Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Вакцинація дитини: які права є у батьків, і які обов’язки – у медиків?

Нинішня кампанія зі щеплення, зважаючи на численні спалахіи інфекційних захворювань, досить агресивно тисне на молодих батьків. З одного боку, медики і чиновники закликають всіх вакцинуватися, з іншого – ніхто з них не бере на себе відповідальність за наслідки вакцинації, можливі побічні ефекти і якість вакцин. Багатьох батьків це збиває з пантелику. Не заперечуючи важливості комплексної та своєчасної вакцинації, EtCetera розповість про те, які права є у дорослих і дітей в цьому питанні, а також яку відповідальність несуть батьки за відмову від щеплень.

ФАКТ. В Україні вакцинація дітей здійснюється тільки за згодою батьків і є добровільною, не дивлячись на те, що самі щеплення, внесені до Національного календаря, іменуються обов’язковими. Тому без відома законного опікуна медпрацівники не мають права проводити будь-які маніпуляції з дитиною.

БЕЗ СТРАШИЛОК. Також ні медики, ні педагоги, ні будь-хто інший не мають права чинити тиск на батьків, примушуючи їх вакцинувати дитину або вакцинуватися самим. Тут доречно лише інформування батьків про ризики відмови від щеплень, ознайомлення їх з достовірними статистичними даними, надання їм повної інформації про вакцину, її виробника та якість препарату. Залякування, маніпулювання фактами і шантаж недопуском дитини до занять є протизаконними.

ЯКЩО ПРОТИПОКАЗАНО? При виявленні медичних протипоказань до щеплень (з ними можна ознайомитися тут) відповідно до наказу МОЗ України № 551 від 11.08.2014 року, дитину направляють на комісію з питань вакцинації. Якщо недуга дитини, на думку медиків, не є протипоказанням для щеплення, то вона може бути допущена до неї.

А ЯКЩО НЕ ЗА ГРАФІКОМ? У нашій країні діє Національний календар щеплень. Це графік, за яким, в ідеалі, повинна бути щеплена кожна дитина. Але часто буває так, що дотримати цей графік з якоїсь причини неможливо: малюк хворів, був у від’їзді, не було вакцини в поліклініці або була, але не така, як хотіли батьки, тощо. У такому випадку єдиний наслідок, з яким може зіткнутися сім’я, – це високий ризик захворіти тим інфекційним захворюванням, щеплення від якого було пропущене.

Будь-який пропуск у графіку може бути заповнений у більш зручний час, і батькам за «прострочення» нічого не загрожує. Для цього потрібно звернутися в поліклініку і скласти індивідуальний план подальшої вакцинації.

ПРАВО ВИБОРУ. Якщо батьки вирішили вакцинувати дитину, у них є три варіанти, як це можна реалізувати. По-перше, зробити це можна безкоштовно в державних поліклініках (МОЗ рапортує про наявність усіх необхідних вакцин на місцях). По-друге, в приватному медзакладі – за окрему плату або в рамках своєї програми медстрахування, якщо вона передбачає планову вакцинацію дітей. Є також варіант придбати вакцину самостійно і зробити щеплення нею у звичайній поліклініці. Однак це попередньо потрібно узгодити з лікарем. Не всі поліклініки погоджуються щепити пацієнтів самостійно придбаними препаратами, оскільки в цьому випадку медики не володіють інформацією про умови їх зберігання і транспортування. Така схема можлива лише тоді, коли людина купує вакцину за рецептом лікаря в обумовленому місці і відразу ж приходить з нею в медустанову.

ЩО ПОВИНЕН ЗРОБИТИ ЛІКАР? Незалежно від того, де і на яких умовах ви будете робити щеплення, лікар повинен:

– вивчити історію хвороб дитини і реакції на попередні щеплення, якщо вони були;

– виміряти температуру, провести огляд шкірних покривів, порожнини рота, слизових оболонок, послухати легені і бронхи;

– отримати письмову згоду одного з батьків (опікунів) на проведення щеплення (форма № 063-2 / о);

– оформити медичний висновок про стан здоров’я дитини;

– зробити запис про проведене щеплення із зазначенням наступних даних: торгова назва вакцини або анатоксину, назва виробника, доза, серія, термін придатності. Якщо препарат імпортний, додатково потрібно вказати оригінальне найменування українською мовою;

– спостерігати за дитиною не менше 30 хвилин (точний час має бути зазначено в інструкції щодо застосування вакцини або анатоксину).

ІДУ НА ВІДМОВУ Якщо батько або опікун дитини відмовляється від щеплення, він повинен оформити відмову офіційно – на бланку встановленого зразка, який, у разі ухвалення такого рішення, нададуть у поліклініці. Однак перед підписанням форми відмови батько повинен прослухати роз’яснення медиків про можливі наслідки.

Відзначимо, що відмова від одного щеплення не означає відмову від всіх відразу. На свій розсуд і під свою відповідальність батьки мають право зробити деякі щеплення з національного календаря вибірково або згодом змінити своє рішення і погодитися на вакцинацію, від якої раніше відмовилися. Медики, зі свого боку, повинні посприяти батькам, які вирішили вакцинувати дитину.

ПРАВО НА НАВЧАННЯ. Відсутність обов’язкових профілактичних щеплень за умов спокійної епідобстановки не є перешкодою для відвідування школи або дитячого садка. Але є одна умова – батьки повинні отримати дозвіл лікарсько-консультативної комісії.

У період епідемій інша ситуація – дитина, котра не отримала щеплення від хвороби, яка в даний момент буяє, може бути відсторонена від занять на законних підставах. Термін відсторонення дорівнює терміну спалаху захворювання. Але він може бути скорочений, якщо дитині все ж зроблять щеплення.


Джерело: etcetera.media 07 вересня 2018


Тегиправа дитини,   щеплення,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.
 

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок