Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Як обрати дитячий садок для дитини: що треба знати батькам

В українських реаліях батькам про місце в дитячому садку для дитини треба подбати заздалегідь. “Поставити” малюка на чергу необхідно відразу після народження, інакше потрапити в державний (комунальний) дошкільний заклад буде практично неможливо. Як альтернативний варіант – приватний дитячий садок. Система приватних освітніх установ в Україні активно розвивається, і батьки нерідко віддають перевагу саме їм. “Народна правда” розбиралася, який дитсадок краще: державний чи приватний, дізнайтеся про “плюси” і “мінуси” таких закладів. Чи дійсно державний заклад можна назвати “безкоштовним” чи все ж “комерційним”?

Як влаштувати дитину в дитячий садок: процедура

Завдання дитячого саду – забезпечити нагляд, догляд та оздоровлення дитини, а також подбати про його виховання і навчання. Якщо правильно підібрати дитсадок, можна бути впевненим у добрій соціальній адаптації дитини. Мало хто знає, що дитячі садки в Україні поділяються на 4 види:

Загальноосвітні. Догляд і виховання, а також розвиток і навчання відбувається згідно держстандарту дошкільної освіти.

Центри розвитку дитини. Тут забезпечують всебічний розвиток дитини (фізичний, розумовий, психологічний), займаються оздоровленням.

Комбінованого типу. В одному закладі працюють групи загального розвитку та компенсуючого.

Компенсуючого типу. Відвідують діти, які потребують будь-якої фізичної або інтелектуальної корекції. До того ж лікування або реабілітація тривалі. Такі заклади можуть бути спеціальними (для дітей із затримкою психічного розвитку, порушенням слуху або зору тощо) або санаторними. Без направлення лікаря в дитячий садок компенсуючого типу не беруть.

Щоби записати дитину в дитячий сад, треба “встати в електронну чергу“, а точніше подати заяву на вступ в дитсадок в електронному вигляді. Зареєструвавшись, батьки отримують можливість відслідковувати просування черги. Їм на електронну пошту приходить інформація про зміну статусу щодо зарахування дитини в дитячий садок. Якщо з якої-небудь причини чергу пропустили, то навіть можете втратити право вступу в державний заклад. На оформлення документів надається один місяць. Для вступу необхідні: заява батьків, копія свідоцтва про народження, довідка лікаря про стан здоров’я (дійсна 3 дні), медична картка (форма 0-26/о) з висновками вузьких спеціалістів, а також інформацією про щеплення. Іноді додатково вимагають довідку про місце реєстрації або інші спеціалізовані документи, наприклад, висновок психолого-медико-педагогічної консультації або направлення місцевого управління освіти.

20% від загальної кількості місць у державних дитсадках займають пільгові категорії населення, а це діти:

з багатодітних сімей;
з сімей вимушених переселенців;
батьків-інвалідів I групи;
сироти і позбавлені батьківського піклування;
військовослужбовців, в тому числі учасників АТО;
які перебувають під опікою чи в прийомних сім’ях;
одиноких батьків (виключно вдів, вдівців)
батьків – “чорнобильців”.
Як обрати дитячий садок для дитини: що треба знати батькам
ПЕРШОЧЕРГОВЕ ПРАВО НА ВСТУП У КОМУНАЛЬНЕ ДДЗ МАЮТЬ ПІЛЬГОВИКИ
Важливе питання, яке цікавить багатьох батьків: чи візьмуть дитину в дитячий садок, якщо у неї немає або недостатньо щеплень? Відповідно до закону, відсутність у дитини профілактичних щеплень є підставою для відмови у відвідуванні дитячих установ. Але от відвідувати дитячий садок нещеплена дитина має таке ж право, як і щеплена. Рішення брати чи не брати нещеплену дитину до ДНЗ приймає спеціальна ЛКК, членом якої обов’язково повинен бути епідеміолог.

Правила прийому дітей у приватні дитячі заклади визначаються власником. Щоби оформити дитину до приватного дитячого садка, необхідно заздалегідь поцікавитися тим, які документи необхідно надати. Зазвичай, вимагають той самий пакет документів, що і при прийомі в державний дошкільний заклад. Виняток може становити форма 063/о – про щеплення. Також із батьками укладуть договір.

Перед тим, як обрати дитячий садок для дитини, варто враховувати 5 головних факторів: місце розташування (наскільки віддалений від будинку), наповнюваність груп та кількість педагогів, розпорядок дня і програму занять, благоустрій території та наявність охорони, умови.

Щоби обрати приватний дитячий садок, варто додатково дізнатися про: наявність ліцензії на проведення діяльності, типаж приміщень (окрема будівля, міні-сад в квартирі), наявність облаштованих, огороджених майданчиків для прогулянок.

Як обрати дитячий садок для дитини: що треба знати батькам

У ДИТЯЧОМУ САДКУ ПОВИННІ ЗАЙМАТИСЯ ФІЗИЧНИМ, РОЗУМОВИМ І ПСИХОЛОГІЧНИМ РОЗВИТКОМ ДІТЕЙ

Умови перебування і ціни: порівняння

У своїй більшості, державні дитячі садки не володіють потрібними фінансами для благоустрою, утримання в порядку меблів, навчального інвентарю, іграшок. Звичайно, кошти з держбюджету виділяються і, часом, чималі, але їх все одно недостатньо для підтримки існування закладів, яким понад 30-50 років. Відповідно, ремонтні та побутові питання вирішують батьки. Вони оплачуються з “фонду групи”, куди батьки роблять інвестиції. Розмір вкладень у всіх дитсадках відрізняється і залежить від “апетиту” завідувача установою. Часто відстежити, наскільки доцільно використовуються батьківські кошти, досить складно. Щомісячний внесок стартує від 100 грн. При надходженні можуть зажадати вступну “благодійну” допомогу: від 500 грн. і вище.

