Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Заборона абортів в Україні: Кому від цього стане ліпше?

П'ятого квітня три депутати із ВО «Свобода» зареєстрували у Верховній Раді законопроект, у разі прийняття якого в Україні можуть заборонити аборти. Дозволити жінці зробити аборт зможуть лише у тому разі, якщо вагітність несе пряму загрозу її життю або якщо виявлено медичні показання щодо патології плода, які не сумісні з життям дитини після її народження. Останньою вагомою, на думку народних депутатів-опозиціонерів, причиною для дозволу зробити аборт можуть стати доведені у судовому порядку факти зачаття дитини у результаті зґвалтування.

Крім того, що автори документа Олександр Сич, Руслан Зелик та Руслан Марцинків пропонують позбавити жінок права самостійно вирішувати, переривати вагітність штучним шляхом чи залишати малюка, проектом закону також передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 7 років для лікарів, які після заборони абортів продовжуватимуть робити ці операції.

Свою порцію покарання можуть отримати також ті, хто займатиметься пропагандою абортів. Якщо людина публічно висловиться про те, що дитина, яка не народилася, – ще не людина, а аборт – це не вбивство, то їй може загрожувати штраф у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Про те, чи потрібно вдаватися до заборони абортів і до чого може призвести ухвалення Верховною Радою відповідного закону, ForUm запитав у експертів.

Ольга Герасим’юк, журналіст:

- Люди, які жили в часи, коли штучне переривання вагітності було малодоступним, чудово пам'ятають про підпільні аборти, наскільки це було травматично, і не тільки для фізичного, а й для психічного здоров'я. Дійсно, у нас в Україні традиційно були великі сім'ї. Але необхідно бути реалістами і розуміти, що дітей потрібно не тільки народити, а й дбати про них, утримувати. А проста заборона абортів просто відкине нас від цивілізованого світу.

Цей законопроект стовідсотково популістський і спрямований він на досягнення якихось особистих цілей політиків. Я впевнена, що він не отримає ніякої підтримки. І взагалі, я не розумію, чому нардепи пропагують таку дискримінацію жінок, пропонуючи позбавити їх права вирішувати свою долю. Можливо, вони внесуть законопроект про кастрацію чоловіків, які також повинні свідомо підходити до питання продовження роду?

Юрій Гайдаєв, екс-міністр охорони здоров'я:

- Ця проблема обговорюється давно. Моя думка: жінка має право сама вирішувати це питання. Поза всяким сумнівом, подібне втручання в організм – це погано. Але ми знаємо часи, коли аборти були заборонені. Ці операції пішли у тінь, їх робили всі, кому не лінь, було багато ускладнень. Питання занадто інтимне. Я особисто проти абортів, але заборона... Не думаю, що вона своєчасна і необхідна. Будь-яка заборона обертається не дуже хорошими наслідками.

Наталія Рингач, головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім.М.В.Птухи НАН України:

- На мою думку, перед пропозицією заборонити аборти авторам законопроекту було б непогано ознайомитися з досвідом заборони абортів як в нашій країні, так і в інших країнах. Подібні заходи призводять лише до неминучих жертв – як до загрози життю і здоров'ю жінок, які шукають можливість перервати небажану вагітність і знаходять її (або віддаючись у руки некваліфікованих людей, або калічачи себе самі), так і до зламаних професійних кар'єр медиків, які порушують заборону. Так, я згодна, обірвати зародження життя – гріх. Але не менший гріх – народження небажаної, непотрібної дитини.

Чекати, що заборона абортів підвищить народжуваність – омана. Хіба що у перші місяці, потім жінки знайдуть можливості. Добре, якщо справа обмежиться «медичним туризмом» та виконанням аборту у сусідній країні. Але цей шлях не всім по кишені – у хід підуть варварські дози препаратів, в'язальні спиці, ванни з окропом і гірчицею і піднімання шаф... Я у минулому лікар швидкої допомоги. У мене на руках вмирала молода жінка після кримінального аборту – нічого вже не можна було вдіяти. Не дай Бог нікому бачити таке...

Як правило, за заборону абортів ратують депутати-чоловіки. Є пропозиція запитати, а скількох дітей народила та жінка, на якій він одружений зараз. Ви знаєте, якщо жити нормальним статевим життям весь репродуктивний період, гіпотетично можна народити 16 дітей. Але так буває лише у поодиноких випадках, адже не весь цей період жінка живе у союзі, хтось хворіє, їде, хтось довше годує грудьми і т.п. Реально максимальне число дітей, народжених жінкою за все життя, становить 12 осіб – це визначили, вивчаючи життя в американській секті гуттеритів, де рано виходять заміж і не користуються контрацепцією. Боюся, ніхто із авторів законопроекту не зміг би забезпечити цю кількість дітей у своїй сім'ї...

Так, високий рівень абортів – величезна медико-соціальна проблема нашої країни. Але, по-перше, він неухильно знижується (з 2000 року вдвічі!). По-друге, боротися треба не забороною, а вихованням і освітою.

Костянтин Пантелей, керівник відділу курії УГКЦ з питань душпастирства у пенітенціарній системі України:

- Якщо ми християни, віримо в Бога, ми повинні усвідомити, що життя людини є недоторканним. Людина є людиною не з моменту народження, а з моменту зачаття. І в момент штучного переривання вагітності – на восьмому-дванадцятому тижні – дитина вже мініатюрна людина. У неї вже є відбитки пальців, мозок випромінює хвилі, які можна записати на енцефалограму. Це маленька людина, труп якої бачать люди, які роблять аборти, причому бачать його часто по частинах. Це дуже жорстокий акт. Дикість полягає у тому, що дитина не менше жива, ніж ми з вами. І якщо вона не може себе захистити у суді з допомогою адвоката, це не означає, що її можна безкарно знищувати.

