Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Тато у декреті. Переваги і труднощі нового статусу

Третя неділя червня — День батька. Ми звикли, що татусі в українській родині більше працюють, а менше бавлять дітей.  

Однак цей стереотип потроху відходить у минуле, адже чимало чоловіків вирішують брати декретні відпустки, щоб піклуватись про малечу, поки мама працює, пише газета "Експрес".  

За кордоном така практика — дуже поширена. Приміром,  нині кожен третій німець користується правом на декрет. Ці дані оприлюднило Міністерство у справах сім'ї ФРН, називаючи батьків у декретній відпустці  "активними татусями". А зародилась така мода у скандинавських країнах, які першими дозволили чоловікам іти у відпустку з догляду дитини.  

То як же піти таткові в декрет? З якими труднощами стикаються батьки, які беруться за догляд і виховання дітей віком до трьох років? Напереродні Дня батька, ми запитали про це Ольгу Пищуліну, провідну експертку соціальних і гендерних програм Центру Разумкова, та татів у декреті — Дмитра Ющенка й Артема Чапая.  

— З яких причин чоловіки зазвичай йдуть у декретну відпустку?  

Д. Ющенко: 
 
— Мій заробіток не дає змоги повноцінно утримувати трьох членів сім'ї. А дружина отримує стабільний дохід щомісця. Тому рішення про те, щоб я пішов у декретну відпустку, коли дитині сповниться вісім місяців, було оптимальним.  

А. Чапай:  

— Ще коли дружина вперше була вагітною, ми домовилися, що рік у декретній відпустці залишатиметься вона, щоб дитина була на грудному вигодовуванні. А опісля я мав піти в декрет. З двох років ми планували влаштувати дитину в садочок. Такий план  стосувався і другої дитини.
 
— Невже в чоловіків в Україні не виникають труднощі з оформленням декретної відпустки?  

О. Пищуліна:  

— Чинне українське законодавство дозволяє батькові брати відпустку, щоб доглядати дитину до трьох років. У Законі України "Про відпустки" і в частині 7 статті 179 Кодексу законів про працю йдеться про те, що відпустка з догляду дитини  до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частково як матір'ю, так і батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншим родичем.  

Отож, треба подати письмову заяву на ім'я працедавця і додати копію свідоцтва про народження дитини. Працедавець не має права відмовити батькові у такій відпустці. Тож оформлює наказ, де зазначено дату її початку. Уже сам батько має вирішити, чи доглядати дитину до трьох років, чи вийти на роботу швидше.  

— А якщо батько — фізична особа — підприємець, на ім'я кого йому писати заяву про відпустку з догляду дитини?  

Д. Ющенко:  

— Порядок оформлення декретної відпустки чоловіка той самий, що і для жінки. Я звертався у відділ соцзахисту за місцем проживання, писав заяву та заповнював анкету, як і моя дружина свого часу. Також подавав номер банківського рахунка, на який надходитиме  грошова допомога, яку призначають при народженні дитини. Я —  приватний підприємець, тому ще подав документ, що підтверджує цей статус. Довідки про наявність у фізичної особи статусу підприємця видають у центрах надання адмінпослуг або посадові особи органів місцевого самоврядування. Як виявилося у відділі соцзахисту, практика оформлення декретної відпустки чоловіка — не рідкість.  

— А як щодо виплат допомоги на дитину? Якщо батько йде у декретну відпустку, їх не припиняють?  

О. Пищуліна:  

— Ні. Закон не передбачає оформлення додаткових довідок про виплату батькові допомоги на дитину.   

Д. Ющенко:  

— Загалом треба розуміти, що декрет — це лише нарахування від трудового стажу. А допомога при народженні дитини в розмірі 41 280 гривень виплачується впродовж трьох років. Одразу переказують 10 320 гривень, а потім щомісяця — 860 гривень до того часу, коли дитині виповниться три роки. Навіть якщо жінка чи чоловік офіційно виходить на роботу раніше, ніж через три роки після народження дитини, ці виплати не припиняють.  

— Що найважче для татусів, які наважуються піти в декретну відпустку?  

Д. Ющенко:  

— Найважче було почати робити все самостійно й налаштуватися психологічно. Нікого з чоловіків не спонукаю йти в декрет. Потрібно зважити фінансовий стан сім'ї та вирішити, яке рішення вигідніше. Також має значення, скільки дитина буде на грудному вигодовуванні. Хоча грудне молоко можна заморожувати і годувати ним маля з пляшечки.  

А. Чапай:  

— Справді, коли залишаєшся з дітьми, виникають психологічні труднощі. Доки не почнеш самостійно доглядати дитину, ти не розумієш, як це непросто. Одноманітність дуже важко психологічно витримувати. Проте батько в декреті починає відчувати свою дитину і більше розуміти дружину. Стосунки пари при цьому відчутно поліпшуються.
 
— Скільки українських чоловіків перебуває у декретній відпустці?  

О. Пищуліна:  

— В Україні не ведуть обліку кількості чоловіків, які скористалися правом на відпустку з догляду дитини до досягнення нею трьох років. За приблизними підрахунками громадських організацій, це орієнтовно 25 тисяч осіб, або ж 2% усіх батьків. У ЄС правом на декретну відпустку користується орієнтовно 20% чоловіків. У деяких європейських країнах, зокрема у Швеції, чоловік навіть зобов'язаний взяти таку відпустку на два місяці.
 


Джерело: expres.ua 18 червня 2018


Тегигендерна рівність,   декретна відпустка

НАШІ ПРОЕКТИ

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми

 

Гуманітарна допомога в Сумській області родинам внутрішньо переміщених осіб

Сумщина – один із тих українських регіонів, що дуже потерпає від агресії РФ, чия армія обстрілює прикордоння регіону практично щодня. Як наслідок обстрілів – відсутність електрики, тобто світла і тепла, що особливо взимку є неабиякою проблемою, особливо для родин із дітьми. Саме тому Сумщина під пильною увагою нашої команди, бо попри все регіон ще й приймає внутрішніх переселенців.