
У проєкті «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина IV» є робота, яку легко побачити: заняття для дітей, батьківські клуби, тренінги, спільні активності, зустрічі та інші події. Ми фотографуємо їх, розповідаємо про них на сайті й у соцмережах. А є інша частина роботи – тиха, індивідуальна і майже непомітна для широкої аудиторії. Це кейс-менеджмент та індивідуальне консультування дітей і родин.
Автор: Жіночий консорціум України
Джерело: https://wcu-network.org.ua/
У проєкті «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина IV» є робота, яку легко побачити: заняття для дітей, батьківські клуби, тренінги, спільні активності, зустрічі та інші події. Ми фотографуємо їх, розповідаємо про них на сайті й у соцмережах.
А є інша частина роботи – тиха, індивідуальна і майже непомітна для широкої аудиторії. Це кейс-менеджмент та індивідуальне консультування дітей і родин.
Вона триває від самого початку проєкту, тобто з 2022 року. І саме тут фахівці працюють із конкретними потребами конкретної дитини чи родини: допомагають розібратися у ситуації, знайти необхідні ресурси, отримати психологічну підтримку, налагодити взаємодію з відповідними службами.
Оскільки така робота передбачає конфіденційність, ми майже не розповідаємо про неї публічно. Але це не означає, що її мало. Навпаки.
Майже 300 людей отримали таку підтримку з початку 2026 року. Лише за перше півріччя цього року кейс-менеджментом було охоплено 289 людей (дітей та дорослих). Ще 199 індивідуальних та сімейних консультацій провели психологи проєкту.
За кожною цифрою стоїть не просто консультація чи зустріч. За нею може бути родина, яка не знає, куди звернутися по допомогу, дитина, якій складно повернути інтерес до навчання, батьки, яким потрібна підтримка або ситуація, у якій самостійно знайти рішення дуже непросто.
Тому головний принцип цієї роботи – індивідуальний підхід.
Починається все з розуміння ситуації. Фахівці проводять первинну оцінку потреб родини та разом визначають, яка саме підтримка може бути корисною.
Далі формується індивідуальний план супроводу. Він може включати різні види допомоги:
· психологічну підтримку;
· індивідуальні консультації для дітей і дорослих;
· інформацію про соціальні та гуманітарні можливості;
· консультації щодо соціального захисту дітей;
· освітньо-просвітницьку та тьюторську підтримку дітей;
· допомогу батькам через батьківські клуби та тренінги;
· за потреби – координацію з відповідними службами та установами.
«Ми не можемо вирішити абсолютно всі проблеми, з якими приходять люди. Наш ресурс має свої межі. Тому дуже важливо зрозуміти, яка саме допомога потрібна конкретній родині, і знайти найбільш відповідний спосіб підтримки», – пояснює координаторка проєкту Лариса Магдюк.
Кейс-менеджмент це не одна зустріч і не набір стандартних послуг. Це послідовна робота, спрямована на те, щоб допомогти дитині або родині впоратися з конкретною ситуацією.
У межах проєкту працюють мобільні команди, які виїжджають у громади. До їх складу можуть входити кейс-менеджер, ментор, психолог та інші фахівці. Під час таких виїздів відбуваються індивідуальні консультації, зустрічі з родинами та дітьми. Іноді підтримка потрібна один раз, а іноді протягом певного часу.
«У нас приблизно 5-6 таких виїздів на місяць. Ця робота системна, просто її не завжди можна побачити. Ми не можемо її візуалізувати так, як, наприклад, тренінг чи дитячу активність, тому що це конфіденційна робота», – розповідає Лариса Магдюк.
І це, мабуть, одна з головних особливостей кейс-менеджменту: найважливіше тут часто відбувається поза публічним простором.
Окремий напрямок роботи – підтримка дітей у навчанні. Але йдеться не про те, щоб просто допомогти виконати домашнє завдання чи «підтягнути» дитину з конкретного шкільного предмета. Завдання тьюторів ширше – допомогти дитині повернути інтерес до навчання та бажання отримувати нові знання.