У приватних дитячих садках все прозоро і передбачувано. У вартість вже включено певну суму на розвиток інфраструктури закладу. Тут завжди нові і гарні меблі і посуд, ремонт у приміщеннях, є іграшки і матеріал для занять. Вартість відвідування дитини приватного дитсадка в основному залежить від кількості днів відвідування. При щоденному відвідуванні п’ять разів на тиждень – це від 5000 грн. і вище.

Батькам в приватному дитячому садку можуть піти назустріч і дозволити встановити камери відеоспостереження, бути присутнім родичам, будь-які інші методи необмеженого батьківського контролю. У державному ДНЗ родичам бути присутнім в групах не дозволяють, жодного контролю у батьків немає. В принципі, в приватному садку гарантують абсолютну безпеку дитини, а державний забезпечити цього не в змозі.

Важливий фактор – графік роботи. У державному закладі: з 8.00 до 18.00, в приватному працюють з 7.00 до 21.00, за додаткову плату можна організувати відвідування дитини групи вихідного дня.

Як обрати дитячий садок для дитини: що треба знати батькам

У ПРИВАТНОМУ ДИТЯЧОМУ САДКУ ОБОВ’ЯЗКОВО ВРАХОВУЮТЬ ГАСТРОНОМІЧНІ УПОДОБАННЯ ДІТЕЙ ТА ПОБАЖАННЯ БАТЬКІВ

Якщо в державному ДНЗ в групі може значитися навіть 30 дітей, то у приватному дитсадку їх не більше 15, частіше – до 10.

Як відрізняється педколектив, чи є різниця у харчуванні та освіті

Тому, хто буде займатися вихованням і навчанням дитини, батькам треба приділити найбільшу увагу. В державний дитсадок можуть взяти працівника без вищої профільної освіти, в той час як у приватний – лише після суворого відбору. Тим не менш, не завжди приватні дитсадки можуть похизуватися затвердженим штатом співробітників, тому з’ясувати зони відповідальності персоналу складно. У комунальному дитячому закладі обов’язки працівників чітко регламентовані: хтось відповідає за харчування, інші за виховання, чистоту, здоров’я, музичний і фізичний розвиток.

Харчуванням у дитячому садку цікавляться всі батьки. І ті, і інші установи зобов’язані запропонувати повноцінний, безпечний раціон. На жаль, у державному закладі (якщо він не спеціалізований) не враховують гастрономічні особливості дітей, їхні смакові уподобання. Нерідко в закладах відрізняється якість продуктів. Якщо у комунальному дитсадку харчування виключно своє, то в приватних може бути і привозним. Періодичність харчування: 4-5 разів на день.

Можливості в сфері навчання у приватного дитсадка на порядок вищі. Якщо в державних акцент роблять на виховання, то в приватних – на освіту і всебічний розвиток. Головний секрет – індивідуальний підхід до кожної дитини, програми навчання затверджують із батьками.

Як обрати дитячий садок для дитини: що треба знати батькам

У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ І ВИХОВАННЯ ВАЖЛИВО ЗНАЙТИ ПРАВИЛЬНИЙ ПІДХІД ДО КОЖНОЇ ДИТИНИ

У документації заявлено, що в державних дитячих садках повинні навчати грамоті і природознавству, розвивати пам’ять, увагу, уяву, мислення, фантазію та творчість, мову, математичні і логічні здібності, і не забувати про активний фізичний розвиток дітей. Методичне забезпечення перевіряє і схвалює безліч освітніх інстанцій. На практиці, настільки різнобічно розвивати дітей державна установа не може, зважаючи на брак людського ресурсу та недостатньої матеріально-технічної бази. А ось приватний дитячий заклад забезпечити все це дитині просто зобов’язаний. Батькам лише варто поцікавитися про методики викладання матеріалу, щоб не використовувалися сумнівні, недосліджені.

У Міністерстві освіти не одноразово заявляли про те, що черги в дитячих садках повинні зникнути. Для цього обіцяють будувати нові дошкільні установи, а також “повертати” садки, які раніше були віддані під нецільове використання, а освітні приміщення перепрофілювали.


Джерело: Народна правда 08 серпня 2019


Тегиправа дитини,   освіта,   дошкільне виховання,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Як допомогти дітям пережити лихо: поради для вчителів

Матеріал надає поради для вчителів про те, що вони можуть зробити, щоб заспокоїти своїх учнів і допомогти їм розібратися зі своїми думками та почуттями стосовно катастрофи та її впливу на родини і громади.
 

Навчальний посібник для спеціалістів, які працюють з дітьми, щодо надання першої психологічної допомоги

Перша психологічна допомога (ППД) – це загальновизнана, проста й дієва методика забезпечення первинної підтримки людей у кризових ситуаціях, яку нещодавно було введено у перелік Мінімальних стандартів охорони дитинства у ході гуманітарних акцій. Перша психологічна допомога – це набір навичок та вмінь, володіння якими допоможе фахівцям у роботі з дітьми обмежити прояви стресу, що виникає як наслідок нещасних випадків, стихійних лих, конфліктів, міжособистісного насильства та інших кризових ситуацій.
 

Як допомогти дітям пережити лихо: поради для батьків

Матеріал надає інформацію для батьків про те, як допомогти дітям різного віку, які перебувають в ситуації конфлікту.
 

Голоси дітей – проти насильства щодо дитини

Слова дітей з усього світу про попередження насильства щодо дитини відобразились на сторінках книги " Голоси дітей - проти насильства щодо дитини".