Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Вчитись чи не вчитись влітку?

«Вчитись чи не вчитись?» – одвічне питання батьків щодо навчання дітей влітку

«Нехай дитина відпочине! Скільки того дитинства» на противагу «Та, Ви що, у дитини ж за 3 місяці мозок атрофується!». Хто ж має рацію? Запитаємо у психологів.

На початку канікул безліч батьків стоять перед вибором – чи варто влітку «обтяжувати» малечу навчанням або просто дати дітям можливість повноцінно відпочити. «Всеосвіта» поспілкувалася з психологами й дійшла одностайного висновку – навчання влітку необхідне для повноцінного розвитку дитини. Чому так? Зараз пояснимо!

Для чого дитині навчатися влітку?

Попри розповсюджену позицію батьків, навчання під час канікул важливе не лише для додаткової підготовки до школи чи заради підвищення рівня знань, а, радше, для того, щоб розширити можливості розвитку вищих психічних функцій (це наприклад: увага, мислення, уява, мова).

Вищі психічні функції, такі як пам’ять, спілкування і т. ін. особливо активно розвиваються у дітей в різні й конкретні періоди. Наприклад, пам’ять особливо ефективно удосконалюється у період з 2-х до 5-и років. Тобто з дитиною в кожен окремий момент життя відбуваються дуже важливі зміни, яким може посприяти навчання, – зазначає сімейний психолог Євген Ідзиковський.

Психологи пояснюють, що існують певні вікові особливості розвитку дитини (згідно з теорією вищих психічних функцій), тому, коли дитина перебуває у пізнавальному процесі, навчання налагоджує покращення мозкової активності, що позитивно впливає на формування надважливих психічних функцій.

А як же відпочинок?

Якщо ж подібних тривожних поведінкових моделей у дитини немає, тоді сміливо можете приступити до просвіти свого чада. Ніхто не заперечує, що відпочинок життєво необхідний для ефективного функціонування. Зазвичай для того, щоб якісно відпочити, фахівці радять змінити вид активності – наприклад, після інтелектуальної діяльності найкращий відпочинок – це творчість або фізичні навантаження і, відповідно, навпаки.

Така особливість людського організму зумовлена залученням лівої половини мозку під час розв’язання логічних задач, виконання розрахунків, установлення послідовностей та правої півкулі, яка відповідає за творчу складову особистості, її уяву, почуття ритму та сприйняття музики.

Навчання без нудьги

Навчання влітку, зазвичай асоціюється із сумною дитиною, яка із жалем визирає у вікно, аби побачити своїх одноліток, які бавляться на вулиці. Але це не обов’язково має бути так! Коли говоримо про навчання – не завжди йдеться про щоденне гортання шкільних підручників. Варто привчити дитину до постійного самовдосконалення і показати, що процес пізнання – надцікаве заняття, адже у світі ще стільки незвіданого.

Перш за все, необхідно, щоб літнє навчання подобались дитині, тож позбудьтесь усіх рудиментів шкільної рутини – приберіть указки, свій генеральський тон і спробуйте просто зацікавити дитину чимось новим, – рекомендує дитяча психологиня Юлія Кротова.

Силувати дитину коптитися кожного дня над підручниками – це заздалегідь провальна стратегія. Ви ризикуєте знищити інтерес дитини до навчання та пізнання. Так, у вас буде в активі бурхлива імітація інтелектуальної діяльності, але чи принесе таке вдавання користь – риторичне запитання. Тому краще пояснити вашому домашньому «студентові», що він теоретично готується до такого собі практичного заняття. Наприклад, після штудіювання літератури з географії можете сходити з дитиною у невеличкий одноденний похід, де школяр зможе продемонструвати свої вміння та навчитися нового (звісно, якщо у вас до такого відпочинку лежить душа). Або ж поїхати на реконструкцію лицарських боїв, як ілюстрацію до прочитаного в посібнику з історії. і т. ін.

Після прочитання художньої літератури, влаштуйте перегляд кінофільму чи театральної вистави за мотивами твору, з подальшою дискусією на тему «Книжка виявилась кращою…»

Твердий «кулак» чи вільна воля?

Зазвичай усі діти на літо отримують список літератури, який необхідно прочитати за канікули. Але якщо дитина віддає перевагу книжкам, які їй подобаються і не надто тягнеться до «обов’язкових для прочитання», не варто хвилюватися. Навчіться поважати бажання та думку дитини. Якщо школяра саме зараз кличуть погратися на вулицю друзі або він просто не налаштований на заняття, краще перенести їх на декілька годин пізніше. Зрештою, дитина має право на відпочинок.

