Жіночий консорціум України - це об’єднання, засноване жіночими громадськими організаціями, для забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та благополуччя дітей в Україні.

БІЛЬШЕ

Права та "праві": як в столиці пройшов "Київпрайд"

У столиці пройшов Київпрайд-2017 щорічна акція в підтримку ЛГБТ-спільноти. У цьому році він пройшов відносно спокійно, але зіткнень все одно не вдалося уникнути. Про те, чому 2,5 тисячі людей вийшли на акцію, і що думають про Марші політики та інші публічні люди, які побували на акції – в репортажі РБК-Україна.

Як все починалося

Рівно о 9 ранку на підході до Будинку вчителя, де було анонсовано початок Маршу рівності, на вулиці Володимирській вже стояло кілька металевих рамок. Навколо було багато поліції, людей пропускали по одному і оглядали сумки.

Правоохоронці уважно стежили за тим, щоб ніхто не проніс на Прайд ножі, газові балончики та інші небезпечні предмети. Охочих потрапити на марш було досить багато, у кожної рамки стояла черга чоловік з 10. Як писали пізніше організатори Київпрайду, на акцію прийшло 2,5 тис. осіб.

Прийшли до 9 ранку було кілька сотень, вони розтягнулися по Володимирській, від вулиці Богдана Хмельницького до бульвару Тараса Шевченка. Стояли купками учасники неспішно розгортали плакати, діставали райдужні прапорці ЛГБТ-спільноти.

На Прайд прийшли не лише люди нетрадиційної орієнтації, але і всі ті, хто хотів їх підтримати: правозахисні організації, європейські депутати Ребекка Хармс, Ганна Гомеш и София Велд і просто небайдужі. Найбільше було людей 20-30 років.

Відповідаючи на питання журналістів, виконавчий директор правозахисної організації Amnesty International Оксана Покальчук розповіла, що прийшла разом з колегами на Марш, щоб стати на захист прав ЛГБТ. "Сьогодні Прайд охороняють шість тисяч поліцейських, і це ненормально. Тому що представники ЛГБТ повинні спокійно ходити по вулиці і нічого не боятися", - зазначила вона.

Активістка зазначила, що мета Маршу - говорити не про секс, а про права людини.

До речі, представники Amnesty International стояли з плакатами "Права ЛГБТ – права людини", "Права людини – моя гордість". Анжела Калініна з батьківської ініціативи "ТЕРГО" розповіла, що прийшла на Прайд, щоб підтримати свого сина.

- У нашій країні у всіх рівні права. Я вийшла підтримати трансгендерів, геїв і лесбіянок, тому що вони точно такі ж люди, як усі ми, - зазначила моя співрозмовниця.

- Ви вважаєте, що зараз в нашій країні представників ЛГБТ не розуміють і гноблять? – запитала я.

- Так. Більшість не розуміє, що сексуальну орієнтацію не набувають, її отримують при народженні, - підкреслила Калініна.

Тим часом, у парку Шевченка вже зібралися противники Маршу. Вони перекрили Володимирську біля головного корпусу Університету, щоб не дати пройти учасникам Прайду, і голосно включили звукові колонки і крутили пісні про сімейні цінності. Це були представники різних націоналістичних партій і організацій. Зокрема, «Правого сектора» і «Свободи».

З публічних людей на Прайд прийшов заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

За його словами, велика кількість правоохоронців на Марші Рівності свідчить, що поки в країні є серйозне упередження проти ЛГБТ-спільноти.

- Завдяки Київпрайду люди позбуваються ілюзій і фантазій, які у них в голові і бачать, що тут абсолютно адекватні люди. Адже гомофоби іноді уявляють, що тут прямо хтось накидається на інших людей і робить щось жахливе, - розповів Нефьодов.

Заступник міністра економіки також прокоментував питання, чи часто у одностатевих пар, які виховують дітей, виростають такі ж гомосексуальні діти. Нефедов вважає, що від цього не застрахований ніхто, в тому числі, гетеросексуальні пари.

Тему тут же підхопила Інеса Гашинська, учасниця Маршу, що стояла поряд.

