Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

До чого може призвести заборона абортів в Україні

Чергова ініціатива заборонити аборти може спричинити різке збільшення показників материнської смертності, "абортного туризму" та підпільних абортів, переконують опитані DW експерти.

Громадськість в Україні продовжує обговорювати законодавчу ініціативу заборонити робити аборти за бажанням жінки. Відповідний проект було зареєстровано в парламенті в кінці березня.

Зараз в Україні реєструється понад 100 тисяч абортів на рік. Приблизно половина з них - не за медичними показниками, а за бажанням жінки. Для порівняння, десять років тому фіксували 500 тисяч переривань вагітності. А 1990 року кількість абортів в Україні перевищила один мільйон. Тенденції до різкого збільшення цього показника нині немає, але проблема все одно є нагальною, каже доктор медичних наук, голова виконавчого комітету ГО "Асоціація акушерів-гінекологів України" В'ячеслав Камінський.

"Заборонити це неможливо, бо ми одразу отримаємо збільшення показників материнської смертності, погіршення доступу до кваліфікованої медичної допомоги. В Румунії вже була заборона абортів, і показники материнської смертності зашкалювали. Вони були у 15-20 разів вищими, ніж у сусідніх країнах", - наголошує Камінський.

"Абортний туризм"

Законодавство щодо абортів у Польщі - одне з найсуворіших у ЄС. Фактично, переривати вагітність, за деякими винятками, дозволено лише у разі загрози життю матері. Через заборону в Польщі щороку роблять до 100 тисяч нелегальних абортів. Крім того, поширений так званий "абортний туризм". Заможніші жінки їдуть переривати вагітність до Німеччини, а бідніші - до України.

"Наші жінки до Німеччини не поїдуть. Вони шукатимуть бабку, сусідку, і буде це відбуватися на кухні, у ванній, підвалі чи в полі. Вони дуже сильно ризикуватимуть своїм життям. Нині в Україні 80 відсотків жінок, які народжують, - ті, хто народжує вперше. І з таким підходом це буде востаннє", - попереджає Камінський.

Заборона абортів не зможе кардинально знизити їхню кількість, а лише зажене проблему в тінь, вважає програмна директорка Жіночого консорціуму України Віра Поровська, адже збільшуватиме число підпільних абортів. "Не всі лікарі будуть погоджуватися. А ті, хто погодиться, як правило, не дуже компетентні. Ризики для здоров'я жінки зростуть в рази. Найбільша кількість абортів у сім'ях в селі, коли жінка вже має кількох дітей і більше не хоче. Це основна група, яка поповнює статистику. Який стан медицини у селах - добре відомий", - зауважує Поровська.

Законопроект

Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроект щодо обмеження на проведення операцій штучного переривання вагітності. Його автор - народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенка" Дмитро Голубов. Він пропонує вилучити норму Цивільного кодексу України про те, що штучне переривання вагітності до дванадцяти тижнів може здійснюватися за бажанням жінки. Натомість парламентар хоче дозволити аборти лише в тому разі, якщо вагітність прямо загрожує життю вагітної жінки, за наявності медичних показань щодо патології плоду, несумісної з життям дитини після народження, а також якщо зачаття сталося внаслідок зґвалтування.

"В Україні, на жаль, продовжує реєструватися від'ємний показник природного приросту населення, і однією з головних причин такого стану речей є аборти", - обґрунтовує свою позицію у пояснювальній записці до законопроекту Голубов.
Втім, на думку експертів, право жінки самій вирішувати, переривати вагітність чи ні, - не впливає на демографічні проблеми. Адже в Україні абортів робиться так мало, що навіть їхня повна заборона не дасть значного приросту народжуваності. Головними причинами можуть бути лише моральні та релігійні аргументи.

Відвернути увагу чи попіаритися?

У пресі лунають думки, що порушення теми абортів, як і мовного питання, робиться навмисно, аби відвернути увагу від більш вагомих проблем в Україні.

"Що стосується мовного питання і квот, то я впевнена, що це не відволікання уваги, а дуже важлива проблема, яка потребувала вирішення, і це була воля великої частини громадянського суспільства. А щодо абортів я не підтримую ці ідеї і здивована, що ця тема з'явилася у парламенті. Не треба ворожити на кавовій гущі, кому це вигідно. Це конспірологія і припущення. Треба просто пояснити, чи на часі це питання, а не гадати", - вважає шеф-редакторка Інтернет-видання "Детектор медіа" Наталія Лигачова.

Тема заборони абортів регулярно порушується у Верховній Раді з періодичністю в кілька років. Приміром, 2013-го законопроект з цього ж приводу ініціювала ВО "Свобода".

"Це питання спалахує, коли люди хочуть попіаритися, коли немає інших способів виплисти на хвилю дешевої популярності. І нікому не відомий депутат тут же стає героєм дня. Про турботу про жінку зовсім не йдеться, так само як і про покращення демографічної ситуації чи державні інтереси. Це спосіб самопіару", - переконаний голова виконкому "Асоціації акушерів-гінекологів України" В'ячеслав Камінський.

На думку експертів, для зниження кількості абортів потрібно не забороняти їх, а займатися просвітницькою роботою, підвищенням рівня контрацептивної і загальної сексуальної культури, необхідні реальні соціальні гарантії з боку держави, щоб жінки не боялися ставати мамами.


Джерело: DW 04 квiтня 2017


Тегиправа жінок,   заборона абортів

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".