Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Без сну та щастя: кожен восьмий український підліток є залежним від соцмереж

Українські підлітки нехтують своїм здоров’ям, погано харчуються та проводять життя у соціальних мережах.

Про це свідчать результати дослідження, яке проводили в рамках міжнародного проєкту «Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин» (ESPAD).

Пів життя — в мережі

44,7% підлітків у робочі (навчальні) дні проводять у соціальних мережах чотири години і більше (34,1% серед хлопців та 54,6% — серед дівчат).

А кожен десятий зізнається, що витрачає по шість годин і більше на ігри на різних гаджетах (14,2% хлопців та 4,9% — дівчат).

Більше половини (55,4%) опитаних визнають, що не шкодують часу на соціальні мережі (46,8% юнаків та 63,3% — дівчат).

Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не можна вийти в соцмережі (19,6% серед юнаків та 27,9% — серед дівчат), а ще 43,6% поскаржилися на батьків, які занепокоєні таким регулярним і довготривалим інтернетним «дозвіллям» своїх дітей (35,7% серед юнаків та 50,9% серед дівчат).

Наголошується, що кожен десятий підліток регулярно обманював батьків або друзів про час, проведений у соцмережах. Більшість підлітків користується гаджетами від півгодини до двох годин на день. Сюди входять ігри, домашня робота, спілкування у чатах тощо. У вихідні дні час у віртуалі зростає до 3-5 і навіть 6 годин на день.

«Твітерна депресія»

Канадські вчені під керівництвом Патриції Конрад (Patricia Conrad) з Монреальського університету з’ясували, як соціальні мережі, відеоігри і перегляд телевізора впливають на психологічне здоров’я підлітків.

Науковці розділили незалежну змінну (використання гаджетів) на чотири: користування соціальними мережами, перегляд телевізора, використання комп’ютера і комп’ютерні ігри. В якості залежної змінної вчені оцінювали наявність симптомів депресії за спеціальним опитувальником.

Також додатково вони вивчали рівень фізичної активності учасників, а саме — чи залежить він від використання гаджетів.

Усього в дослідженні взяли участь 3 тис. 826 осіб: на момент початку спостережень (усього вони тривали чотири роки) їхнiй середній вік становив 12,7 року. Дані про використання гаджетів і наявності симптомів депресії дослідники збирали щорічно.

Учені з’ясували, що одна додаткова година використання соціальних мереж збільшує тяжкість депресивних симптомів протягом наступних чотирьох років на 0,64 бала (за шкалою від 0 до 28), а перегляд телевізора — на 0,69 бала.

Подібного взаємозв’язку науковці не виявили у користувачів комп’ютера та відеоігор. А ще вони з’ясували, що підвищення використання гаджетів не впливає на зміни в показниках фізичної активності.

Незважаючи на те, що зниження фізичної активності може бути пов’язано з депресією, в цій роботі дослідники показали, що цей показник незначний, а точніше — що він не регулюється тим, як багато часу підлітки проводять за використанням гаджетів.

Отже, роблять висновок вчені, причина насправді може бути в характері використання гаджетів, а саме — в тому, що на психічний стан дітей впливає те, що вони бачать при перегляді телевізора й у соціальних мережах.

Партнер у ліжку — телефон

На комп’ютерні розваги підлітки витрачають трохи менше часу, ніж на перегляд телепередач (як у будні, так і у вихідні дні). А загалом дослідження показали, що переважна більшість користувачів гаджетами (близько 80%) перевіряють свій телефон безпосередньо перед сном і відразу після пробудження.

Підлітки сплять зі своїми телефонами, які тримають поруч із подушкою (практично всі, без винятку). Вони перевіряють повідомлення і вночі — відразу, як тільки прокидаються.

Постійне внутрішнє напруження заважає повноцінному сну і не дає заснути вчасно. Згідно з дослідженням, світло екрана, від якого неможливо відірватися перед сном, негативно позначається на відпочинку.

Воно змушує мозок думати, що ще день, і заважає виробляти мелатонін (гормон сну). Це призводить до безсоння і тривожного сну. З 1991-го по 2015 рік кількість підлітків, які недосипають, зросла на 57%.

Ну і гад же ти, гаджет

Нагадаємо, Американська педіатрична академія рекомендує не давати в руки дитині молодше 18 місяців гаджети, обмежувати час перегляду мультиків для дітей віком від 18 до 24 місяців і дозволяти дітям від двох до п’яти років користуватися електронікою по одній годині на день.

Але для працюючих батьків це означає, що в будинку буквально не повинно бути смартфонів, планшетів або телевізорів.
 

 


Джерело: Україна молода 14 сiчня 2020


Тегипідлітки,   права дитини,   психологія,   захист прав дитини,   гаджети

НАШІ ПРОЕКТИ

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок

 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.