- Для нас, ЛГБТ-людей, що виховання дітей – така зворушлива тема. Я думаю, незважаючи на зовнішню агресію і нападки в школі, діти в одностатевих сім'ях ростуть навіть в більшій любові. Я сама виховувалася в гетеросексуальній сім'ї, але, коли мені було п'ять років, батько пішов з сім'ї, і мені було складно. Я лесбіянка, але я підтримую сімейні цінності і вважаю, що головне, щоб у родині була щира атмосфера, - сказала вона.

В перших рядах Прайду також була нардеп Світлана Заліщук. Вона тримала плакат з написом "Київпрайд" разом з іншими учасниками.

Заліщук наголосила, що марш – це не спосіб нав'язати комусь певний спосіб життя, а можливість показати, що всі люди можуть жити по-різному, але повинні поважати один одного. Депутат також звернула увагу, що на мітинг прийшли матері представників ЛГБТ. І її мета як депутата показати батькам, що такі діти можуть відчувати себе захищеними в Україні.

- Ми спілкувалися з французьким дипломатом. Він розповідав, що 30 років тому на акції ЛГБТ-спільноти теж атакували. А зараз всі до цього звикли і розуміють, що потрібно поважати цих людей, навіть якщо комусь це не подобається. Щоб прийти до толерантності в суспільстві, потрібно виховувати людей. Щоб політики не боялися говорити про проблеми ЛГБТ, і щоб журналісти про це говорили, - зазначила Заліщук.

До половини десятого учасники Маршу вже стали колоною. Багато об'єднувалися по організаціям. Деякі заздалегідь запаслися райдужними прапорцями і роздавали їх своїм соратникам.

Через деякий час учасники маршу розступилися, і в середину колони виїхав автомобіль з пересувною сценою. До неї стали проходити травесті-діви в яскравих перуках і одязі. З їх приходом все навколо пожвавилися. "Happy pride!", - радісно кричав травесті в малиновому перуці.

Також увагу звертав на себе хлопець з надувна секс-іграшкою. Олександр зізнався, що він гетеросексуал, але прийшов підтримати людей з ЛГБТ-спільноти.

- Мені захотілося зробити крок у бік вільного мислення і підтримати людей, які обирають інший шлях. Якщо ми демократична країна, то ніхто не забороняє робити те, що ми хочемо.

- Ви вважаєте, що привертати увагу до проблем ЛГБТ потрібно в такий іронічній манері?

- Мені здається, щоб досягти мети, потрібно шокувати публіку. Ось дивіться на хлопців-трансвеститів, вони одягнені в яскраве, цікаво за ними спостерігати, молодці! Так, для гомофобів – це як червона ганчірка для бика. Але тільки таким радикальним чином можна змінити думку суспільства. Якщо представники ЛГБТ будуть ховатися все життя – нічого не зміниться, - пояснив свою позицію хлопець.

Ще один учасник маршу тримав у руках маленький, але привертає увагу плакат з написом "Україна – не Росія". Хлопець розповів, що хотів цим показати, що у нас в країні толерантно ставляться до представників різних меншин.

На заході з'явилася і заступник міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва, вона розповіла, що прийшла на марш, щоб продемонструвати свою громадянську позицію.

- Я підтримую рівні права всіх людей. Звичайно, у нас ще несформировавшаяся культура прийняття. Але тут атмосфера дуже хороша. Я бачу, що всі люди радісні, всі прийшли підтримати один одного. - чи Є проблеми з безпекою на Киевпрайде?

- Ні, хлопці стоять, охороняють, перевіряють на металлодетекторах, щоб ніхто не проносив небезпечні речі. Так що думаю, відпрацюємо у цьому році ще краще, ніж минулого, - резюмувала Дєєва.

Акцію відвідала травесті-діва Монро. Вона була в довгій сукні в підлогу. Вона вважає, що якщо в Україні щороку будуть проходити Прайди, то років через 15-20 суспільство буде готове до легалізації одностатевих шлюбів.

- На жаль в минулому році я не була на Прайді, тому що на мене було замах. Мені на книжковій виставці тоді в спину кинули кефір і фарбу, і я побоювалася за своє життя. Але сьогодні я не змогла пропустити це подія, тому що я киянка і ніхто не заборонить мені пройти 1200 метро по рідному місту, - резюмувала Монро.

