Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

STOP_SEXтинг. Як долучитися до акції захисту дітей від сексуальних ризиків в інтернеті

Щороку в Україні зростає кількість злочинів сексуального характеру щодо дітей в онлайн-просторі. Окрема проблема – це секстинг, тобто надсилання підлітками своїх інтимних фото.

До Дня безпечного інтернету у вівторок, 5 лютого, в Україні пройде акція STOP_SEXтинг. Ініціатором її виступив уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба. У межах акції #STOP_SEXтинг вчителів запрошують провести урок для учнів 7-11 класів на тему Інтимні селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик? за затвердженими матеріалами. Батькам підлітків пропонується поговорити із дітьми про ризики надсилання своїх інтимних фотографій.

За словами Кулеби, кількість злочинів сексуального характеру щодо дітей в онлайн-просторі зростає. Зокрема, мова про онлайн-грумінг (встановлення дружнього і емоційного контакту з дитиною в Інтернеті для її подальшої сексуальної експлуатації) та вимагання. Використовуючи фейкові акаунти в соціальних мережах, злочинці налагоджують довірливі стосунки з дитиною, вимагають у неї інтимні фотографії та шантажують, погрожуючи розіслати фото знайомим, вимагають більш інтимні матеріали, гроші чи приватні інтимні зустрічі.

Не залякати, а сповістити

Випадків, коли діти стають жертвами таких злочинів, більшає, зазначила в ефірі Радіо НВ національна експертка із захисту дітей від насильства офісу уповноваженого президента з прав дитини Анастасія Дьякова.

Спільно із кіберполіцією Києва та ювенальною превенцією Національної поліції вона розробляла уроки в рамках акції STOP_SEXтинг. Задача таких уроків – не залякати дітей, а розповісти, як захиститися від ризиків, додала вона.

"Для дорослих це така нова реальність. Для дітей це та реальність, якою вони живуть. Дорослим треба самим вчитися і ті матеріали дивитися, потім обговорювати з дітьми, не соромитися. Якщо не обговорювати, дитина просто не буде знати про те, що такі ризики є. І коли вона потрапить у таку ситуацію, вона не буде розуміти, що вона жертва злочину, вона буде розуміти, що вона винна в тому, що скоїлося. Крім того, дітям дуже соромно розповідати батькам про те, що вони комусь надіслали свої інтимні фотографії, тому якщо говорити з дітьми на ці теми, це збільшує вірогідність того, що дитина вам розповість", – зауважила Дьякова.

Небажане поширення

Секстинг може призвести до небажаного поширення таких матеріалів і кібербулінгу дитини, зазначив у коментарі Радіо НВ заступник директора Українського інституту досліджень екстремізму Богдан Петренко. Оцінити обсяг цієї проблеми в Україні, за його словами, досить важко.

"Як правило, воно (явище секстингу – НВ) замовчується. Як правило, про це не говориться. Як правило, воно не вирішується, тобто все намагаються спустити на тормозах. Дійсно проблема ця існує, вона існує в західному суспільстві. Відповідно, зважаючи на калькування, яке існує в Україні, воно перекидається і сюди. Секстинг – це один з вагомих напрямків, які є в булінгу, які є в кібербулінгу. Важливе його подолання для того, щоб діти почували себе якомога безпечніше в інтернеті", – зауважив Петренко.

За даними дослідження глобального молодіжного проекту U-Report, 40% українських підлітків висилають одноліткам відверті фотографії. Більше 60% з них роблять це на прохання партнера.

Завжди є причини

Батькам потрібно розмовляти зі своїми дітьми та вибудовувати з ними довірливі стосунки, наголосила в коментарі Радіо НВ психолог Ксенія Грицай. Адже у надсиланні інтимних фото чи своїм одноліткам, чи стороннім людям завжди є причини.

"Коли він переживає самотність, коли у нього немає довірливих стосунків з батьками, коли у нього немає друзів, з якими він може поділитися своїми переживаннями. Я не маю на увазі сексуальні, а просто якісь. Адже чомусь, коли дорослий запропонував йому щось надіслати, він це відсилає і ні з ким не ділиться. Тим, що якийсь дядько, якась тітка мене попросили. Якщо це сталося, потрібно обов'язково батькам розповісти, що це погано, що так бути не повинно", – наголосила Грицай.

Запобігти виникненню подібних ситуацій також можна, зазначила вона. Батькам варто розповісти дітям заздалегідь про наявність такої проблеми і окреслити загрози, які може викликати надсилання комусь своїх інтимних фото.

Також проводиться конкурс серед учительської спільноти на найцікавіші коментарі та запитання учнів. Для участі в конкурсі необхідно провести такий урок 5 лютого та зробити публікацію у Facebook, додавши фото з уроку без облич дітей, найцікавіші запитання учнів, свої враження та обов’язково хештеги #stop_sexтинг і #ранок_урок. Учитель, який провів такий урок, зможе отримати сертифікат про опанування теми щодо убезпечення підлітків від сексуальних ризиків в інтернеті.

 


Джерело: Новое время 05 лютого 2019


Тегиправа дитини,   інтернет,   Інтернет,   захист прав дитини,   безпека дитини

НАШІ ПРОЕКТИ

Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах України

Метою Дослідження з питань гендерних аспектів насильства у школах було з’ясування рівня розуміння, сприйняття дітьми та вчителями і вчительками гендерних проблем та, зокрема, ставлення до проблеми гендерного насильства у загальноосвітніх навчальних закладах.
 

Права дівчини (витримки з Національного паралельного звіту з виконання Пекінської декларації та Платформи дій. 2019)

Звіт про дотримання прав дівчини.
 

Альтернативна доповідь по виконанню України конвенції щодо дискримінації жінок

 

Внутрішня політика Жіночого консорціуму України з захисту дітей

Жіночий консорціум України прагне забезпечити захист усіх дітей, з якими ми працюємо. Ми прагнемо просувати права дитини, включаючи участь дитини в питаннях, які стосуються її інтересів. Саме тому Жіночий консорціум України розробив внутрішню політику захисту дитини, аби впевнитись, що всі працівники та волонтери, які контактують з дітьми, не порушували їх прав.