В умовах війни, тривалого дистанційного навчання, постійних змін і стресу мотивація до навчання у багатьох дітей знижується. Тому фахівці працюють не лише з навчальними труднощами, а й із причинами, які за ними стоять.
«Ми хочемо, щоб у дітей знову з’явилося бажання навчатися, отримувати знання. Це впливає і на результати навчання, і на їхню впевненість у власних силах», – говорить координаторка.
Напрямок кейс-менеджменту неможливий без партнерства з тими, хто щодня працює з родинами у громадах.
Соціальні служби, служби у справах дітей, освітні управління, школи, місцеві адміністрації – саме вони є партнерами проєкту. Вони допомагають виявити родини, яким потрібна підтримка, або переадресовують їх до команди проєкту.
Водночас і фахівці проєкту можуть звертатися до партнерських структур, якщо потреби родини виходять за межі можливостей проєкту й потребують залучення інших служб.
«Ми працюємо з партнерами за меморандумами. Вони звертаються до нас, передають родини, для яких у них не вистачає ресурсу чи можливостей. А ми, зі свого боку, можемо допомогти з переадресацією до тих служб, які мають відповідні повноваження», – пояснює Лариса Магдюк.
Але ця співпраця не обмежується лише роботою з конкретними родинами. Команда проєкту також проводить тренінги для фахівців партнерських організацій за їхніми запитами та на актуальні для громад теми.
Так поступово формується не просто система допомоги окремим сім’ям, а мережа фахівців і служб, які можуть краще реагувати на потреби дітей та їхніх батьків. Цю роботу ви практично не бачите, але сьогодні трішки дізнались про неї. 😊
Нагадаємо, що проєкт «Допомога, відновлення, відбудова заради дітей та України, про яку вони мріють» і стартував влітку 2022 року у п’яти регіонах: Запорізькій, Сумській, Миколаївській, Київській та місті Києві. А з початку 2026 року у цих же регіонах продовжується друга частина проєкту «Допомога, відновлення, відбудова заради дітей в Україні. Частина-ІV». За більш як чотири роки роботи десятки тисяч сімей з дітьми, людей з інвалідністю та похилого віку, ВПО, що найбільше постраждалими від війни отримали гуманітарну, просвітницьку та соціально-психологічну допомогу, діти отримали гранти на реалізацію своїх ініціатив у громадах, жінки пройшли навчання у грантовій школі та отримали гранти на розвиток малого бізнесу. Серед багатьох позитивних результатів проєкту став посібник із правилами гуманітарної роботи для ГО, який команда проєкту створила, спираючись на власний досвід роботи.
Проєкт впроваджується у співпраці та за підтримки ERIKS Development Partner та Radio Aid (Швеція).

30 липня 2026 р.
Торгівля людьми – це один із найтяжчих злочинів проти людини, який часто називають сучасним рабством. Її жертвами можуть стати жінки, чоловіки й діти незалежно від віку, статі чи соціального статусу.

30 липня 2026 р.
Три з половиною дні, які промайнули надто швидко. Десятки нових знайомств. Безліч відкриттів, щирих розмов, спільних ідей і планів. Саме так завершилася Літня школа «Лабораторія впливу "Child Rights Makers"», яка об'єднала вісім команд із різних регіонів України. Фінальний день став часом підбиття підсумків. Діти, педагогині та менторки разом озирнулися на пройдений шлях і ще раз згадали, заради чого вони зібралися.

29 липня 2026 р.
Поки діти та підлітки, що беруть участь у проєкті «Допомога, відновлення, відбудова для дітей та України, про яку вони мріють. Частина IV» відкривають нові захоплення, навчаються та знаходять друзів, їхні мами також отримують можливість зупинитися, видихнути й подбати про себе. Адже саме ресурсні батьки можуть створити для дітей атмосферу безпеки, підтримки й любові.