Проте варто не перестаратися: якщо такий настрій зберігається впродовж кількох днів і школяр не реагує на жодні вмовляння, проявляйте твердість характеру та спонукайте дитину до занять, але без застосування фізичних покарань. Людський мозок заточений на те, щоб навчатися з інтересом, і, якщо цього не відбувається, важливо щось змінити.

У кожному випадку категоричної відмови від навчання необхідно розбиратися. Іноді, окрім прямого примусу, більше варіантів, на жаль, не залишається. Звучить він приблизно так: «Я працюю, робота – це дуже важливо. Для тебе навчання – це робота. Я працюю і ти працюватимеш – сідай і вчися!». Дуже важливо зрозуміти, що вмовляння у такій ситуації не спрацюють. Подібний спосіб спілкування формує відчуття рівності у дитини з батьком/мамою, а в момент навчання це лише зашкодить. Якщо дитина почне сумніватися, хто тут головний, то взагалі може припинити робити будь-що, – розповідає Євген Ідзиковський сімейний психолог з багаторічним досвідом.

Психологи радять батькам обов’язково бути твердими у своїй позиції під час навчання дитини (але не жорстоким), точно знати, що їм потрібно. Демонструйте свою впевненість дитині, щоб у неї навіть не залишалося жодних сумнівів у вашій компетентності.

Ідеальне освітнє літо

Якщо з успішністю школяра все гаразд, то важливо за канікули закріпити здобуті раніше знання, але робити це під час звичайних повсякденних справ. Замість того, щоб змушувати дитину писати твір, можна завести щоденник, де вона записуватиме щодня або щотижня найважливіші події. Навички письма також можна відточити, складаючи переліку домашніх справ на наступний день або список необхідних для покупки продуктів.

Дитині, яка вже почала вивчати іноземну мову, можна запропонувати перегляд улюблених мультфільмів мовою, що вона вивчає. Найчастіше мультики містять прості слова, які розуміють діти в тій країні, до того ж, улюблені мультиплікаційні стрічки діти знають ледь не на пам’ять, тож у них легко асоціюватимуться нові слова з вже відомими смислами. Спілкування з іншомовними дітьми зараз стало також доступним, для цього допоможуть різноманітні спеціальні додатки, де носії мови розмовляють з тими, хто її вивчає (але, звісно ж, разом з дорослими, для ще маленьких школярів).

Арифметика і зовсім проста для вивчення, адже оточує нас майже скрізь. В магазинах можна порівнювати ціни, рахувати кількість голів та лап у собак, які йдуть назустріч під час прогулянки, перед зустріччю гостей розрахувати кількість їжі, що знадобиться тощо.

Спробуйте доручити організацію подорожі вихідного дня своїй дитині. Озвучте бюджет поїздки, бажану віддаленість місця призначення та важливі для вас умови (наприклад, обов’язкова наявність інтернету для роботи, підземний паркінг чи наявності душу буде достатньо) тощо.

Не забудьте повідомити мету ваших мандрів – це може бути від «Поїдьмо туди, де надзвичайно смачна кухня» до «Пам’ятаєш, ми хотіли сфотографуватися з бізоном?». Нехай обере цікаве місто, найзручніший вид транспорту, щоб туди доїхати, розрахує кошти, аби не вийти за рамки бюджету і розпланує дозвілля – вибере пам’ятки, які варто відвідати, перегляне перелік гастрономічних закладів, підготує список обов’язкових справ туриста, який потрапив у цю місцину…

Така вправа дозволить дитині залучити свої математичні вміння, здатність аналізувати та зіставляти важливу інформацію. Звісно, після остаточного планування варто переглянути, що саме зорганізував ваш «літній студент». Якщо будуть якісь неточності або деталі, на якій не звернула увагу дитина, спробуйте дуже м’яко допомогти чи покращити невеличкі аспекти. Але до того, як пропонувати це завдання, пообіцяйте, перш за все собі, що обов’язково поїдете у цю подорож і переважна більшість плану, створеного дитиною, реалізується. Під час подорожі дитина так само ефективно зможе пізнавати світ, довідавшись щось нове.

Звісно, батьки влітку не можуть усі 100% свого часу виділити дитині, але, якщо у вас є можливість хоча б декілька годин на день присвятити спілкуванню зі своїм чадом, то зробіть це.

Вочевидь, надмірні навантаження здатні викликати перевтому, що вкрай негативно впливає на ефективність дитини та її загальне самопочуття. Саме тому батькам важливо звернути увагу на певні деталі, викриваючи свого маленького «ледаря». Тож, дитина потребує радикальної зміни режиму відпочинку та вашої підвищеної уваги, якщо у неї:


Джерело: ВСЕОСВІТА 16 липня 2019


Тегиправа дитини,   освіта,   захист прав дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.
 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок

 

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.