Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Шлюбний контракт: як зберегти майно та бізнес після розлучення

Засновник компанії Amazon Джефф Безос і його дружина Маккензі офіційно закінчили процес розірвання шлюбу. Згідно із рішенням суду Маккензі отримає як відступні $38,3 млрд у вигляді акцій Amazon.

А в Україні розділення майна та бізнесу між подружжям, що прожили у шлюбі 25 років, мало не коштувало життя дружині та донці. Колишній чоловік вирішив замовити вбивство обох жінок через тривалий майновий судовий процес.

Інсценування цього вбивства допомогло Службі безпеки України затримати замовника та виконавців цього злочину. Новина про це була опублікована у багатьох ЗМІ.

Як забезпечити світле майбутнє у разі розірвання шлюбу і чим може допомогти у цьому шлюбний контракт, розповів Mind керуючий партнер SENSUM Law Firm адвокат Віталій Жадобін.

Що говорить суд про розподіл статутного капіталу ТОВ і майна ФОП

Судова практика вирішення спорів щодо поділу майна подружжя може змінитися за роки шлюбу.

Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Так сталося, наприклад, з майном, яке вноситься до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю або приватного підприємства. Тепер суди таке майно вважають власністю самого товариства, а в разі спору воно трансформується в право вимоги половини внесеного майна або доходу підприємства (подробиці – у постанові Верховного суду України від 3 червня 2015 року в справі № 6-38цс15). Тобто повернути будівлю, що внесена сім'єю в статутний капітал, не вийде, а половину вартості або доходу компанії – теоретично так.

Майно фізичної особи-підприємця (ФОП). Важко відокремити від майна просто фізичної особи – у ФОП немає свого балансу і в реєстрах окремо таке майно не реєструється.

Остання позиція Верховного суду визначає, що майно фізичної особи-підприємця, яке використовується для господарської діяльності ФОП, вважається спільним майном подружжя, як й інше майно, придбане в період шлюбу, але за умови, що воно придбане за рахунок засобів, що належали подружжю (рішення в справі №344/1770/14-ц від 25 квітня 2018 року).

Як згодом, через 10–20 років, зміниться позиція суду щодо розділу корпоративних прав або можливості реєстрації майна ФОП, ми не знаємо.

Навіщо укладати шлюбний контракт

Тому одним із виходів може бути укладення шлюбного договору – як до весілля, так і після нього. Головне, щоб шлюбний договір відповідав встановленим нормам: не порушував моралі, не ставив одного з подружжя у вкрай невигідне становище, був нотаріально завірений, а подружжя розуміло сенс укладеного договору.

У цьому документі можна визначити, кому яке майно належить, поділити корпоративні права – як ті, що вже є, так і в разі придбання нових. Це важливо, бо в разі поділу подружжям корпоративних прав господарське товариство буде заручником розлучного процесу.

Що ще підлягає розподілу після розлучення подружжя

Наше законодавство підтримує шлюбну клятву «і в радості, і в бідності», тому в спільній сумісній власності подружжя будуть як гонорари та винагороди одного з них, так і борги по кредитах. Важливі два моменти: договір (кредитний або будь-який інший) має бути укладений в інтересах сім'ї, і майно, отримане за цим договором, має задовольняти потреби сім'ї.

З ким суди залишають дітей після розлучення

Змінилася і позиція судів щодо визначення місця проживання дитини. Раніше практично завжди дитина залишалася з матір'ю.

Тепер же, якщо хтось розраховував, що народження спадкоємця може забезпечити в разі розлучення і дитину, і матір при ній, це не зовсім так. Гарантії виплати аліментів стали вагомішими – арешт майна та невиїзд за кордон засмутять кого завгодно. Але з матір'ю дитину залишають не завжди.

Спори про місце проживання дитини вийшли на новий рівень після рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі «М.С. проти України» від 11 липня 2017 року, в якій була спростована презумпція (припущення, яке без доказів вважається дійсним доти, поки його хибність не буде доведена) на користь матері.

Після цього практика Верховного суду змінилася – основним мотивом стали інтереси дитини. А Велика палата Верховного суду у своїй постанові від 17 жовтня 2018 року в справі № 402/428/16-ц дійшла висновку, що українське законодавство не містить норм, що дають одному з батьків пріоритет у праві на проживання з дитиною.

Розлучення по-українськи – висновки

Україна певною мірою все ще патріархальна країна: дружини після народження дітей все більше уваги приділяють їм, а бізнес, навіть створений спільно з чоловіком, більше переходить в його зону відповідальності. Якщо мене читає молода активна українка, яка не планує передавати кермо співправління бізнесом або закривати підприємницьку діяльність фізособи, я тільки радий цій позиції, але життєвий досвід і тисячі судових рішень говорять, що так буває не завжди.

Не всім щастить із гарним шлюбом, але спокійне і мирне розлучення, у процесі якого всі залишаться людьми з нормальними відносинами, можна спробувати забезпечити.

Як юрист, я можу порадити не закидати бізнес, оформляти шлюбний договір із зазначенням реального майна і не сподіватися тільки на аліменти, які чоловік виплачуватиме на утримання спільних дітей.


Джерело: mind.ua 30 серпня 2019


Тегигендерна рівність,   права жінок,   шлюбний контракт

НАШІ ПРОЕКТИ

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Гендерний Моніторинг Виборів Голів та Рад ОТГ за 2015-2017 рр.

Аналітичний звіт «Гендерний моніторинг виборів голів та рад ОТГ» розкриває кількісний і якісний аналіз гендерного виміру перших виборів до ОТГ, а саме: аналіз кількісного представництва жінок і чоловіків серед кандидатів у сільські, селищні та міські ради ОТГ, тенденції участі жінок у якості кандидаток до рад та голів ОТГ, гендерний склад рад ОТГ та обраних голів ОТГ, інтерв’ю з кандидатками 60 ОТГ на голів та у склад рад ОТГ. Збірник містить висновки та рекомендації щодо посилення ролі й участі жінок у політичному житті.
 

Дослідження Громадської Думки з Питань Участі Жінок у Політичних Процесах

Дане дослідження допомагає знайти відповіді на деякі з цих запитань та демонструє, що саме з приводу політичної участі жінок думають громадяни і громадянки, та які подальші кроки потрібно здійснити для того, щоб заявлена в Конституції України стаття 24 щодо надання жінкам і чоловікам рівних прав і можливостей була реалізована.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок