корисних робіт у вільний від роботи чи навчання час і сприятиме саме його перевихованню.
Джерело: Вголос 19 березня 2013
Додати коментар Коментарi (0)