На початку одинадцятого колона рушила вперед, скандуючи "Бунтуй, кохай, права не віддавай!". Силовики щільно оточили учасників маршу і рухалися з ними. Так як контрмітинг на Володимирській тривав, ЛГБТ-активісти пішли в обхід - по бульвару Шевченка.

Розрізнені противники маршу зустріли їх образами. Один з радикалів коментував у гучномовець проїжджаючу повз сцену: "Дивіться, на вантажівці їде незрозуміла істота". Активісти Прайду відповіли своїм супротивникам речівкою "Права не дають, права беруть!".

Організатор маршу Зорян Кісь став підбадьорювати учасників у гучномовець: "Веселіше!". Пройшовши кілька метрів Кісь знову звернувся до активістів: "Я кричу – "Київпрайд", а ви кричите – "ура-ура-ура". "Ура-ура-ура", - відповів натовп. "А тепер кричимо – "Країна для всіх", - не вгамовувався Кісь.

Коли колона звернула на Терещенківську. З парку Шевченка за акцією з цікавістю спостерігали роззяви. Кілька супротивників Прайду спробували прорватися до колоні, але поліція їх відтіснила. "Не реагуйте на провокації", - закричав Кісь. Коли активісти прийшли на площу Льва Толстого, одна з організаторів, Руслана Панухник, повідомила, що марш підходить до кінця. Вона подякувала учасників, волонтерів – за організацію, а поліцію і Нацгвардію - за охорону.

В оточенні поліції представники ЛГБТ і сочувствуюшие почали сідати в чекали їх автобуси і спускатися в метро. Там були організовані спеціальні поїзди, які вивозили учасників з центру міста без сторонніх. "Знімайте всю символіку", - кричала одна з активісток, щоб уберегти учасників Маршу від недоброзичливців.

Мітингувальники розходилися неспішно, багато залишалися на площі. Увагу звертав на себе хлопець у футболці з написом "Пітер-Київ" і намальованим серцем. На моє запитання про те, чому він зробив такий довгий шлях і приїхав в Україну, Олексій розповів, що хотів підтримати "сусідів".

- Пітер зараз в цьому плані попереду всієї Росії. Але ми пишемо владі заявки на проведення мітингів, а вони нам їх забороняють проводити. Тому доводиться проводити без дозволу. До того ж, три роки тому був прийнятий закон про заборону пропаганди гомосексуалізму. На жаль, в Росії у нас немає такої підтримки з боку влади, яка є в Україні, - поскаржився Олексій.

- На мітинги ЛГБТ-спільноти в Пітері приходять агресивно налаштовані люди, гомофоби?

- Раніше вони часто приходили, їх збиралося багато. Але зараз російські ЗМІ більше переймаються тим, що відбувається в Україні. Тому на мітинги ЛГБТ стало ходити менше гомофобів, - поділився хлопець.

Що говорять противники Маршу

Тим часом у парку Шевченка перебувало близько сотні людей. Багато молодих людей, на вигляд – студентів, прогулювалися в балаклаві. Кілька чоловіків вантажили речі в мікроавтобус.

На питання, чому вони вирішили вийти на мітинг, чоловіки відповідати не хотіли. Але тут з авто вийшов їхній соратник Андрій. Він виявився більш говірким.

- У мене є родичі в Америці, Європі. І там так дітям у школі кажуть – "це гей або лесбіянка, він така ж людина, як і ти, він нормальний". Я не хочу, щоб у нас так було, - пояснив свою позицію чоловік.

- А ви думаєте, що у нас незабаром теж так буде і хочете цьому протистояти, - поцікавилася я.

- Так, ми до цього вже йдемо! Цього не можна допустити, - відповів він. Я уточнила, становлять чоловіки якусь організацію. На що отримала негативну відповідь.

- Але у вас же футболки з символікою, - перепитала я. І вказала на їх одяг на якій було написано: "Тато, мама і дитина – це є справжня Україна".

