Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Я – працюючий батько. На які бонуси від роботодавця і держави я маю право?

Працюючих батьків в Україні не менше, ніж працюючих матерів. Однак коли мова йде про лікарняний для догляду за дитиною і декрет, то зазвичай мають на увазі жінок. Але чоловіки теж мають право піклуватися про своїх дітей, не відмовляючись при цьому від роботи. EtCetera з’ясовував, що передбачає законодавство для працюючих батьків.

УСІ РІВНІ. Українське трудове законодавство не поділяє батьків за статтю в їх праві піклуватися про своїх дітей. Тому все, що належиться матерям, належиться і батькам або опікунам дитини. Єдине, на що не можуть претендувати батьки – це відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, а також виплати, пов’язані з цим періодом. Йдеться про 126 днів (70 днів дo пологів і 56 після) і суму, яка компенсує втрату заробітної плати в цей період. В іншому мами і тата перед законодавством рівні.

ДЕКРЕТ. Українські тата можуть нарівні з мамами брати відпустку по догляду за дитиною до трьох років. Більш того, таку відпустку може оформити будь-який член родини, який фактично доглядає за малюком. Це може бути бабуся чи дідусь, тітка, старший брат або сестра (дорослі) – ступінь спорідненості не має значення.

Єдина умова полягає в тому, що в один момент часу в такому декреті може перебувати тільки один член сім’ї. Наприклад, якщо мама вже оформила відпустку, тато або бабуся не може приєднатися до неї. А ось якщо мама після народження дитини (або в будь-який інший момент до досягнення малюком трирічного віку) вийшла на роботу, тоді відпустку може взяти батько або інший член сім’ї.

ДОКАЗИ. Якщо відпустку у зв’язку з доглядом за дитиною оформляє мати, то їй досить просто написати заяву на ім’я керівника. Усім іншим, у тому числі батькові, доведеться докласти до такої заяви довідку з місця роботи матері про те, що вона вже не перебуває в декретній відпустці.

ЛІКАРНЯНИЙ. Листок непрацездатності по догляду за дитиною також може отримати будь-який член родини, який фактично буде в цей час перебувати поруч з ним. До того ж, отримати лікарняний такий член сім’ї може навіть у тому випадку, якщо мама вже знаходиться в декретній відпустці. Законодавство передбачає два таких випадки:

– якщо мама, яка знаходиться у відпустці по догляду за хворою дитиною, сама захворіла або народжує;

– якщо під час маминої відпустки у зв’язку з доглядом за однією дитиною захворює інша.

НЕ МАЮТЬ ПРАВА. Якщо всі формальності дотримані (є і заява, і довідка з місця роботи матері), то роботодавець не має права відмовити батькові дитини в декретній відпустці або висунути додаткові умови для отримання такої відпустки.

Те ж саме з лікарняним: якщо листок непрацездатності по догляду за дитиною оформлений правильно і в законом відведений термін, то не відпустити батька не мають права. В обох випадках слід звертатися за юридичною підтримкою до своєї профспілкової організації або Держпраці.

Відзначимо також, що дитячий лікар, який видає листок непрацездатності, не може просити батька надати докази (довідку з місця роботи) того, що мати доглядати за дитиною не може (за винятком двох, зазначених вище, випадків). Якщо медик все ж відмовляє в оформленні документа, потрібно звернутися до головного лікаря медичного закладу або в місцевий департамент охорони здоров’я.

ОДИНАЧКА. Самотні батьки також мають додатковий соціальний захист – вони отримують всі державні гарантії, передбачені для матерів-одиначок. Це, наприклад, додаткова оплачувана відпустка від 10 до 17 днів і «страховка від звільнення» з ініціативи роботодавця, поки дитині не виповниться 14 років. Батьків малюків до трьох років заборонено залучати до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направляти у відрядження. Якщо дитині ще не виповнилося 14 років, то такий працівник може відмовитися від пропозиції попрацювати понаднормово або з’їздити у відрядження, а також може перейти на неповний день або неповний робочий тиждень.

До речі, КЗпП України передбачає, що роботодавець зобов’язаний надавати одиноким батькам дітей до 14 років або дітей з інвалідністю путівки в санаторії або будинки відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах. Там же зазначено, що роботодавець зобов’язаний надавати таким батькам (незалежно від статі) матеріальну допомогу.


Джерело: etcetera.media 12 квiтня 2019


Тегирівні права,   права чоловіків,   батьківство

НАШІ ПРОЕКТИ

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.
 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок