Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Соцмережі: чим небезпечною є публікація дитячих фотографій?

Соціальні мережі дорослих українців часто стають хронікою дитячих перемог і курйозів. Молоді батьки публікують фотографії своїх учнів, які сміються, купаються, дітей, які відпочивають, і збирають під ними сотні лайків. Мало хто цікавиться у юної «моделі», чи згодна вона на те, щоб за її іграми стежили незнайомі люди в мережі. Та й самі батьки не замислюються про зворотний бік лайків і захоплених коментарів. EtCetera з’ясовував, чим може бути небезпечною публікація дитячих фото та інформація про своїх чад у соцмережах.

БУЛЛІНГ. Те, що у вас і ваших друзів викликає розчулення, однолітки дитини можуть сприйняти як привід для знущань. Смішне вбрання, виконання пісні на домашньому торжестві, незграбна хода по слизькому тротуару – все це може стати причиною цькування в дитячому колективі. Не має значення, чи підписаний на вашу сторінку в Фейсбуці хтось із друзів вашої дитини. Якщо відео або фото вашої дитини потрапило в інтернет, то рано чи пізно інші діти до нього доберуться. Ну а якщо вам «пощастить» і фото вашої дитини перетвориться на мем, це може призвести до серйозної психологічної травми або зовсім зламати їй життя.

ЗЛОДІЇ. Вказівка ​​геолокації на дитячих фото, а також лінки на сторінку дитини, де вона сама ділиться з передплатниками інформацією про своє місцезнаходження, про подарунки, які їй вручили на день народження, нові гаджети і плани родини на відпочинок, – це магніт для злодіїв і шахраїв. Знаючи, що у дитини iPhone останньої моделі, з’ясувавши за фото у Фейбук, в якій школі вона навчається, о котрій закінчуються заняття і якою дорогою вона йде додому, зловмисник легко може підстерегти її та обікрасти.

Серйозність проблеми підтвердив і Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Він опублікував на своїй сторінці у Фейсбук застереження для батьків.

Микола КУЛЕБА, Уповноважений Президента України з прав дитини:

Мені приємно бачити щасливі фото дітей, якими діляться батьки в соцмережах. Однак хочу зазначити небезпеку такого, здавалося б, «невинного» захоплення. Часто батьки власноруч допомагають зловмисникам. На жаль, не всі люди світу бажають добра нашим дітям.

За словами дитячого захисника, особливу небезпеку для здоров’я і благополуччя дітей представляють зазначення місця навчання, а також імені та прізвища дитини.

Вивчивши ваші пости, присвячені дитині, злочинцеві легко розібратися з інтересами малюка і зрозуміти, чим можна привернути його увагу і як домогтися від нього бажаного.

ПЕДОФІЛИ. Люди з такими схильностями не завжди вступають у фізичний контакт з дітьми. Багатьом досить листування, відвертих фото або відео. І на знайомство з вашою дитиною педофіла можуть підштовхнути ваші ж пости про відпочинок біля басейну або про спортивне тренування. Це можуть бути найзвичайнісінькі за мірками нормальної людини, фото і відео, але злочинець побачить в них натяк на можливі «стосунки», і теги з указівкою імені дитини або посилання на її сторінку допоможуть зблизитися з нею.

До речі, в поліції говорять, що останнім часом почастішали випадки, коли підлітків «розводять» на відверті фото в листуванні, а після загрожують поширити їх мережею, якщо дитина не перекаже N-ну суму грошей на рахунок зловмисників. І це працює – діти відчувають такий стрес через імовірність бути зганьбленими, що йдуть на все, аби дістати гроші. Батьки при цьому залишаються у повному невіданні про те, що відбувається.

Під прицілом знаходяться навіть фото немовлят. Безумовно, з немовлям педофіл ніяк не зв’яжеться, але ось поширити фото малюка у своїх ресурсах або використовувати їх у власних цілях – зможе зробити з легкістю. До цієї категорії потрапляють і фото дітей (або частин тіла дитини), які публікуються стурбованими батьками, щоб проконсультуватися з медиками або досвідченими батьками з приводу підозрілого висипу або реакції на щеплення.

БІЙТЕСЯ, ВРАХОВУЙТЕ І МАЙТЕ ПОВАГУ. Це постулати, на яких тримається мережева безпека ваших дітей.

По-перше, важливо завжди пам’ятати про те, що фотографії, які ви викладаєте на своїй сторінці, доступні або можуть стати доступними всім. І ці «всі» – не тільки ваші друзі і доброзичливці. Серед них можуть бути злодії, шахраї, заздрісники, педофіли. І пам’ятайте не тільки про фотографії, а й про особисті дані дитини (ім’я, номер школи, де вона вчиться, назву творчого гуртка, який відвідує), посилання на її сторінку (краще взагалі не показувати такий зв’язок у соцмережах).

По-друге, незалежно від віку дитини, потрібно мати повагу до її особистих кордонів і особистого життя. Якщо вона сама ще не в змозі дати зважену відповідь на питання про те, чи можна опублікувати в інтернеті своє фото, то запитайте себе: «Чи було б вам комфортно, якби це було ваше фото і його без дозволу виставили у мережу ваші батьки?».

По-третє, вчіть дитину вести свою сторінку в соціальній мережі таким чином, щоб вона не викликала інтерес у недоброзичливців. І найголовніше – навчіть її правил приватного спілкування в мережі, щоб вона не стала жертвою збоченців і шахраїв.

ПІД СУД. В Україні закон в ситуації з поширенням дитячих фото і відео захищає лише «чужих» дітей. Тобто ви, будучи дорослим, не маєте права сфотографувати чужу дитину без згоди її батька і викласти фото в інтернет. Але про «своїх» дітей в законі не йдеться. Тобто – фото своїх дітей публікувати можна на свій розсуд. І в цьому правозахисники вбачають велику несправедливість.

За кордоном законодавчі норми швидше адаптуються до сучасних реалій, і в Європі вже є прецеденти, коли підлітки зверталися в суд з позовом проти своїх батьків через публікацію їхніх фотографій без їх дозволу. І практика показує, що суд стає на бік «постраждалих». Наприклад, в Італії батьків підлітка оштрафували за публікацію фото без його згоди на 10 тисяч євро, а в Австрії батькам 18-річної дівчини, яка нещодавно звернулася до суду з тією ж скаргою, загрожує штраф у розмірі від 3 до 10 тисяч євро.

Щоб привернути увагу до проблеми «милих» дитячих фотографій, Коаліція з порятунку дітей і агентство David & Goliath навесні 2018 року розпочали всесвітню кампанію @KidsForPrivacy в Інстраграм. Вона спрямована на інформування батьків про неприпустимість поширення інтимних фото своїх дітей не тільки через погрози з боку сексуальних злочинців і шахраїв, але також з поваги до дитячої приватності.


Джерело: etcetera.media 13 вересня 2018


Тегиправа дитини,   соцмережі,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок

 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.