- Ми їх вчора надрукували, - відповів співрозмовник. Двоє чоловіків у військовій формі стояли в черзі до кавовій машині. Вони сказали, що служили в АТО і поділилися своєю позицією з приводу Київпрайду.

- Вони збоченці, а ми – ні. Ось тому ми сюди прийшли. Вони нібито борються за рівні права. Але заради нас не перекривають станції метро, а для них перекривають. Хіба це рівність? Всі люди різні, але ми проти пропаганди", – відповіли військові.

- тобто, ви вважаєте, що якщо люди не виставляють цього напоказ, то вони мають право бути нетрадиційної орієнтації, головне, щоб вони цього не виставляли?

- Так, вдома у себе якщо їм подобається, вони можуть... Але непотрібно всім диктувати, - додали вони.

Керівник київської організації "Правий сектор" Загазей Володимир був більш говіркий.

- Сьогодні День батька. Ми вийшли за українську родину. За здорову сім'ю – маму, тата і дитину, а не за збочене і хвора уява.

- чи Можна сказати, що ви виступаєте за християнські цінності?

- Це не тільки християнські цінності. Сьогодні тут з нами були і мусульмани, і іудеї. Він також розповів, що кілька учасників контрмітингу отримали травми від силовиків.

- Я не знаю, хто віддав цей наказ, але представники поліції побили активістів, поліція застосовувала газ. Один затриманий активіст.

За словами Загазея, його соратники не нападали на представників ЛГБТ і нічого не зробили, щоб отримати таку реакцію поліції. Тим часом, частина поліцейських потроху покидала парк Шевченка.

Вони йшли колонами по Володимирській до службових автобусів. Один із силовиків стомлено вигукнув:

- Ну і коли буде ще один черговий гей-парад? І вилаявся. Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.


Джерело: РБК-Україна 19 червня 2017


Тегигендерна рівність,   ЛГБТ

Додати коментар   Коментарi (0)

НАШІ ПРОЕКТИ

Ґендерний моніторинг парламентських виборів 2012 року

Аналітичний звіт «Ґендерний моніторинг парламентських виборів 2012 року» розкриває ґендерну складову виборів до Верховної Ради України 2012 року, а саме ґендерний компонент передвиборчих програм партій та їх списків, медіа-компонент виборчої кампанії 2012 року, ґендерний моніторинг кандидаток-мажоритарниць, ґендерний моніторинг зустрічей кандидатів із виборцями. Збірник містить висновки та рекомендації щодо посилення ролі й участі жінок у політичному житті.
 

В допомогу українським матерям, які знаходяться на окупованій території. Порівняльний аналіз українського та російського законодавства

Українки, які мають дітей та перебувають в окупованому Криму, зіштовхнулися з низкою складнощів, серед яких невизначеність в сфері соціального захисту. Фактично тепер їх життя регулюється нормами діючого законодавства Російської Федерації, яке досить суттєво відрізняється від українського. Експерти Української Гельсінської спілки підготували порівняльну таблицю норм українського та російського законодавства, в якій можна знайти відповіді на найбільш актуальні запитання, які стосуються видів допомоги матерям. Зокрема щодо наданні відпустки по догляду за дитиною, розміру матеріальної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини тощо.
 

Загальні висновки і рекомендації моніторингу дотримання прав дитини в приймальниках-розподільника (2013)

Загальні висновки та рекомендації за підсумками моніторингу дотримання прав дитини в приймальниках-розподільниках для дітей органів внутрішніх справ (2012-2013). Моніторинг був здійснений Коаліцією громадських організацій "Права дитини в Україні" за ініціативи Міністерства внутрішніх справ та підтримки Міжнародного фонду "Відродження" та Міжнародної організації Save the Children
 

Навчально-методичний посібник «Організація роботи з розв’язання проблеми насильства в школі»

Навчально-методичний посібник створений для поширення інформації про можливості системної тренінгової роботи з дітьми, батьками та педагогами задля подолання насильства над дітьми в школі. Посібник стане в нагоді вчителям, соціальним педагогам, психологам та іншим спеціалістам, які працюють безпосередньо з дітьми. Система тренінгів, що представлена у посібнику, випробувана в 20 пілотних школах при роботі з педагогічними колективами.