Мені як священику доводиться чути сповіді жінок, які зробили аборт двадцять, тридцять, сорок років тому, навіть якщо їм був відпущений гріх. Тільки от вони ніяк не можуть заспокоїтися. Психологи це називають постабортним синдромом, який, трапляється, триває все життя.

Рівень агресії до ненароджених дітей у нашому суспільстві дуже високий, це сильно впливає на те, що відбувається в нашій країні. Нація травмується у зв'язку з цим. Але я все ж не запроваджував би кримінальну відповідальність за аборти. Розмахом шашки цю проблему не вирішиш, потрібно терпляче вести соціальну роботу. Викорінювати моральний релітивізм – якщо дуже хочеться, то можна, адже це призводить до того, що українці рано починають статеве життя, вагітніють у ранньому віці, а потім виявляються не готовими до виховання своїх дітей. Якщо у жінки немає умов, треба її брати під соцопіку, надавати соцгарантії. Якщо вона відмовляється – всиновлювати дітей. Є багато альтернатив, і при цьому важливо долати злість у суспільстві. Адже аборти бувають також і соціальними, і зачіпають вони тих, хто втратив житло, потрапив у місця позбавлення волі, людей низького соціального статусу. Відчуження, абортування у будь-якому його прояві – це зло.

Неллі Верховська, психолог, кандидат психологічних наук, письменниця:

- Якщо приймуть цей законопроект, з'явиться багато нелегальних абортивних станцій, де робитимуть підпільні аборти. Повернеться ситуація, як після Другої світової війни, коли штучне переривання вагітності було заборонене.

Заборону на аборти можна порівняти з сухим законом. Відсутність легалізації призводить до тіньового розвитку бізнесу. Чому саме бізнесу? Тому що нелегальні аборти стануть робити, швидше за все, люди, які не мають достатньої професійної підготовки і моральних цінностей.

У нас у Конституції записано, що людина має право розвиватися у відповідності зі своїми особистісними схильностями, до тих пір, поки це не порушує права інших людей. Тобто що робити зі своїм тілом, жінка вирішує сама. У нас є право бути сімейним або не бути таким. І коли противники абортів кричать про вбивства дітей, їм можна заперечити – з чого ви взяли, що можна вбивати жінку? Просто тому, що вона вже не дитина? Адже вагітність і пологи, як ми знаємо, можуть закінчитися смертю породіллі, до того ж це вибір людини – чи жертвувати своїм тілом і життєвими ресурсами заради того, щоб у тобі росла інша людина.

А тепер щодо психологічного аспекту. Корифей психології Зиґмунд Фрейд казав, що людина, яка намагається контролювати життя інших людей, має проблеми з контролем у якійсь сфері власного буття. Усі ці гуманісти, моралізатори, противники абортів просто не в змозі впоратися з якимись аспектами особистого життя. Від неможливості це зробити вони починають нав'язувати свої погляди іншим людям. «Все це було б смішно, коли б не було так сумно».

Наталія Вітренко, лідер Всеукраїнської громадської організації «Союз православних жінок»:

- Я сама жінка і на собі випробувала і що таке народження дітей, і аборт. І я категорично проти, щоб законом заборонялися аборти.

Потрібно вести пропаганду і розповідати дівчаткам про шкоду подібного рішення. Я проти абортів, але у житті бувають різні ситуації. І не тільки за станом здоров'я, але і з соціальних, особистісних причин жінки вирішують зробити аборт. І замість того щоб рішення приймала жінка, адже вона відповідає за життя дитини, на неї буде тиснути норма закону.

Коли ввели сухий закон, що, перестали пити? Обходили закон, труїлися. Я вважаю, що закон про заборону абортів не потрібен, а потрібна пропаганда: краще народжуйте дітей, а держава вам допоможе їх забезпечити і виховати.

Марія Алєксєєнко, голова «Жіночого консорціуму України"

- Ця ініціатива депутатів із ВО «Свобода» звужує право жінок вільно і відповідально вирішувати питання щодо кількості дітей і проміжків часу між їхнім народженням, мати доступ до інформації, освіти і способів, які дозволяють їм реалізувати це право, закріплене у Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (ч.1, ст.16, ратифікована Україною у 1981 р.) і Європейською Конвенцією про захист прав людини і основних свобод. Я вважаю ініціативу, запропоновану депутатами-чоловіками, перекладанням відповідальності за штучне переривання вагітності виключно на жінок, що не вирішить питання материнської смертності, а навпаки, призведе до ще більш негативних наслідків для здоров'я жінки. Закликаю народних депутатів не підтримувати цю ініціативу і зосередити зусилля на більш конструктивних рішеннях у сфері демографічної політики та репродуктивного здоров'я жінок і чоловіків.
 


Джерело: ForUm 12 квiтня 2013


Додати коментар   Коментарi (4)

НАШІ ПРОЕКТИ

Як допомогти дітям пережити лихо: поради для батьків

Матеріал надає інформацію для батьків про те, як допомогти дітям різного віку, які перебувають в ситуації конфлікту.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".
 

Альтернативний звіт про дотримання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період з 2011 по 2018 роки (від коаліції неурядових організацій)

Альтернативний звіт про реалізацію Україною положень Конвенції ООН про права дитини є результатом спільної роботи експертів громадського сектору в сфері захисту прав дитини. Документ містить актуальну інформацію про виконання Україною положень Конвенції ООН про права дитини за період, що пройшов з моменту отримання Україною рекомендацій Комітету ООН з прав дитини стосовно розгляду останнім зведеної третьої та четвертої державної доповіді (2011 рік) по 2018 рік включно.
 

Альтернативна доповідь про впровадження Конвенції ООН про права дитини, підготовлена дітьми